Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΚΑΝΕΠΕ


 
KF

Recommended Posts

Όπως καταλαβαίνεις και να τα είχα δεν μπορώ να δημοσιοποιήσω κείμενα μιας επιτροπής.

 

Και γιατί σε παρακαλώ όχι ?

Μήπως είναι το χαμένο ευαγγέλιο του Ιούδα ή μήπως μας θεωρείς "αιρετικούς" ?

Edited by Pappos
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 337
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και γιατί σε παρακαλώ όχι ?

Μήπως είναι το χαμένο ευαγγέλιο του ιούδα ή μήπως μας θεωρείς "αιρετικούς" ?

Διότι απλά δεν τα έχω. Νομίζω ότι η συζήτηση ξεφεύγει από την ουσία της. Αν μπορώ κάπου να βοηθήσω είμαι στη διαθεσή σας...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχουμε έναν κανονισμό που δεν ξέρουμε πως αξιολογήθηκε...και δεν έχουμε και τα πρότυπα παραδείγματα όπου έγινε η εφαρμογή του κανονισμού...μάλιστα...ενδιαφέρον...

 

Ευχαριστώ, αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να με βοηθήσεις παραπάνω.

Edited by Pappos
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και μάλιστα έστω η αναφορά στην pushover...είναι ελλειπής

Συμφωνώ απολύτως pappos...

Dr. Panagiotakos, επειδή πράγματι είναι ελλιπής η παρουσίαση της μεθόδου pushover στον ΚΑΝΕΠΕ, μήπως έχετε κάποιο εγχειρίδιο (ή link) να συστήσετε για την κατανόηση της μεθόδου; (Έχετε μόνον υπ' όψιν ότι είμαστε μηχανικοί του μέσου όρου επιστημονικά, και δεν έχουμε και άπειρο χρόνο-επαγγελματίες γαρ).

 

να φροντίσουν οι υπάλληλοι της πολεοδομίας να γνωρίζουν Ευρωκώδικες !!!

Pappos, "δεν... προλαβαίνουν"... Από 01.03.2012 καταργείται ο έλεγχος στατικών από τις Υπηρεσίες Δόμησης.

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

(Έχετε μόνον υπ' όψιν ότι είμαστε μηχανικοί του μέσου όρου επιστημονικά, και δεν έχουμε και άπειρο χρόνο-επαγγελματίες γαρ).

 

Εγώ ακριβώς το αντίθετο...

 

Pappos, "δεν... προλαβαίνουν"... Από 01.03.2012 καταργείται ο έλεγχος στατικών από τις Υπηρεσίες Δόμησης.

 

...?

 

Έτσι έλεγαν και για τους ευρωκώδικες....και ποιος το είπε εδώ μέσα να δεις...του πήγε μελέτη με EC και ο υπάλληλος επειδή δεν τον ήξερε, λέει να την φέρεις την μελέτη με τον Ελληνικό κανονισμό...

 

Χαχαχαχα

 

Άσχετο, επιμένω και απαιτώ. Εχουμε έναν κανονισμό που δεν ξέρουμε πως αξιολογήθηκε (ΚΑΝΕΠΕ)...και δεν έχουμε και τα πρότυπα παραδείγματα όπου έγινε η εφαρμογή του κανονισμού...και η ομάδα σύνταξης του κανονισμού δεν έκανε ούτε μια προσπάθεια έστω να δείξει τα όποια συμπεράσματα προσκόμισε από τα παραδείγματα...παρά μόνο σου λέει...έτοιμος ο ΚΑΝΕΠΕ...καλή αρχή...

 

(Θα μου πεις μα το ίδιο θα έλεγες και για τον ΝΚΩΣ...αλλά αυτός είναι έτοιμος και αντιγραφή από άλλον κανονισμό...ο οποίος αναπτύχθηκε εδώ και 100 χρόνια !!!)

 

μήπως έχετε κάποιο εγχειρίδιο (ή link) να συστήσετε για την κατανόηση της μεθόδου;

 

Η μέθοδος αυτή ήταν μια μόδα...μάλιστα υπάρχει σε πάρα πολλές παραλλαγές...από modal(δες Chopra και Goel κάπου το 2001)...μέχρι adaptive (δες Elnashai για την Adaptive Pushover Analysis APA, κάπου το 2001) και διάφορες άλλες...η όλη ιοστορία ξεκίνησε το 1974 με τους Gulkan...και Sozen που ασχολήθηκαν με την ανελαστική συμπεριφορά...όπου ένα SDF αντικαθιστά ένα MDF...έπειτα η ανάλυση και κατανόηση του MDF έγινε το 1981 από τους Saiidi και

Sozen...και μετά ασχολήθηκαν με αυτό και οι Fajfar και Fischinger κάπου το 1988...

Γενικά η μέθοδος Ν2 και η ανάπτυξη της μεθόδου N2 ξεκίνησε το1980 (Fajfar και Fischinger, 1987, Fajfar και Fischinger 1989)...

 

ΑΛΛΑ...δεν υπάρχει θεωρητικό υπόβαθρο για την μέθοδο αυτή !!! (Pushover) Και ενώ η Ευρώπη έχει τον EC8 για την Puscover, η Αμερική έχει τον FEMA...

Έχει γενικά κενά...αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό...

