Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνικοί ασφαλείας


goalroufas

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 388
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, καλή χρονιά και καλές δουλειές.

 

Προς υπενθύμιση σας, πρέπει να υποβάλλουμε ηλεκτρονικά έκθεση δραστηριοτήτων υπηρεσιών τεχνικού ασφαλείας, όσοι έχουμε ασκήσει καθήκοντα το προηγούμενο έτος.

 

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/7923_13.1363782893531.pdf

 

Καλή συνέχεια

 
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει τελικά αυτό γιατί και πέρυσι είχε αναφερθεί και τελικά κάπου στην πορεία (αν θυμάμαι καλά μην πάρω και κανέναν στο λαιμό μου) είχε ναυαγήσει.

 

Υ.Γ. αυτό είναι για πέρυσι οι φετινές προθεσμίες ποιες είναι;

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειχε ναυαγησει. Εξαλλου στην Ελλαδα οτι θελει κανει ο καθενας.

 

Αποσο θυμαμαι ομως ειχε απαντησει ο συλλογος ΤΑ και ειχε στειλλει επιστολη στο Υπουργειο οπου καταθετε διαφορους λογους οτι αυτο δεν ειναι αφικτο να γινει ή οτι ο εκαστοτε ΤΑ δεν ειναι υποχρεωμενος να το κανει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σας! θα ηθελα αν εχετε την καλοσυνη να με βοηθησετε σε καποιες αποριες..εχω ενα κυλικειο και μου ειπαν οτι για να προσλαβω προσωπικο πρεπει να παρακολουθησω καποια σεμιναρια για τεχνικος ασφαλειας..τα παρακολουθησα λοιπον και πληρωσα 200 ευρο.μετα απο καποιες μερες που μου ηρθε το χαρτι μου ζητησαν 60ευρο επιπλεον για να θεωρηθει το χαρτι.σημερα μου τηλεφωνησαν οτι πρεπει να τους δωσω αλλα 100ευρο και να παρακολουθησω αλλα δυο πενταωρα σεμιναρια για το βιβλιο του εφετ..ισχυουν ολα αυτα η με δουλευουν??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας! θα ηθελα αν εχετε την καλοσυνη να με βοηθησετε σε καποιες αποριες..εχω ενα κυλικειο και μου ειπαν οτι για να προσλαβω προσωπικο πρεπει να παρακολουθησω καποια σεμιναρια για τεχνικος ασφαλειας..τα παρακολουθησα λοιπον και πληρωσα 200 ευρο.μετα απο καποιες μερες που μου ηρθε το χαρτι μου ζητησαν 60ευρο επιπλεον για να θεωρηθει το χαρτι.σημερα μου τηλεφωνησαν οτι πρεπει να τους δωσω αλλα 100ευρο και να παρακολουθησω αλλα δυο πενταωρα σεμιναρια για το βιβλιο του εφετ..ισχυουν ολα αυτα η με δουλευουν??

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον χρέωση για θεώρηση της βεβαίωσης δε νομίζω να υπάρχει.

Πάντως είτε 200 είναι, είτε 260… η τιμή είναι υψηλή, σύμφωνα με την αγορά.

Τα σεμινάρια του ΕΦΕΤ είναι τελείως διαφορετικό θέμα, και ναι, πρέπει να τα παρακολουθήσετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,

μου εγινε προσφατα προταση απο γνωστό μου να διατελέσω Τ.Α. σε μια μικρή δημοτική υπηρεσία (4 ατομα κοινων. λειτουργοί)

το θεμα ειναι οτι δεν το εχω ξανα κάνει ουτε εχω παρακολουθήσει σεμινάρια. δεν ξερω εαν χρειάζεται να κατέχω καποιες πιστοποιήσεις.

εχω απλά μια μικρή επαφή με το αντικείμενο λόγω απασχόλησης μου και τριβής σε μεγάλα εργοτάξια και commisioning σε retail χώρους.

Τι με συμβουλεύετε? εαν διαβάσω το Ν.3850/2010 ειναι ικανοποιητικό τι αλλο πρέπει να λάβω υπόψη? ποιες ενεργιες πρεπει να κανω για να ξεκινήσω?

Επίσης απ'οσο διάβασα τον σχετικό νόμο δεν κατάλαβα με σιγουριά εαν αρχιτέκτονας μπορεί να διατελέσει σε αυτή την κατηγορία υπηρεσιών.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι όπως λες υπηρεσίες τότε κατατάσσονται στη Γ κατηγορία - χαμηλού κινδύνου, οπότε μπορείς να είσαι Τ.Α.

Ο Ν.3850 περιέχει όλη τη νομοθεσία, χωρίς να κάνει ανάλυση στα περισσότερα νομοθετήματα, τα οποία αν σου χρειάζονται θα πρέπει να διαβάσεις αναλυτικά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση . Είμαι μηχανολογος μηχανικος ΤΕΙ. με δέκα χρόνια εμπειρία και με μεταπτυχιακό στην οργάνωση παραγωγής από Αγγλία με ισοτιμία απο ΔΟΑΤΑΠ. Μπορω να αναλάβω επιχείρησή Α και Β κατηγορίας ? "Γιατί το ΦΕΚ Ν 3850 λέει : β) πτυχίο πανεπιστημιακής σχολής εσωτερικού ή ισοτιμών σχολών εξωτερικού που έχει σχέση με την παραγωγική διαδικασία "

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.