Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Συναδελφε πως θα βγαλλεις ΟΑ για καταστημα σε περιοχη αμιγους κατοικιας???

Λες να μην ζητανε ουτε αντιγραφο φυλλου ΟΑ ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιτρέπονται καταστήματα σε περιοχή αμιγούς κατοικίας:

 

3. Εμπορικά καταστήματα που εξυπηρετούν τις καθημερινές ανάγκες των κατοίκων της περιοχής (παντοπωλείο, φαρμακείο, χαρτοπωλείο κ.λ.π.).

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

...παιδια καλησπερα! σε καταστημα 14 τ.μ προσπαθουμε να εκδοθει αδεια για ανψυκτηριο, γνωριζουμε οτι υπολοιπομαστε 1 ατιμο τ.μ απο το προβλεπομενο και θελω να ρωτησω το εξης: διαβασα μια αναφορα στο διαδικτυο η οποια λεει πως ο νομος προβλεπει μια μικρη αποκλιση, και η αρμοδια υπηρεσια μπορει να το επιτρεψει ( ποσο μαλλον στην περιπτωση μας, που προκειται μονο για περαστικους πελατες). γνωριζετε κατι γι'αυτο?

και κατι αλλο, οι τουαλετες ειναι υποχρεωτικες? υπαρχει ιδιωτικος χωρος προς εκμεταλευση ακριβως διπλα απο το καταστημα...

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Για το τετραγωνικό που λείπει μάλλον θέλει προσωπική επαφή με το υγειονομικό για να βρεθεί λύση .Για τις τουαλέτες:

 

ΑΠοφ 8577/83 Αρθρο 25

 

2.- Από την υποχρέωση να διαθέτουν αποχωρητήρια απαλλάσσονται:

 

 

α.- Τα κυλικεία και μπαρ, που λειτουργούν σε μέγαρα και εξυπηρετούν το προσωπικό των γραφείων και καταστημάτων, που στεγάζονται σ' αυτά εφόσον δε διαθέτουν τραπέζια και καθίσματα για την παραμονή πελατών και υπάρχουν δυνατότητες εξυπηρετήσεως του προσωπικού τους σε αποχωρητήρια του μεγάρου.

 

β.- Τα περίπτερα αναψυκτήρια, τα οποία δε διαθέτουν καθίσματα και εξυπηρετούν μόνο διερχόμενους ή όρθιους πελάτες.

 

γ.- Τα καταστήματα των Δημοτικών ή Κοινοτικών Αγορών ή παρόμοιων συγκροτημάτων, το προσωπικό και οι πελάτες των οποίων θα εξυπηρετούνται στα κοινόχρηστα αποχωρητήρια, που έχει υποχρέωση να κατασκευάσει ο φορέας, που νέμεται το σύνολο των καταστημάτων τούτων.

 

δ.- Τα εξυπηρετούντα μόνο διερχόμενους ή όρθιους πελάτες καταστήματα και τα εργαστήρια τροφίμων ή ποτών, αν στεγάζονται σε χώρους μεγάρου και εφόσον απασχολούνται σ' αυτά μέχρι τρία, το πολύ, άτομα και υπάρχουν δυνατότητες εξυπηρετήσεως του προσωπικού τους σε αποχωρητήρια του μεγάρου.

 

ε.- Τα καταστήματα αρκετά περιορισμένης εκτάσεως, μέχρι 15 τετραγωνικά μέτρα με την προϋπόθεση ότι το προσωπικό τους θα είναι δυνατό να εξυπηρετείται σε υπάρχον εντός του ίδιου κτιρίου ή σε μικρή απόσταση από αυτό αποχωρητήριο, κοινόχρηστο ή ιδιωτικό, για το οποίο ο καταστηματάρχης έχει δικαίωμα χρήσεως.

 

 

Η παράγραφος αυτή δεν έχει εφαρμογή στα καταστήματα, για τα οποία ειδικές διατάξεις της παρούσας ή άλλης Υγειονομικής Διατάξεως αναφέρουν ρητώς ότι είναι απαραίτητη η ύπαρξη αποχωρητηρίων σ' αυτά.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μου έτυχε μια περίπτωση κατοικίας (αποδεδειγμένα προ του 55 αλλά χωρίς πιστοποίηση νομιμου περιγραμματος) που το 1981 έλαβε άδεια απο την αστυνομία ( ; ) για παντοπωλείο σε τότε στάσιμο οικισμό νυν οικισμο των 2000 κατοίκων. Το παντοπωλειο έκλεισε το 1990 και τωρα θα ενοικιαστει πάλι με την ίδια χρήση. Μπορώ να του δώσω βεβαίωση κύριας χρήσης για παντοπωλείο ή θα πρέπει να περάσει απο πολεοδομία για άδεια (π.χ. προ του 55);

