Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

'Ενσταση προς το κτηματολόγιο


Recommended Posts

η αιτηση διορθωσης παει με το 19/2

 

περισσοτερα εδω

 

https://www.google.gr/search?q=www.ktimatologio.gr/mediacenter/Publications/2921.pdf&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=JatxVpKPCcaNsgHqp434Cw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, σε περίπτωση πελάτη μου, κάναμε διόρθωση ορίων στο κτηματολόγιο. Το κτηματολόγιο έστειλε θετική εισήγηση και κοινοποιήσαμε στους ομόρους (οι περισσότεροι είχαν ήδη συναινέσει με το γνήσιο της υπογραφής και δεν χρειάστηκε να γίνει σε αυτούς κοινοποίηση). Ένας όμορος λοιπόν υπέβαλλε ένσταση η οποία αποτελούνταν από ένα τρισέλιδο χωρίς νόημα, κι ένα διάγραμμα (ο θεός να το κάνει....) χωρίς κανένα άλλο στοιχείο πλην των κορυφών της κοινής μας πλευράς οι οποίες ήταν οι κορυφές του κτηματολογίου. Δηλαδή, με άλλα λόγια, έφερε ένα συμβόλαιο του 1967 χωρίς τοπογραφικό κι ένα πρόχειρο διάγραμμα (υπογεγραμμένο από υπομηχανικό) του 2013 και ένα κείμενο στο οποίο υποστήριζε ότι τα όρια του είναι αυτά που λέι το κτηματολόγιο. Πήγαμε λοιπόν στον προϊστάμενο και του εξηγήσαμε ότι αυτός ο όμορος βάσει συμβολαίου δικαιούται 700τμ. Εμείς με τη διόρθωση του δίνουμε 1000τμ. κι αυτός επιμένει να θέλει τα 1100τμ που λέει το κτηματ. διάγραμμα. Ο προϊστάμενος λέει ότι είναι υποχρεωμένος να λάβει υπόψη την ένσταση και επομένως να κάνει εν μέρει δεκτή την αίτηση τη δική μας, κι αν δε συμφωνούμε να πάμε στα δικαστήρια...

Ερωτήσεις:

1) η ένσταση του ομόρου δεν πρέπει να πληροί κάποιες προδιαγραφές?

2) ο προϊστάμενος γιατί υποχρεούται να την λάβει υπόψη? ποιος νόμος το λέει αυτό? εγώ διάβασα ότι μπορεί να δώσει είτε θετική είτε αρνητική απάντηση....εγώ πρότεινα αφενός να διαβάσει την τεχνική μου έκθεση όπου αναφέρω αναλυτικά τι λέει το δικό μας συμβόλαιο και τι του ομόρου και αφετέρου να απορρίψει την ένσταση ως ανεπαρκή και ανεδαφική.

3) γιατί να πρέπει ο δικός μου πελάτης να πάει στα δικαστήρια κατά της απόφασης του προϊσταμένου κι όχι ο όμορος ο οποίος σηκώθηκε ένα πρωί και είπε τώρα θα δημιουργήσω πρόβλημα? 

 

Τι μου προτείνετε να κάνω?

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

να δειτε τις προθεσμιες....

και το αρθρο 19   στο #51

εχει και καποιες αλλαγες πριν 2 χρονια...και προσφατα

 

και τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που υπάρχει ένσταση (έστω κι εντελώς αβάσιμη) ο υποθηκοφύλακας δεν βγάζει απόφαση (δεν εκδικάζει), γιαυτό, το θέμα παραπέμπεται σε δικαστήριο.

Ο αιτών (τη διόρθωση) και πληρώνων. έτσι είναι ο κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

ε πως δε βγάζει απόφαση??? αφού ο νόμος λέει: ο όμορος αν θέλει υποβάλει εγγράφως την άποψή του και ο προϊστάμενος αποφασίζει ΕΛΕΥΘΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και μετά σου λέει ο νόμος τι γίνεται αν αποφασίσει θετικά ή αν αποφασίσει αρνητικά ως προς την αίτηση! Άλλο νόμο διαβάζουμε? αν είναι δυνατόν....κι αν ισχύει αυτό που λες θέλω να το δω γραμμένο, και τότε θα πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβώς αυτό έκανε. Έβγαλε απόφαση να κάνει δεκτή εν μέρει την διόρθωση ορίων. Είναι η κλασική περίπτωση αποποίησης μεγαλύτερων ευθυνών.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

το γράφω και εδώ ώς πιό σωστά

sos πήρε ένας δικηγόρος τηλέφωνο ότι την άλλη εβδομάδα συζητείται ένσταση του αδελφού μου στα Δικαστήρια, στο πρωτοδικείο στην Αθήνα, σε επιτροπή. Τον ρώτησα αν είναι δικαστήριο, και είπε όχι, αλλά σε πρώτη φάση επιτροπη ενστάσεων. Ειχα κάνει εγώ ενσταση στο ονομά του(ό ίδιος είναι επαρχία)  διότι το 2008 ο αδελφός μου είχε δηλώσει ενα γκαράζ που είχε με την γονική παροχή (μαζί με σπίτι) από τον πατέρα μου που έχει πεθάνει. Πρίν κάποιους μηνες που βγήκαν οι τελικοί πίνακες, είδε ότι δεν υπήρχε το γκαράζ, και έκανε ένσταση. Αν κατάλαβα καλά κάποιος Α με το Χ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ στην ίδια πολυκατοικία αγόρασε το 2000 την Υ-5 αποθήκη 5 τμκαι έτσι ακριβώς Υ-5 γράφτηκε στο αρχικό συμβόλαιο (το έχω δει). Μετα την πούλησε το 2009 στον Β. Ομως πιθανόν ο νεος συμβολαιογράφος αν και πήρε στα χέρια του το Χ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ έγραψε πιθανολογώ εγώ ΡΥ-5 αποθήκη στο νέο συμβόλαιο Ψ, που μάλιστα ήταν μέσο ΟΕΚ.  Δηλαδή έβαλε το γράμμα Ρ μπροστά (και περιέγραψε κανονικά ώς αποθήκη πάλι 5 τ.μ) Ελα μου όμως που PY-5 ονομάζεται το πάρκινγκ του αδελφού μου (ΠΑΡΚΙΝΓΚ 10τ.μ)  με γονική από το 2005. Αυτά δεν τα ήξερα όταν έκανα ένσταση. Εγώ έκανα ένσταση <<οτι κακώς μου αφαιρέσατε το πάρκινγκ, από τα δικαιωματά μου>>. Δεν ήξερα αν υπάρχουν θιγόμενοι κλπ. 

