Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

κατεβάζω 2 μαύρα για το λόγο ότι η επαφές του διακόπτη είναι πρεσαριστές( δεν έχουν βίδα σύσφιξης ) έχω δει να καίγεται ο διακόπτης (K/R) επειδή από τον ρευματοδότη που βρίσκεται ακριβός κάτω έπαινε ηλεκ σιδερό

 

 

 

Υπάρχει κάποιο άρθρο στον κανονισμό που να απαγορεύει αυτό που μόλις έγραψα;!

 

vampiris δεν κατάλαβα για ποιο λες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Πιστευω πως οσο ευσυνειδητα και να κανεις το έλεγχο, την ποινικη ευθυνη δεν την γλιτώνεις ποτε στην Ελλάδα. Εγω, απλα υπογράφω τις εγκαταστασεις που θεωρώ πως η πιθανοτητα ενος τραυματισμου απο την ηλεκτρικη εγκατασταση εχει ελαχιστοποιηθει.

Θα υπεγραφα και ας μην τηρειται πιστα καθε παραγραφο του προτύπου εαν κρίνω πως η παραβαση εχει αντισταθμιστει με αλλα ασφαλιστικα ή οτι ειναι ασημαντη συμφωνα με τους νομους της φύσης.

Εχει τυχει να δω παροχικα καλωδια (63Α) 16 τετ.χιλ. να αλλαζουν διατομες στην μεση του σωλήνα και να γινονται 6 και μετα παλι 16, εχει τυχει να μετρησω 12Α να περνανε απο απλο διακότη φωτισμού για το μπανιο διοτι "επαιρνε" και ενας φορτιστής, εχω δει τροφοδοτικα να δουλευουν βυθισμενα σε νερο και βιομηχανιες χωρις γείωση. Ο σκοπός της όλης ασκησης ειναι να αποφευγονται τα κραυγαλαία και εγκληματικα και όχι η μη προβλεψιμη αλυσιδωτη αντιδραση ατυχων γεγονότων τριτου βαθμου οπως σε αεροπλανα η διαστημόπλοια.

Εν τελη κρινεις με την υπογραφή σου ποσο πιθανο ειναι καποιος παθον, να σε τραβαει στα δικαστηρια. Αυτο που μπορεις να εξασφαλισεις ειναι να μην παθει κανενα παιδακι τιποτα οταν βαλει κατι στην πριζα και για αυτο ελεγχεις τους ΔΔΕ και την Γειωση! Αν καποιος χρησιμοποιει την εγκατάσταση καταχρηστικα και μη προβλεψιμα, δεν μπορεις να τον φυλαξεις απο καθε ενδεχόμενο, ουτε το εαυτο σου αν τελικα καποιος δικηγορος τον πείσει τα σου κανει μηνυση. Θελω να πω οτι στην πραξη δεν γλιτωνεις και τις υπερβασεις.

Οσο για την ερωτηση για τους μικροαυτοματους και τηξης: Και στην Μ.Τ. και στην Χ.Τ. χρησιμοποιουνται και τα δυο. Ο Αυτοματος ισχύος μονος του ή ασφαλειες τηξης μαζι με διακοπτη φορτίου.

Κλεινοντας θελω να θυμησω την περιπτωση του ΔΔΕ στην βιομηχανια, που εκ φυσεως δεν εφαρμοζεται σε εγκαταστασεις π.χ. Κινητηρες > 300-400kW. Δεν πρεπει να παρει η βιομηχανια ρευμα επειδη ο νομοθετης ειναι ασχετος? Δεν θα υπογραψεις για ενα εργο υποδομης μερικων εκατομυριων ευρω?

 

Υ.Γ.

Vampiris, θαυμαζω την ενεργεια αναβλυζει απο τον τροπο που εκφραζεσαι αλλα πραγματικα φοβαμαι οτι θα παθεις κανενα ελκος και αυτο δεν ειναι ειρωνεια, να κοιταξεις το στομαχι σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tseronis,

 

Δυστυχώς στο γραπτό λόγο δεν μπορείς να καταλάβεις πότε ο άλλος ειρωνεύεται, φωνάζει, εκνευρίζεται, κ.τ.λ.. Για αυτό είναι πολύ εύκολο να γίνουν παρεξηγήσεις, να δημιουργηθούν εντυπώσεις και να σου "κολλήσουν" μια ταμπέλα! Η επιμονή σε νόμους και κανόνες μπορεί να θεωρηθεί μαλλιοτράβηγμα και ούτω καθεξής!

