Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λέβητας ιόντων (electrode Heater)


Irene Gr

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προτείνω να μην είμαστε δύσπιστοι εξ αρχής. Τουλάχιστον να περιμένουμε τα πρώτα αποτελέσματα από συναδέλφους - συμπολίτες, πανεπιστήμια κτλ.

Θεωρητικά και το πετρέλαιο θα μπορούσε να δώσει ενέργεια βάσει του E=mc2 αλλά "βγάζει" ένα ελάχιστο ποσό σε σχέση με το προηγούμενο. Εκτός από την ενέργεια του ηλεκτρικού ρεύματος που φυσικά δε μπορεί να μεγαλώσει δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την παραγωγή περαιτέρω ενέργειας.

Για παράδειγμα αν ρίξω μια πέτρα με ελάχιστη ενέργεια από 1000μ ύψος σίγουρα η ενέργεια της πέτρας στο 0 θα είναι μεγαλύτερη από την ενέργεια που της έδωσα ρίχνοντάς της. Φυσικά για να βρίσκεται σε 1000μ κάποια στιγμή έλαβε αυτή την ενέργεια και την κράτησε αποθηκευμένη σε μορφή δυναμικής ενέργειας.

Πιθανόν να υπάρχει αποθηκευμένη αυτή η επιπλέον ενέργεια που λένε, πιθανόν και όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου, διάβασες το #6;

 

Τι ενέργεια αποθήκευσαν μέσα στην μποτίλια ώστε να αποδίδει COP 157%; Κι εμπάση περιπτώσει, αν είναι έτσι κάποτε το COP θα πέσει στο 1.

Link to comment
Share on other sites

Kαι σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να μιλάμε για COP 1.5 και άλλα (φαινομενικά έστω) παράδοξα, χωρίς να τα στοιχειοθετούμε. Λογικό, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ. Απλά θεωρώ ότι είμαστε σε πολύ πρωτόγονο στάδιο σχετικά με την εκμετάλλευση αποθηκευμένης ενέργειας σε οποιαδήποτε μορφή. Ως εκ τούτου, όπως κάθε σωστός επιστήμονας ΠΟΤΕ δεν πρέπει να απορρίπτουμε τίποτα, άλλωστε αυτά είναι λόγια του κου Σανταμούρη.

 

edit: Λόγια του κου Σαντορίνη!

Συγκεκριμένα:

Ο άνθρωπος μπορεί να πάρη μίαν από τις κατωτέρω στάσεις :

1.

Την στάσιν του διανοητικώς πρωτογόνου, όστις αποδέχεται με πίστιν τας πλέον περιέργους αφηγήσεις, όστις παραδέχεται ευκολώτατα τα «Υπερφυσικά> φαινόμενα, όστις δεν προβαίνει εις την κριτικήν των μαρτυριών και όστις, ώς εκ τούτου, συχνάκις είναι θύμα απατεώνων και τυχοδιωκτών.

Πολλά εκ των διαφόρων παραλόγων Δογμάτων, τα οποία κατ' αρχήν δέον να γίνουν αποδεκτά άνευ ουδεμίας δυνατότητας, έστω και στοιχειώδους λογικής κρίσεως, ανήκουν πολλάκις εις την κατηγορίαν αυτήν.

2.

Την στάσιν του πνευματικώς ισχυρού Ανθρώπου, πεπεισμένου ότι γνωρίζει τα πάντα και όστις αγανακτεί αντιμετωπίζων ξαφνικά φαινόμενα, τα οποία αντίκεινται εις τας γνώσεις και πεποιθήσεις του.

Μή δυνάμενος να εύρη εντός των γνώσεών του την εξήγησιν των υπ' όψιν περιέργων φαινομένων, προτιμά να αμφιβάλλη περί της γνησιότητος αυτών και να αποκρούη ακόμη και τα πλέον αναμφίβολα γεγονότα και τούτο ίνα μή θέση την πίστην αυτού υπό αμφιβολίαν.

Από την εποχής του Κοπερνίκου κcιι του Γαλιλαίου, η Ιστορία απέδειξεν ότι ο εγωκεντρισμός ανθρώπων του είδους αυτού, αποτελεί τον μεγαλύτερον κίνδυνον διά την Επισττjμην.

