Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λέβητας ιόντων (electrode Heater)


Irene Gr

Recommended Posts

Γεια σας εχω και εγω ενα θεμα με τον λεβητα ιωντων. Εγω βρήκα ενα διφημιστηκό εκει υπαρχει ενας πινακας που λεει τα τεχνικα χαρακτηριστικα του λεβητα ιοντων καπου λεει στον 6kw ειναι για χωρο 80 μ και τραβαει 27.3Α 230V και οτι καταναλωνει 1,5 kwh δηλαδη ο πινακας ειναι απατη? (ecothermica.eu)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν έκανες λάθος στην δακτυλογράφηση του μηνύματος, θα έκανε λάθος αυτός που έγραφε το φυλλάδιο...

 

Στα 80m², με απώλειες 50W/m² (συγχωρέστε σε έναν πολιτικό μηχανικό να γράφει τέτοιες χοντράδες :P) λαμβάνεις απώλειες 4kW...

 

27,3A * 230V = 6279kW που, όντας 50% περισσότερο από τις απώλειες, είναι μία καλή επιλογή μεγέθους...

 

Τώρα... Αν το συγκεκριμένο σπίτι απαιτεί θέρμανση 4,5 μήνες τον χρόνο, τότε η μέση ετήσια καταναλισκόμενη ισχύς είναι 4000*4,5/12=1,500kW... πολύ σωστά!

 

Έ, έγινε και ένα τυπογραφικό λάθος και μπήκε από πίσω και το έιτς "h"... Τα 1500W έγιναν εκ παραδρομής 1,5kWh, πράγμα που σημαίνει ότι με 0,15€ θα ζεσταίνεσαι για μια ζωή! :)

 

 

Υ.Γ: Παρά το χιούμορ, ελπίζω να μην θεωρήσει κανείς ότι υπαινίσσομαι πως το μοναδικό "σφάλμα" είναι το "h"...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τα 1,5 kWh είναι (σύμφωνα με τον κατασκευαστή) η μέση ωριαία κατανάλωση ενέργειας του μοντέλου των 6kW=27,3A*220V σε μονωμένο χώρο 250κμ

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει. 250m³ είναι ένα διαμέρισμα 80m². Απλά ξεχνάει να πει ότι είναι μέση ετήσια κατανάλωση. Δηλαδή 1,5*24*365=13,14ΜWh, δηλαδή περίπου 2600€ σε ρεύμα μετά τον ΦΠΑ.

 

Την ίδια ενέργεια δίνουν λιγότερα από 1500lt πετρελαίου, που ακόμη και με τις νέες τιμές θα είναι 1000€ φθηνότερα...

 

Είναι εντυπωσιακό το πως μπορείς να λές τα σωστά νούμερα και να δημιουργείς τόσο ψευδείς εντυπώσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε AlexisPap 1,5 kwh *0,13 που ειναι η μεση τιμή=0,195 euro την ωρα *24=4,68 euro τη μέρα και *30=140 euro το μήνα για 24ωρη λειτουργία. 170 euro με φπα. Στο πρακτικό μέρος τωρα για ένα σπίτι 80 τ.μ. θα χρειαστούμε 250 με 300 euro το μήνα τη στιγμή που ενας καυστήρα λειτουργεί για 8-10 ωρες τη μέρα. Και ας μην ξεχναμε και την περίπτωση να ανέβει όπως πιθανότατα θα γίνει η τιμή του πετρελαίου (1,20+).

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο συνάδελφε, κοιτούσα λάθος τιμολόγιο... :oops:

 

Η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε κι εμένα μεγάλη η διαφορά, μετά μάλιστα και τα όσα είχαν συζητηθεί στο #7, αλλά δεν κάθισα να το ελέγξω...

 

Η ουσία από την άλλη δεν αλλάζει, άσχετα με το δικό μου λάθος. Οι μηχανολόγοι, ως αρμοδιότεροι μπορούν να βγάλουν τα ακριβή μεγέθη ανά περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει τοποθετηση τετοιου μηχανηματος σε κατοικια 90τμ και ειλικρινα το εχω σκυλομετανιωσει που εχασα τον χρονο μου με αυτο το συστημα.