 

Πίστεψέ με δεν πρόκειται να πάθω τίποτα γιατί πολύ απλά δεν πρόκειται να υπογράψω σχεδόν για τίποτε άλλο παρά μόνο για δουλειές που θα έχω κάνω εγώ, από την αρχή μέχρι το τέλος! Αυτό το "θα" έχει μεγάλη σημασία... Οπότε δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας αφού δεν έχω δικαίωμα υπογραφής, ακόμη, οπότε δεν αγχώνομαι καθόλου!

 

Αυτό που απλά λέω στα "παιδάκια", που χαίρονται με τις ασφαλέστερες ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και τα καινούρια τους πολυεργαλεία (όργανα επανελέγχων), είναι να κοιτάξουν τις ευθύνες που απορρέουν από το χαρτί! Να κοιτάξουν τις χιλιάδες παραβάσεις που υπάρχουν στα ίδια τους τα σπίτια!

 

Τόσο καιρό σε αυτό το θέμα αναφέρω παραβάσεις που θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη κατά τους επανελέγχους και το μόνο που μου λένε είναι ο οπτικός έλεγχος και ότι δεν θέλω να αναλάβω ευθύνες! Ναι ρε δεν θέλω να αναλάβω τις δικές σας ευθύνες για τις δικές σας εγκαταστάσεις!! Κακό είναι;!

 

Τι θα πω στην κυρά Μαρία που με φώναξε να τραβήξω δυο πρίζες;! Ότι πρέπει να ξηλώσω τα μπουάτ, τους πίνακες και να κάνω οπτικό έλεγχο;! 'Οτι θα πρέπει να δώσει άλλα δυο χιλιάρικα για να να γίνει το σπίτι της σύμφωνο με τον ΕΛΟΤ;! Σας έχει στείλει πελάτης στο διάολο και μετά να φωνάξει τον μαστρο-Τσάκωνα, "κλασική περίπτωση βλάβης";!

 

Αλλά βέβαια εδώ είναι το Michanikos.gr και όλοι στο προφίλ τους έχουν ειδικότητες όπως Πτυχιούχος ΑΠΘΚΖ και έχουμε επίπεδο! Που τις είδατε τις ασφαλέστερες εγκαταστάσεις;! Ποιος από εσάς θα πάει να κάνει μια ανακαίνιση και θα κάνει επανέλεγχο;! Κανείς, γιατί μετά θα την χάσετε την δουλειά! Ο πελάτης δεν ενδιαφέρετε για αυτά! Ρεύμα έχει, ανακαίνιση θέλει να κάνει!

 

Εσύ φίλε την υπογραφή σου και το άλλο να τα κάνεις ότι θέλεις! Αλλά η υπογραφή σου για τον επανέλεγχο θα μείνει για καμιά 10αρια χρόνια μέχρι τον επόμενο επανέλεγχο! Και δυστυχώς κανένας δικαστής δεν θα πεισθεί ότι υπέγραψες για την όσο το δυνατόν καλύτερη και ασφαλέστερη εγκατάσταση εκείνη την στιγμή! Θα σου αναφέρει όλες τις παρανομίες που ανέφερα και εγώ!

 

Τέλος θα ρωτήσω κάτι τελευταίο! Η γ@μ@μ@ν@ η θεμελιακή είναι υποχρεωτική ή δεν είναι; Γιατί στην κ@λ@ΥΔΕ αναφέρει, στα Τεχνικά Χαρακτηριστικά Εγκατάστασης, τρεις τρόπους γείωσης; Γιατί δεν κάνει διαχωρισμό ανάμεσα σε νέες εγκαταστάσεις, όπου θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική, και ανάμεσα σε επανελέγχους ώστε να συμπληρώνουμε τον τρόπο γείωσης που είχε εδώ και 100 χρόνια το οίκημα; Μόνο εγώ τα βλέπω αυτά; Έχουμε ή δεν έχουμε νόμο περί θεμελιακής; Ο υπάλληλος της Δ.Ε.Η θα κρίνει ή θα δέχεται το χαρτί;

***********************************************************************************************************************************************************************

(τα αστεράκια αντικατέστησαν εξύβριση της ομάδας συντονισμού).

Εάν δεν εφαρμοστεί τίποτε από όλα τα ωραία για τους επανελέγχους, σε κανένα 6μηνο θα έρθετε να το ομολογήσετε εδώ δημόσια;!

 

Δεν μπορείς να προσβάλλεις συνεχώς τους συνομιλητές σου. Υπάρχουν όρια.

miltos

 

Και μάλιστα αυτά τα όρια τα έχεις ξεπεράσει εδώ και καιρό και γι΄ αυτό το λόγο σε αποβάλλω για 15 μέρες και ελπίζω να επιστρέψεις και πιο ήρεμος και πιο ευγενικός.

ilias

Link to comment
Share on other sites

Είχα όλη την καλή διάθεση να σου απαντήσω σε αυτά που έγραψες αλλά όταν διάβασα αυτό μου κόπηκε κάθε όρεξη

 

Αλλά βέβαια εδώ είναι το Michanikos.gr και όλοι στο προφίλ τους έχουν ειδικότητες όπως Πτυχιούχος ΑΠΘΚΖ και έχουμε επίπεδο!

