Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιτρεπόμενες - επιθυμητές κλίσεις στέγης


katerina

Recommended Posts

Είναι γεγονός ότι η επιστέγαση με σχιστόπλακα απαιτεί ελάχιστη κλίση 40%, διαφορετικά μπάζει νερά. Σε πολλές παλιές στέγες συναντάμε κλίσεις μεγαλύτερες του 50%, αλλά φυσικά η κλίση δεν μπορεί να αυξηθεί πάρα πολύ, μετά οι πλάκες κάνουν τσουλήθρα...

Link to comment
Share on other sites

...και για να μην κρατάει πολύ χιόνι!!

 

Μια κλίση γύρω στο 50% στα Πηλιορείτικα είναι ότι πρέπει!!

 

Το διάταγμα του '81 δεν μπορώ να κατανοήσω (και αυτούς που το συνέταξαν)...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως οι μάστορες μπερδεύουν την κλίση επί τοις εκατό με τις μοίρες; Πάντως καλό είναι να έχουμε 45 μοίρες γωνία στη στέγη για να μπορούν να έχουν την βέλτιστη απόδοση τα ηλιακά συστήματα που τυχόν θα τοποθετηθούν και πάντα σε νότιο προσανατολισμό.

Link to comment
Share on other sites

Οι μάστορες μιλάνε συνήθως με ποσοστό επί τοις εκατό. Εμπειρικά ξέρουν ότι σε ένα κτίσμα 8 μέτρων περίπου το ύψος της στέγης είναι γύρω στο 1,5 μέτρο περίπου κλίση 35 με 40% (νομίζω γύρω στις 17 - 20 μοίρες) και συνήθως αυτό προτείνουν.

Σε κάποιες ορεινές περιοχές το 35% -40% κλίση νομίζω είναι λίγο, ειδικά αν έχει και χιονοπτώσεις και μου κάνει εντύπωση πώς έχουν βάλει τέτοιο περιορισμό...

στα περίχωρα της Αράχωβας που χάζευα κάποιες φωτογραφίες, κάνουν στέγες και με 60% κλιση.

 

40 μοίρες κλίση στέγης συνεπάγεται περίπου 80% κλίση σε μια στέγη μήκους 5 μέτρων περίπου, είναι υπερβολικό για το ελληνικό κλίμα και αρχιτεκτονική...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Από κουβέντα με εμπειροτέχνες, μου είπαν οτι η επικάλυψη των κεραμιδιών πρέπει να είναι τέσσερα δάχτυλα, δηλ. 6-7 εκ.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας, ή ακόμα καλύτερα αν η επικάλυψη είναι ανάλογη με την κλίση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σχετικη με την κλιση της στεγης είναι και η αναρροφηση. Υπαρχει κάποια γωνία γυρω στις 25 μοιρες νομίζω (θα ανατρεξω στην διπλωματικη μου να το θυμηθω) πάνω από την οποία η ανεμοπίεση είναι θετική, δηλαδη ο άνεμος σπρωχνει κάτω τα κεραμίδια, και κάτω από αυτή αρνητική δηλαδή ο άνεμος ρουφά τα κεραμίδια. Αρα σε μερη με δυνατους ανεμους οι στεγες με μικρη κλιση κινδυνευουν περισσοτερο.

 

Ασχετα από αυτό θελω να ρωτησω το εξης.

Μελετώ διοροφο με υψος 7,5 + 1,5 για στεγη . θελω να χρησιμοποιησω το υψος της στεγης χωρις να την κατασκεάσω κεκλιμένη, αλλα να φτιαξω β οροφο 3 +1,5 μ. με οριζοντια πλακα σκυροδεματος από πάνω. Αν επιτρεπεται μπορει να κατασκευασω και ενδιάμεση πλακα σκυροδεματος σε καποιο τμημα αφηνοντας κενο κατω από την οριζοντια πλάκα στεγης 1,5 μ. θεωρω ότι πρεπει να γινεται εφοσον στον ορισμο της στεγης αναφερει οποιαδηποτε κλιση (αρα και μηδενικη) .

Link to comment
Share on other sites

θανος_

 

Αυτό που θες να φτιάξεις (οριζόντια πλάκα σκυροδέματος πάνω από τον β΄όροφο) πρέπει να αρχίζει και να τελειώνει σε max ύψος 7,50 δηλαδή δεν επιτρέπεται!

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ενσωματώσεις τον χώρο της στέγης στον τελευταίο όροφο.

Κάνε όμως ένα σκίτσο-τομή γιατί δεν κατάλαβα αυτό το "ενδιάμεση πλάκα σκυροδέματος σε κάποιο τμήμα αφήνοντας κενό...."

Link to comment
Share on other sites

Επισυναπτω το σχεδιο

Σαν τα 1,2 εχω βγαλει αδειες και λογικά ισχυουν

Θελω τωρα να ενσωματωσω τη στεγη αλλα με οριζοντια πλακα όπως στο 3. και ενδεχομενως να κατασκευασω ενδιαμεση πλακα η ψευδοροφη όπως στο 4 και ρωτω αν γινεται.

 

επισυναψη σχεδιου

post-9741-131887271212_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.