Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τεχνικοί ασφαλείας


goalroufas

Recommended Posts

Συμπλήρωση: Εκτός εάν οι τοπογραφικές εργασίες συμπεριλαμβάνονται στην κατηγορία 20 του Π.Δ. (λοιπές υπηρεσίες) όπου αναφέρεται ότι μπορεί κάθε άλλη ειδικότητα ΑΕΙ ή ΤΕΙ που το αντικείμενο σπουδών έχει σχέση με τις εγκαταστάσεις και την παραγωγική διαδικασία. Αν το έργο σου πάει σε αυτή την κατηγορία νομίζω γίνεται. Ρώτα όμως καλύτερα το αρμόδιο ΚΕΠΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 388
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν δουλεύεις μέσω ΕΞΥΠΠ μπορεί να σε στείλει σε ότι έργο θέλει...ανεξάρτητα ειδικότητας πλην εργοταξίων...και αυτό παίζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Καλημέρα υπάρχει μήπως κάποιο υποδειγμα για έκθεση επαγγελματικού κινδύνου για τεχνικό ασφαλείας που δουλεύει σε δήμο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

Θα μπορέσει κάποιος με γνώση στο αντικείμενο να διευκρινίσει πότε συντάσσεται μια ΜΕΕΚ και εφόσον έχουν γίνει οι υποδείξεις στην ΜΕΕΚ τότε το τετράδιο του ΤΑ τι θα περιλαμβάνει;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά καλησπέρα.

 

Έχω μία απορία σχετικά με τους τεχνικούς ασφαλείας.

Θέλω να ασχοληθώ σαν τεχνικός ασφαλείας. Όχι στον εργοδότη μου, αλλά σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Γίνεται αυτό? Θα υπάγομαι σαν ΕΞ.Υ.Π.Π. που αναφέρει ο νόμος? (Έχω διαβάσει τον νόμο 3850/10).

Υπάρχει κινητικότητα στον χώρο, ή όλοι οι ιδιοκτήτες ασκούν τον τεχνικό ασφαλείας οι ίδιοι? Μιλάω πάντα σε κατηγορία Γ με λίγα άτομα, μιας και είναι αρχή.

Όποιος παρακαλώ θα μπορούσε να μου δώσει τα φώτα του, τον ευχαριστώ πολύ. Είτε με απάντηση εδώ, είτε με pm.

 

Καλή συνέχεια στην κουβέντα!

Link to comment
Share on other sites

[...]να διευκρινίσει πότε συντάσσεται μια ΜΕΕΚ και εφόσον έχουν γίνει οι υποδείξεις στην ΜΕΕΚ τότε το τετράδιο του ΤΑ τι θα περιλαμβάνει;

 

Σε μια μελέτη επαγγελματικού κινδύνου αναφέρονται οι τακτικές προστασίας σε ένα πλήρες πακέτο.

Επιβάλλεται όμως να παρακολουθείται ο εργαζόμενος συνεχώς, για αυτό ό,τι στραβό δεις το αναφέρεις στο τετράδιο του Τ.Α.

 

Θέλω να ασχοληθώ σαν τεχνικός ασφαλείας. Όχι στον εργοδότη μου, αλλά σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Γίνεται αυτό? Θα υπάγομαι σαν ΕΞ.Υ.Π.Π. που αναφέρει ο νόμος? (Έχω διαβάσει τον νόμο 3850/10).

Υπάρχει κινητικότητα στον χώρο, ή όλοι οι ιδιοκτήτες ασκούν τον τεχνικό ασφαλείας οι ίδιοι?

 

Δεν θα είσαι ΕΞΥΠΠ. Άλλωστε από την έννοια του όρου το γράμμα 'Ε' σημαίνει εταιρεία. Θα λειτουργείς σαν "εξωτερικός συνεργάτης" όπως αναφέρεται στο ΕΝΤΥΠΟ 1.

Σε ορισμένες εταιρείες , ακόμα και μικρές , δεν έχουν διάθεση οι επιχειρηματίες να κάτσουν στο θρανίο 100 ώρες , οπότε προσλαμβάνουν κάποιον για 1200 ευρώ το χρόνο και τον παρακολουθούν ό,τι τους λέει. Βέβαια είναι και κάποιοι άλλοι που δεν έχουν κανέναν στην εταιρεία για Τ.Α. ή και που τον έχουν τον βλέπουν σαν αναγκαίο κόστος, χωρίς να καταλαβαίνουν ότι σε ένα ατύχημα -βάσε νομοθεσίας- είναι οι ίδιοι υπαίτιοι, ανεξάρτητα αν ο Τ.Α. δεν έκανε σωστά τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Μηχανικός Περιβάλλοντος και έχει έναν γνωστός εργοστάσιο με βαφη μποτιλιων υγραερίου.

Θέλει να του υπογραφο τα βιβλια του Τεχνικού ασφαλείας.

Γνωρίζεται αν μπορώ να βάζω αυτήν την υπογραφή;

Και τι κινδυνους μπορεί να κρύβει;

Ο αναφερόμενος υποστιρίζει οτι τόσα χρονια μια ανιψιά του απο Ατει Ηλεκτρολογίας και αυτοματισμών υπέγραφε τα βιβλια αλλά τωρα διορίστικε και θέλει να αναλάβω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά πας καλά. Έτσι απλά θα τα υπογράφεις;

 

http://www.elinyae.gr/el/index.jsp

 

Μην δεχτείς σε καμία περίπτωση ειδικά τζάμπα.

Ψάξε την νομοθεσία όλη μάθε για την συγκεκριμένη εταιρία σε ποια κατηγορία ανήκει και μετά ρώτα ότι θες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξέρετε ποιά είναι τα καθήκοντα ενός τεχνικού ασφάλειας σε μια μικρή επιχείρηση

(10 ατόμων) ξύλου(κατασκευή πορτων,δαπέδων κλπ....Η αμοιβή του;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.