 

Το να κρατάμε ένα επίπεδο στην κουβέντα το θεωρώ αξιοπρέπεια & σεβασμό προς το συνομιλητή μου δεν μου επιτρέπω να χρησιμοποιώ έκφρασης και όρους που χρησιμοποιώ με αλλά ''μαστοριά'' στις οικοδομές

Το ότι δεν είμαι πτυχιούχος ή διπλωματούχος αλλά ένας αδειούχος εγκαταστάτης δεν σημαίνει ότι με κατατρέχουν συμπλέγματα κατωτερότητας και μπορώ να ανταλλάξω γνώμες και απόψεις πάνω σε ένα επίπεδο σε διάφορα θέματα που με απασχολούν με ανθρώπους ανώτερης μόρφωσης από εμένα, δεν είμαι κομπλεξικός δλδ

Σε κάποια αλλά post μέσα στο michanikos έχουν γραφτεί πολλή ποιο χειρότερα από αυτά που γράφεις, αλλά εκεί είναι λίγο ποιο prive που σημαίνει ότι ένας απλός περιηγητής-επισκέπτης δεν θα τα διαβάσει. Καλό θα ήταν λοιπόν να κρατήσουμε τους τύπους

Link to comment
Share on other sites

1) Ο ΝΙΚΟΣΤΡΙ με αποκάλεσε κομπλεξικό, "ανεπίπεδο", αμόρφωτο και πολλά άλλα χωρίς να δεχτεί παρατήρηση! Προσέβαλλε τον συνομιλητή του και ξεπέρασε τα όρια! Απαράδεκτον...!!!

 

2) Δεν μπορώ να καταλάβω το σύστημα με τις κόκκινες κάρτες! Μπορείτε να με πληροφορείτε για το εάν μπορώ να μπαίνω και να αναγράφω σχόλια ή εάν με στέλνετε διακοπές άνευ αποδοχών, όταν στέλνετε τα μηνύματα των παρατηρήσεων;! Αυτό το λέω με κάθε ειλικρίνεια...

 

3) Ξεπεράστε τα προσβλητικά, κομπλεξικά και αμόρφωτά μου σχόλια και απαντήστε σε κάποια από αυτά που ρωτάω! Για να έχουμε να θυμόμαστε και να γελάμε με ορισμένα πραγματάκια σε κανένα εξάμηνο...

 

4) Εκεί για τους συντονιστές ήμουν λίγο άδικος! Έπρεπε να μην το γράψω και να δω τις αντιδράσεις πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

Έχε χάρη ρε vampiris που τα γράφεις όμορφα και δεν απορρέει κακία μέσα από γραπτά σου.:wink:

Πιστεύω ότι προσπαθείς να κάνεις χαβαλέ…….:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους!

 

Αυτό που απλά λέω στα "παιδάκια", που χαίρονται με τις ασφαλέστερες ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και τα καινούρια τους πολυεργαλεία (όργανα επανελέγχων), είναι να κοιτάξουν τις ευθύνες που απορρέουν από το χαρτί! Να κοιτάξουν τις χιλιάδες παραβάσεις που υπάρχουν στα ίδια τους τα σπίτια!

 

Δυστηχως διαπιστωνω και εγω καθημερινα πως οι περισσοτεροι συναδελφοι δεν επιθυμουν να κατανοησουν ή να συλλογιστουν την ουσια των προτυπων ή ακομα και την ασφαλεια απλων εφαρμογών. Υπαρχει αρνηση σε οτι απαιτει νοητικο κόπο και ειναι κατι που απορρει απο την γενικοτερη κουλτουρα στον τοπο μας. Καιρο τωρα ψαχνω να προσλαβω καποιον, μα ολοι οι Master σε Communications ή Renewables κ.τ.λ. δεν γνωριζουν ουτε τον νομο του Ωμ...

 

Τόσο καιρό σε αυτό το θέμα αναφέρω παραβάσεις που θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη κατά τους επανελέγχους και το μόνο που μου λένε είναι ο οπτικός έλεγχος και ότι δεν θέλω να αναλάβω ευθύνες! Ναι ρε δεν θέλω να αναλάβω τις δικές σας ευθύνες για τις δικές σας εγκαταστάσεις!! Κακό είναι;!