Κατα κυριο λογο δεν αποδιδει οσο υποσχεται,καταναλωνη πολυ παραπανω ενεργεια απο οσο υποσχεται και εχει τοσες πολλες ιδιαιτεροτητες και απαιτησεις που το καθιστουν αδυνατον να τοποθετηθη και να δουλεψει στο 90% των ηδη εγκατεστημενων θερμασεων.

Παρακαλώ μην γράφετε με κεφαλαία. Δείτε τους Κανόνες Συμμετοχής

miltos

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να μας τα κάνεις πιο λιανά; Είσαι ο μόνος εδώ με την εμπερία και επειδή όπως βλέπεις έχει δημιουργηθεί θέμα, αυτή η εμπειρία είναι πολύτιμη.

 

Συγκεκριμένα εγώ θα ήθελα να μάθω τι απώλειες είχε το διαμέρισμα και τι μηχάνημα βάλανε; Το κόστος της κατανάλωσης σε τι επίπεδα φτάνει; Και τέλος τι ιδιαίτερες απαιτήσεις έχει;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναλυτική περιγραφή λειτουργίας για την τεχνολογία αυτή στο site http://www.ellysea.gr/ - Λέβητες ηλεκτροδίων. Διαβάστε το. Έχει ενδιαφέρον. Η εταιρεία διαθέτει και ενδοδαπέδια υπέρυθρη θέρμανση.

 

Σύμφωνα με αυτό το site, η απόδοση του λέβητα ιόντων είναι 98%. Ποιο είναι το πλεονέκτημα επιλογής ή χρήσης του, σε σχέση με έναν κλασσικό ηλεκτρικό λέβητα αντίστασης του οποίου ο β.α. κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα και είναι λειτουργικά απλούστερος?

 

Επιπλέον, δεν ισχύουν οι μέθοδοι υπολογισμού των θερμικών απωλειών που αναφέρονται στο site σας (με βάση τα τετραγωνικά ή τα κυβικά) και η κατηγοριοποίηση ισχύος των λεβήτων με βάση τα τετραγωνικά (πχ 10 kW για 150 τ.μ. κατοικίας).

 

Επίσης, από μελέτες του Α.Π.Θ. που έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια, για ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία στην πόλη της Θεσσαλονίκης και για θερμομονωτική επάρκεια ανάμεσα σε μια εντελώς αμόνωτη οικία και σε μια οικία με την προβλεπόμενη (προ ΚΕΝΑΚ) θερμομόνωση, δηλ για μια αρκετά αντιπροσωπευτική κατάσταση, μπορεί να θεωρηθεί ως μέση ενεργειακή κατανάλωση για όλη την χειμερινή περίοδο, η τιμή των 80 kWh/m^2.

 

Από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει τους υπολογισμούς του. Προσοχή, να λάβετε υπόψη και ρεαλιστικούς βαθμούς απόδοσης των συστημάτων θέρμανσης, προκειμένου να καταλήξετε σε ρεαλιστική πρωτογενή κατανάλωση και κόστος.

 

Τέλος σε ότι αφορά το κόστος ηλ. ενέργειας, πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψη η κλιμάκωση στην κοστολόγηση ηλ. ενέργειας.

 

Για να υπολογίσει κάποιος την κλίμακα που θα βρεθεί, μπορεί να χρησιμοποιήσει τους λογαριασμούς ηλ. ρεύματος κατά την περασμένη χειμερινή περίοδο και σε αυτές τις kWh που είχε καταναλώσει να προσθέσει τις επιπλέον που προκύπτουν με συστήματα ηλ. θέρμανσης. Έπειτα να διαπιστώσει την κλίμακα στην οποία κατατάσσεται και το κόστος της kWh σε αυτή. Να μην ξεχάσει κατά τον υπολογισμό τον Φ.Π.Α. καθώς και το τέλος Α.Π.Ε., καθώς το κόστος του τελευταίου εξαρτάται από τις καταναλισκόμενες kWh.

 

Αν είχε ήδη θέρμανση πετρελαίου ή Φ.Α., ας κοιτάξει τις συνολικές περσινές του καταναλώσεις και η σύγκριση προκύπτει, γρήγορα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.