Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Το συγκεκριμένο ερώτημα έχει διευκρινισθεί από τη ΔΕΗ

Για νέα ΥΔΕ (ανεξαρτήτου λόγου) σε παροχές όπου η γειώσει είναι πάνω σε αγωγό ύδρευσης σε υποχρεώνει να εφαρμόσεις άλλη μέθοδο γειώσεις δηλαδή να αλλάξεις τον αγωγό γείωσης (16mm ελάχιστο) και καρφώσεις ηλεκτρόδιο.

Τώρα πόσοι το κάνουν είναι θέμα συνειδήσεις του εκάστοτε ηλεκτρολόγου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά θα πρέπει να κατασκευαστεί καινούρια γείωση αλλά εάν είσαι στο κέντρο της Αθήνας που να το καρφώσεις το ηλεκτρόδιο?? Και πώς να το τρέξεις στο 5 η 4 όροφο?Και άντε να πας τη γείωση στο ρολόι της ΔΕΗ,μετά τη θα πρέπει να αλλάξεις τη παροχή απο 2 χ 10 σε 3 χ 10 mm2 η να ανοίξεις τα κουτιά στο κλιμακοστάσιο για να περάσεις το καλώδιο της γείωσης?

Link to comment
Share on other sites

Σε νέες εγκαταστάσεις είναι δεδομένο ότι θα κατασκευάσεις θεμελιακή γείωση.

 

Σε επανέλεγχο όμως κανένας δεν σε υποχρεώνει να κατασκευάσεις νέα γείωση, εφόσον οι μετρήσεις σου είναι σωστές και πληρούν τους κανονισμούς που ήταν σε ισχύ την χρονολογία κατασκευής της .

 

Στη νέα ΥΔΕ έχουν προβλεφτεί 2 πρωτόκολλα ελέγχου ένα που συμπληρώνεται κατά ΚΕΗΕ, και ένα κατά ΕΛΟΤ HD 384. Ακόμα και αν κανείς μερική τροποποίηση της εγκατάστασης τότε θα συμπληρώσεις και τα δύο πρωτόκολλα ένα για το υφιστάμενο κατά ΚΕΗΕ και ένα για την τροποποίηση κατά HD 384 . Γιατί την τροποποίηση είσαι αναγκασμένος να την εκτελέσεις με τις οδηγίες ( κανονισμούς βάση υπουργικής Απόφασης ) που ισχύουν

 

Βεβαία Στην τροποποίηση είσαι αναγκασμένος να αντικαταστήσεις τη γείωση υδρεύσεως με ηλεκτρόδιο/α η με οιαδήποτε άλλο γειωτή .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή dimi8 σε επανέλεγχο λόγο αλλαγής ονόματος ιδιοκτήτη αφήνεις την υπάρχουσα γείωση(10mm) η οποία εφαρμόζεται σε δίκτυο ύδρευσης??? Και κατά το hektor, τη μέτρηση αντιστασής πως θα τη κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η απορία μου ,πώς θα μετρηθεί η γείωση στα παλιά σπίτια που έχουν παροχές 2 Χ10??Λέμε τώρα σε περίπτωση που θα χρειαστεί μόνο αλλαγή ονόματος και όχι τροποποίηση.

dim 8 πώς θα έκανες τις μετρήσεις για τη γείωση ?Δ.λ.δ δείξε μου κάποιο τρόπο το πώς θα μέτραγες σ¨αυτήν την περίπτωση τη γείωση με γειωσόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Με 100αρα λάμπα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τοοοοο γειωσόμετρο!

Link to comment
Share on other sites

Για το ερώτημα αυτό έχουμε μια απάντηση στο link: http://www.sarrisg.gr/SarrisG2/index.php?Enimerwsi_gia__to_ELOT_HD_384:apantiseis_se_erwtiseis

 

στην ερώτηση 56.

 

Για την μέτρηση βρόγχου σφάλματος χρειάζεται ειδικό όργανο μέτρησης.

Link to comment
Share on other sites

κ΄ ΣΑΡΗ με όλο το σεβασμό που θρέφω στο πρόσωπα σας για την προσπάθεια σας όσων αφορά στην συγγραφή πρότυπων για τη ασφαλή κατασκευή ηλεκ εγκαταστάσεων, μιλάτε όμως για απόκλιση 30% σχεδόν το 1/3 από το πρότυπο ποιος με διασφαλίζει όμως εμένα σαν ηλεκτρολόγο ότι δεν θα έχω κυρώσεις σε περίπτωση ατυχήματος. Και στη περίπτωση ουδετέρωσης μπορώ να αφήσω τη γείωση πάνω σε αγωγό ύδρευσης?( η συνείδηση μου δεν με αφήνει να την αφήσω)

Θα ήθελα πάντως να ακούσω (διαβάζω) και τη γνώμη του κ’ Μιλτιάδη Κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.