 

Στην πραξη ομως θα τυχει να σου ζητησουν πελατες την υπογραφη σου για εγκαταστασεις συναδελφων που εχουν εγκαταλειψει το επαγγελμα ή εχουν φυγει απο την ζωη. Δεν θα μπορεσεις να καλυψεις ολα τα κενα για να εισαι 100% συννομος. Δηλ. συμφωνα με αυτα που εχω δει εγω θα επρεπε να κανω την εγκατασταση απο την αρχη και ας ειναι λειτουργικη συμφωνα με την κριση του ιδιοκτητη.

 

Τι θα πω στην κυρά Μαρία που με φώναξε να τραβήξω δυο πρίζες;! Ότι πρέπει να ξηλώσω τα μπουάτ, τους πίνακες και να κάνω οπτικό έλεγχο;! 'Οτι θα πρέπει να δώσει άλλα δυο χιλιάρικα για να να γίνει το σπίτι της σύμφωνο με τον ΕΛΟΤ;! Σας έχει στείλει πελάτης στο διάολο και μετά να φωνάξει τον μαστρο-Τσάκωνα, "κλασική περίπτωση βλάβης";!

 

Πες μου, τι ειναι καλυτερο? Να εφαρμοσεις το προτυπο εστω και κατα ενα μεγαλο μερος ή να αφησεις τον ιδιοκτητη στο ελεος ενος υπογραφακια?

Εχουμε τουλαχιστο το χρεος, να εξηγησουμε με μεγαλη υπομονη στους πελατες μας τους πιθανους κινδυνους που απορρεουν απο τις επιλογες που θα κάνουν. Αν θα προτιμησουν το ρισκο εναντι των εξοδων της εγκαταστασης ειναι δικη τους αποφαση. Αυτο ισχυει για καθε επαγγελμα, αν πας σε 3 γιατρους και σου πει ο καθενας κατι διαφορετικο με ποιο κριτηριο επιλεγεις τον θεραποντα? Αυτον που θα σου προσφερει μια πιο ανωδυνη θεραπεια παριστανοντας τον ειδημονα ή αυτον που θα εγγυηθεί την υγεια σου μεσω της λεπτομερους επεξηγησης της ασθενειας και του τροπου θεραπειας της?

 

Τέλος θα ρωτήσω κάτι τελευταίο! Η γ@μ@μ@ν@ η θεμελιακή είναι υποχρεωτική ή δεν είναι; Γιατί στην κ@λ@ΥΔΕ αναφέρει, στα Τεχνικά Χαρακτηριστικά Εγκατάστασης, τρεις τρόπους γείωσης; Γιατί δεν κάνει διαχωρισμό ανάμεσα σε νέες εγκαταστάσεις, όπου θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική, και ανάμεσα σε επανελέγχους ώστε να συμπληρώνουμε τον τρόπο γείωσης που είχε εδώ και 100 χρόνια το οίκημα; Μόνο εγώ τα βλέπω αυτά; Έχουμε ή δεν έχουμε νόμο περί θεμελιακής; Ο υπάλληλος της Δ.Ε.Η θα κρίνει ή θα δέχεται το χαρτί;

 

Η θεμελιακη γειωση ειναι πλεον υποχρεωτικη για νεα κτηρια αλλα...

Ετυχε να παω προσφατα σε μια νεα βιομηχανικη εγκατασταση και οταν ρωτησα τον μηχανικο που μολις ειχε ριξει την πλακα, που ειναι ο ακροδεκτης της θεμελιακης,, με κοιταξε εκπληκτος και με ρωτησε: "Γιατι να βαλουμε θεμελιακη?", αρα αναγκαστηκα να ρίξω δυο τρίγωνα.... Εξαιρεσεις θα υπαρχουν πάντα. Ο υπαλληλος στην ΔΕΗ (δεδομενω οτι ξερει τι διαβαζει και δεν βαριεται την ζωη του και δεν εχει πεταχτει για ψώνια) καλα θα κανει να δει την τιμη της αντιστασης της γείωσης.

 

ΜΦΧ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι! Θα ήθελα να ρωτήσω με ποιον τρόπο θα γίνει η μέτρηση της παροχής σε επανέλεγχο της εγκατάστασης από τη στιγμή που η παροχή μας είναι συνδεδεμένη στο μετρητή και υπάρχει η σφραγίδα της ΔΕΗ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dimi8 για την απάντηση αλλά πως θα γίνει μετρηση της συνέχειας του αγωγού γειώσεως και μετρηση της συνολικής αντίστασης της γειωσης αν δεν απομονωθει από τον μετρητή ή την κυψέλη και ειδικά όταν υπάρχει ως μέθοδος προστάσιας η ουδετέρωση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήθηκε νέο topic και μεταφέρθηκαν τα σχετικά μηνύματα:

Όργανα ελέγχου ΕΗΕ

 

Ας συνεχίσουμε εκεί την κουβέντα περί οργάνων ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.