 

Το θέμα στο τηλέφωνο ο δικηγόρος είπε ότι συζητείται την άλλη εβδομάδα!!! και πρέπει να ενημερώσω τούς θιγόμενους. =5. Τον Α1 και Α2 (ανδρόγυνο), τον Β1 και Β2 (ανδρόγυνο), και τον ΟΕΚ. Ταυτόχρονα έχει έρθει και μία επιστολή στο ταχυδρομειο που περιμένω εξουσιοδότηση από τον αδελφό μου να πάω να την παραλάβω.

 

1. Λίγο που διάβασα στο site, κατάλαβα ότι αυτή η επιστολή θα αναφέρει ότι μου είπε ο δικηγόρος, και θα έχει και ένα πίνακα με τούς 5 θιγόμενους που θα πρέπει να ενημερώσω εγώ??

2. πώς θα γίνει αυτή η ενημέρωση? (δεν υπάρχει φράγκο). Δικαστικό επιμελητή ή κάτι απλό? (ο δικηγόρος που μάλλον ήταν του κτηματολόγιου μου είπε να ενημερώσω, δεν μου είπε επίδοση)

3. και καλά ο Β1 και ο Β2 μένουν , όμως ο Α1 και Α2 που το πούλησαν στον Β ούτε κάν ξέρω που μένουν.

4. τον ΟΕΚ πώς τον ενημερώνω?

5. Διάβασα ότι πρέπει να πάω στο κτηματολόγιο να πάρω επικυρωμένη την ένσταση, και αυτή να στείλω με επιστολή στούς θιγόμενους? ΙΣΧΥΕΙ?

6. Αν δεν τούς βρώ, δεν συζητείται κάν η ένσταση? Ισχύει? και μετά τι γίνεται?

7. Μπορώ στην επιτροπή να παραστώ εγώ αντί του αδελφού μου?

8. στα δικαστήρια συζητούνται και οι ενστάσεις σε πρώτο βαθμό.(και μάλιστα ΚαταΚαλόκαιρο?) Αλλά χωρίς απαίτηση δικηγόρου?

9. υπάρχουν έξοδα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικαστήριο, δεν απαιτείται δικηγόρος και δεν υπάρχουν έξοδα. 

Κατά τα λοιπά, πρέπει να κοινοποιήσετε την ένσταση στους θιγόμενους είτε με δικαστικό επιμελητή είτε με συστημένη επιστολή, τα αποδεικτικά των οποίων θα καταθέσετε στην επιτροπή κατά την συζήτηση. 

Για παράσταση αντί του ενιστάμενου χρειάζεται εξουσιοδότηση. 

Εάν όπως και να έχει, η ένσταση σας είναι αβάσιμη ( ομολογώ οτι δεν κατάλαβα το πρόβλημα ακριβώς) , μπορείτε απλά να αφήσετε να παρέλθει η συνεδρίαση οπότε και θα απορριφθεί η ένσταση. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Δεν είναι αβάσιμη. Είναι βασιμότατη. Εχει ένα πάρκινγκ ΡΥ-5 , που το είχε δηλώσει στην αρχική δήλωση στο ΕΚΧΑ, και τώρα που βγήκαν οι πίνακες έλειπε. Για αυτό έκανε ένσταση. Πιθανόν το έχουν πάνω σε έναν άλλο αγοραστή, ο οποίος όμως αγόρασε λάθος στο συμβόλαιο, καθότι αυτός που τού το πούλησε, όταν είχε αγοράσει, αγόρασε αποθήκη Υ-5, και πρέπει κατα λάθος να πούλησε αποθήκη ΡΥ-5.  (δηλαδή έκαναν λάθος το Ρ μπροστά). Ομώς το Ρ στηνη σύσταση αναφέρεται σε πάρκινγκ όχι αποθήκη. 

1.Δεν θέλω να απορριφθεί. Ομώς αν δεν καταφέρω να τούς ενημερώσω, αφού ειδικά τούς αρχικούς ιδιοκτήτες (θιγόμενους), δεν τούς ξέρω που μένουν?

2. τον ΟΕΚ πώς τον ειδοποιώ?

3. η συστημένη επιστολή τι είναι? Μόνο ταχυδρομικά ή και courier? και αν δεν την παραλάβει? εγώ πότε είμαι καλυμμένος στην επιτροπή , από την απόδειξη ότι έστειλα?

4. μέχρι πότε μπορώ να ενημερώσω? καθότι εγώ το έμαθα τώρα το β ράδυ και μεθαύριο θα έχω εξουσιοδότηση. Ενώ η συζήτηση είναι την άλλη Πέμπτη?

5. αν δεν εχει ενημερωθεί κάποιος τι γίνεται? εγώ την ένσταση δεν την έκανα ενάντια σε κάποιους. Αυτοί προέκυψαν από το κτηματολόγιο

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.