 

Εγώ θέλω τα παραδείγματα και τις αξιολογήσεις του ΚΑΝΕΠΕ.

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

.του πήγε μελέτη με EC και ο υπάλληλος επειδή δεν τον ήξερε, λέει να την φέρεις την μελέτη με τον Ελληνικό κανονισμό...

Pappos, διάβασε αν μπορείς τον ν. 4030 για τον νέο τρόπο έκδοσης αδειών δόμησης...

Θα δεις ότι πραγματικά καταργείται ο έλεγχος στατικών... και αρχιτεκτονικών, και ΜΕΑ και Η/Μ...

Link to comment
Share on other sites

Καταργείται ο έλεγχος και εμείς συζητάμε για ΚΑΝΕΠΕ και γενικά για κανονισμούς ???

 

Χαχαχαχαχα

 

Μάλιστα...όλο εκπλήξεις μου είστε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω τα παραδείγματα και τις αξιολογήσεις του ΚΑΝΕΠΕ...

Υπάρχουν αρκετά ερευνητικά προγράμματα σε ευρωπαικό επίπεδο που είχαν ακριβώς αυτόν τον στόχο (π.χ. Seismic Performance Assessment and Rehabilitation of Existing Buildings - "SPEAR") και έχουν όντως αποδείξει την επάρκεια του Κανονισμού (ΕΝ1998-3). Αντίστοιχα προγράμματα επίσης σε ευρωπαικό επίπεδο είχαν σαν στόχο τους αντίστοιχους ελέγχους του Ευρωκώδικα 8 (Prenormative Research in support of Eurocode 8 - PREC8). Σε παρουσιάσεις του ΕΝ1998-3/ΚΑΝΕΠΕ κάνουμε ΠΑΝΤΑ αναφορά σ' αυτά τα ερευνητικά προγράμματα και τα αποτελεσματά τους. Με απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο θα βρείς αρκετά σχετικά με αυτά, το ίδιο και σε πρακτικά συνεδρίων. Στη διαθεσή σας πάντως οι συγκεκριμένες διαφάνειες από παρουσιάσεις.

 

Επισημαίνω ότι τα παραδείγματα του ΟΑΣΠ είχαν ως στόχο να εντοπίσουν προβλήματα εφαρμοσιμότητας του ΚΑΝΕΠΕ από μελετητές τα οποία και εντοπίσθηκαν και λήφθηκαν κατα το δυνατόν υπόψη στην επόμενη έκδοση του Κανονισμού.

 

Για την Push-Over και τα περι θεωρητικού υπόβαθρου δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει η συζήτηση όταν αντιμετωπίζεται ως ενα από τα εργαλεία προσδιορισμού της απαίτησης του δομήματος (κατά τη γνώμη μου όχι το καταλληλότερο).

Edited by tpanagiotakos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταργείται ο έλεγχος και εμείς συζητάμε για ΚΑΝΕΠΕ και γενικά για κανονισμούς ???

Βέβαια Pappos, σε περίπτωση αστοχίας (π.χ. σεισμός), και σε περίπτωση που γίνει δικαστήριο, θα ελεγχθεί η στατική μελέτη από τους πραγματογνώμονες.

Link to comment
Share on other sites

Για την Push-Over και τα περι θεωρητικού υπόβαθρου δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει η συζήτηση όταν αντιμετωπίζεται ως ενα από τα εργαλεία προσδιορισμού της απαίτησης του δομήματος (κατά τη γνώμη μου όχι το καταλληλότερο).

 

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός...η pushover δεν στηρίζεται σε καμία θεωρία !!!

Για παράδειγμα δεν γνωρίζουμε για ποια κτίρια ισχύει (συμμετρικά, μη συμμετρικά συνδυασμός κ.α.) αν και μας έχουν συμβουλέψει για συμμετρικά κτίρια...δηλαδή στην περίπτωση μη συμμετρικών ή συνδυασμός ή κάτι άλλο τα αποτελέσματα δεν είναι αξιόπιστα.. δεν γνωρίζουμε σε ποιο κόμβο πρέπει να εφαρμόσουμε την δύναμη (γενικά στην τελευταία στάθμη, αλλά σε ποια διεύθυνση, σε ποιο κόμβο κ.α.) και φυσικά πολλά άλλα αδύνατα στοιχεία πον δεν έχω όρεξη να παραθέσω και δεν μίλησα για το πρόβλημα των ανωτέρων ιδιομορφών...(η pushover ανάλυση γίνεται περισσότερο αναξιόπιστη όταν στην συνολική ανελαστική συμπεριφορά συμμετέχουν σε σημαντικό βαθμό οι ανώτερες ιδιομορφές π.χ. σε πολυώροφη κατασκευή καθώς επίσης όταν υπάρχουν ασυνέχειες στην αντοχή και δυσκαμψία...

 

Η pushover πρέπει αν ποτέ χρησιμοποιηθεί να μπορεί ο μελετητής να είναι είναι έμπειρος και να είναι σε θέση να κρίνει τα αποτελέσματα.

 

Γενικά μόνο που σταθήκαμε στην στατική υπερωθητική ανάλυση και ήδη έχουμε πρόβλημα πριν καν την εφαρμογή !!!

Δεν μιλήσαμε καν για τον KAΝΕΠΕ και για την υπερωθητική που ενσωματώνει...

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.