Edited by akot
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Ένας πελάτης μου θέλει να νοικιάσει ισόγειο κατάστημα για να το κάνει μικροβιολογικό εργαστήριο.Ο χώρος κατατάσσεται στα ''καταστήματα παροχής προσωπικών υπηρεσιών" και βγαίνει άδεια από το υγειονομικό. Μέχρι πρόσφατα το υγειονομικό ζητούσε βεβαίωση χώρου κυρίας χρήσης η οποία δινόταν από την πολεοδομία μετά από αυτοψία. Τώρα αυτήν θα πρέπει να την δώσω εγώ αποτι κατάλαβα.Έχω όμως ένα θέμα , το μισό κατάστημα ήταν θέση σταθμεσης κλειστή και τακτοποιήθηκε και περαιώθηκε με τον 3843 , όπως επίσης και ένα πατάρι. Θέλω να δείξω μια εσωτερική διαρρύθμιση (ένα γραφείο ουσιαστικά) και από την πολεοδομία μου είπαν ότι δεν είναι δυνατόν να βγει άδεια μικρής κλίμακας η οποιαδήποτε άδεια σε χώρο που τακτοποιήθηκε με τον Ν.3843/10 . Άρα 2 τα ερωτήματα. Δίνω βεβαιωση Χ.Κ.Χ. για όλο το καταστημα αναφέροντας ότι ο ταδε χωρος έχει τακτοποιηθει? Τι γινεται με την εσωτερικη διαρρυθμιση , την παραβλέπω ουσιαστικα ? Διότι αν ζητησουν εγκεκριμενα σχεδια ο χωρος θα εχει διαφορετικη διαρρυθμιση αποτι στα σχεδια που θα υποβαλλω εγω στο υγειονομικο..

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης σου την πατησε.

Με τα σημερινα δεδομενα τουλαχιστον, χωροι που εχουν τακτοποιηθει με τον 3843, δεν δυναται να ξαναλλαξουν χρηση παρα μονο αν γυρισουν στην προηγουμενη τους κατασταση.

 

Επισης οι αδειες για τα μικροβιολογικα απο Ιανουριο του 2012 και μετα εξοσον γνωριζω βγαινουν απο τους ιατρικους συλλογους και οχι απο τους Δημους...οποτε δεν εμπλεκεται ουτε υγειονομικο ουτε τπτ...

Ρωτησε καλυτερα στον αρμοδιο Δημο της περιοχης που σε αφορα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θέλω να αλλάξω χρήση!Απλά ο χώρος ήταν χωρίς διαρρύθμιση ενιαίος και θέλω τώρα να δείξω ότι κάνω ένα δωμάτιο πχ.2 γυψοσανίδες δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Mάλιστα.

 

Απ οτι καταλαβαίνω είναι στην κρίση του Μηχανικού δηλαδή, το αν θα φεσώσει τον πελάτη του μ ένα Χ ποσό για την αλλαγή χρήσης ή αν θα το παρακάμψει από την στιγμή που δεν ζητείται πουθενά.

 

 

Υπάρχουν τέτοιοι "συνάδελφοι"???

ΕΛΕΟΣ

 

κουτσοι στραβοί στον Αγιο Παντελήμωνα

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θέλω να αλλάξω χρήση!Απλά ο χώρος ήταν χωρίς διαρρύθμιση ενιαίος και θέλω τώρα να δείξω ότι κάνω ένα δωμάτιο πχ.2 γυψοσανίδες δηλαδή!

 

Το καταστημα ηταν ΚΥΑ στην προηγουμενη του κατασταση? Αν οχι θες αλλαγη χρησης απ την πολεοδομια...

Mάλιστα.

 

Απ οτι καταλαβαίνω είναι στην κρίση του Μηχανικού δηλαδή, το αν θα φεσώσει τον πελάτη του μ ένα Χ ποσό για την αλλαγή χρήσης ή αν θα το παρακάμψει από την στιγμή που δεν ζητείται πουθενά.

 

 

Υπάρχουν τέτοιοι "συνάδελφοι"???

ΕΛΕΟΣ

 

κουτσοι στραβοί στον Αγιο Παντελήμωνα

 

Εσυ νομιζεις δηλαδη οτι δεν θα υπαρξουν?

 

Εγω ξερω ηδη εναν που κινειται στην περιοχη των Δυτικων προαστιων και ο οποιος εδωσε την βεβαιωση παρολο που υπηρχε και τμημα του χωρου παντελως αυθαιρετο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.