Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέο έντυπο για την πληρωμή κρατήσεων ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ στην Εθνική Τράπεζα


ilias

Recommended Posts

μπορεί να αναρτήσει κάποιος το έντυπο που δέχεται σήμερα η ΕΤΕ με τις οδηγίες συμπλήρωσης? υπάρχουν πολλές πληροφορίες παραπάνω και είναι παλιές...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

δες το έντυπο με τους κωδικούς 11 και 12.

 

Ανεβάζω και τη σύνδεση για το "καθαρό" έντυπο για να μην μπερδευτεί κανείς. 

http://www.tsmede.gr/Portals/0/%CE%88%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF%20%CF%80%CF%8C%CF%81%CF%89%CE%BD%205.3.2015.pdf

Έντυπο πόρων 5.3.2015.pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρησιμοποιώ ΑΤΤΙΚΗΣ έκανα μόνο της ΑΤΤΙΚΗΣ..

Ποιο απλό και γρηγορότερα αν έχεις ΑΤτΙΚΗΔΣ κοντά σου...

Έντυπο ΤΣΜΕΔΕ Αττικής - Michanikos.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. έχω νόμιμη ελάχιστη αμοιβή για τακτοποίηση αυθαιρέτου βάσει ΤΕΕ 1.577,34. Άρα από τα έντυπα επιλέγω το 12 και έχω εισφορά υπέρ ΤΣΜΕΔΕ 31,55€ (=2%) και ΕΜΠ 15,77€ (=1%) συνολικά αναγράφω στο έντυπο πάνω στο κουτί ποσό κατάθεσης σε Ευρώ 47,32€ για τον υπάλληλο...χαρτόσημα και λοιπά δεν ξέρω αλλά θα μου τα κρατήσει αυτός...σωστά δεν είναι αυτά? στο συμφωνητικό η νόμιμη είναι 300+ΦΠΑ.

 

έχει καταργηθεί το 1% επί ΕΜΠ και το 3% πάει προς ΤΣΜΕΔΕ ισχύει αυτό? μόλις μου είπε ενας συνάδελφος ότι άλλαξε αυτό με έντυπο του 2015...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

δες το έντυπο με τους κωδικούς 11 και 12.

 

Αφού στον Κωδ. 12 υπάρχει ΕΜΠ γιατί διαλέγεις και το 11 που είναι πάλι ΕΜΠ; 

 

Έτσι πληρώνεις 3.5% και όχι 3%.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαλέγω το 11. Απλώς τα έχω μαρκάρει για δική μου χρήση. Για τις τακτοποιήσεις προφανώς ο κωδικός 12 ισχύει αφού δε μιλάμε για έργο που έχει προυπολογισμό.

Υ.Γ ανέβασα και το "καθαρό" έντυπο για να μη γίνει κανένα μπέρδεμα με τους κωδικούς.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα! για κατάθεση αμοιβών για τοπογραφικό για έκδοση αδείας, βάζω τη νόμιμη ελάχιστη αμοιβή που θα μου βγάλει το σύστημα του ΤΕΕ ή τη συμφωνημένη? κάπου διάβασα ότι στα τοπογραφικά πάει με προυπολογισμό έργου.

και αν πάω με την εκτύπωση του χαρτιού από το ΤΕΕ τα συμπληρώνω εκεί όλα? είμαι μόλις μπήκα σε καθεστώς μικρών επιχειρήσεων και δεν έχω ΦΠΑ άρα βάζω ο στο γραμμάτειο είσπραξης και ελπίζω να τα δεχτουν....

Link to comment
Share on other sites

Ποιο γραμμάτειο είσπραξης? Δεν κάνεις κάτάθεση την αμοιβή εκτός αν είναι πάνω από 500€ οπότε πρέπει να γίνει ηλεκτρονικά έτσι και αλλιώς αλλά σαν μια απλή κατάθεση από τον ιδιοκτήτη σε εσένα.

Και φυσικά σου καταθέτει την συμφωνημένη αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.