3.

Την στάσιν του πραγματικού επιστήμονος, όστις περιορίζεται εις τα γεγονότα διά να τα παρατηρήση, να τα συγκεντρώση, να τα ερμηνεύση και να τα συντονίση.

Είναι η στά-σις της μετριοφροσύνης και της υποταγής εις την πραγματικότητα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη παιδιά αλλά δεν νομίζω ότι ο κόσμος έχει πολύ χρόνο. Πάρα πολύς κόσμος θα πέσει στην φάκα και θα πληρώσει αρκετά λεφτά με την προσδοκία ότι θα του βγει η θέρμανση τσάμπα. Δείτε μόνο το παραπλανητικό παράδειγμα στο site τους που εξηγεί ότι μπορείς να γλιτώσεις 343 ΕΥΡ μηνιαίος, παρουσιάζοντας μια αλχημεία όπου ένα σπίτι που θέλει 2.500 λίτρα πετρέλαιο το χειμώνα, δηλ. έχει θερμοαπώλειες περίπου 22.000kWh, με το σύστημα ιόντων θα χρειαστεί μόνο 3kW χ 10 ώρες/ημέρα χ 30 ημέρες χ 4μηνες = 3600 kWh. Δηλαδή ήμαρτον…. Μιλάμε για μεγάλη απάτη

 

Επίσης δίχως να παρεξηγηθώ, αλλά το προϊών δεν προέρχεται και από χώρα (Λετονία) που φημίζεται για την καινοτομία της. Τέτοιες επιδόσεις σε ένα προϊών ούτε από την ΝΑΣΑ την ίδια να ήταν δηλαδή…..

 

@Charlie: το μπουκαλάκι δεν νομίζω να είναι πυρηνικός αντιδραστήρας.

Link to comment
Share on other sites

ίσως το μπουκαλάκι να κάνει πυρηνική σύντηξη, με ταυτόχρονη απελευθέρωση σωματιδίων Higs, τα οποία περιβάλλουν το κέλυφος του κτιρίου μειώνοντας τις θερμικές απώλειες...Έλεος με έχουν βομβαρδίσει φίλοι πάνω στην απόγνωσή τους. Και πόσοι άλλοι θα τσιμπήσουν...Μου θυμίζει τις μέρες pellet πριν κάποια χρόνια που έλεγαν οτι με 30Ε θερμαίνεις το σπίτι για ένα μήνα (τότε νομίζω απελευθερώνονταν αντιπρωτόνια και νετρίνα...)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δείτε μόνο το παραπλανητικό παράδειγμα στο site τους που εξηγεί ότι μπορείς να γλιτώσεις 343 ΕΥΡ μηνιαίος, παρουσιάζοντας μια αλχημεία όπου ένα σπίτι που θέλει 2.500 λίτρα πετρέλαιο το χειμώνα, δηλ. έχει θερμοαπώλειες περίπου 22.000kWh, με το σύστημα ιόντων θα χρειαστεί μόνο 3kW χ 10 ώρες/ημέρα χ 30 ημέρες χ 4μηνες = 3600 kWh. Δηλαδή ήμαρτον…. Μιλάμε για μεγάλη απάτη

 

Αγαπητέ φίλε, θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου δώσεις το link στο οποίο αναφέρονται αυτά τα "εξωπραγματικά" νουμεράκια; Εχω δεχτεί και εγώ απορίες από φίλους και θα ήθελα να το ψάξω λίγο.

Ευχαριστώ πολύ

Μάνος

Link to comment
Share on other sites

Μην τσιμπάτε με τον βαθμό απόδοσης.

Μην ξεχνάτε ότι οι λέβητες αερίου συμπύκνωσης καυσαερίων δίνουν απόδοση 109%. Δεν ανακάλυψαν κάτι φοβερό και τρομερό απλά είναι συγκριτικό αυτό το ποσοστό.

Το ίδιο προφανώς γίνεται και εδώ.

Αν ψάξεις καλά θα βρεις ποιο είναι το πραγματικό COP...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.