Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέο έντυπο για την πληρωμή κρατήσεων ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ στην Εθνική Τράπεζα


ilias

Recommended Posts

Έχετε κανένα νέο με τις κρατήσεις σε άδειες βιομηχανιών/βιοτεχνιών;

 

Βάση νόμου υπάρχει μέγιστο όριο τα 4.4€, όπως προαναφέρθηκε αλλά στο έντυπο δεν υπάρχει πουθενά η δυνατότητα να συμπληρώσω το ποσό.

Επίσης όμοιο πρόβλημα έχουν και οι εγκαταστάτες ανελκυστήρων καθώς και αυτοί αποδίδουν ποσοστό που δεν αναφέρεται στο έντυπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδη δεν εχω καθολου μυαλο και μπερδετικα... ποια ποσα βαζουμε που στο εντυπο.

Συμπληρωνουμε για

πχ για εντολη πληρωμης οικ. αδειας (συνολο με ΦΠΑ 2500ευρω)

 

ονομ/νυμο: ταδε ταδε

ποσο καταθεσης: ??? (την αμοιβη)

ημερομηνια: 1/1/1111

κωδικος καταβολης: 12

ποσο προυπολογιζομενου εργου/αμοιβησ/αξιασ:???:??

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω καθολου μυαλο και μπερδετικα... ποια ποσα βαζουμε που στο εντυπο.

Συμπληρωνουμε για

πχ για εντολη πληρωμης οικ. αδειας (συνολο με ΦΠΑ 2500ευρω)

 

ονομ/νυμο: ταδε ταδε

ποσο καταθεσης: ??? (την αμοιβη)

ημερομηνια: 1/1/1111

κωδικος καταβολης: 12

ποσο προυπολογιζομενου εργου/αμοιβησ/αξιασ :???:??

 

ποσο καταθεσης ειναι το συνολικο ποσο των κρατησεων που πληρωνουμε (2% & 1& κ χαρτοσημο επι της αμοιβης). , κωδικος πληρωμης 12, ποσο προυπολογιζομενου εργου/αμοιβη /αξιας, εγω βαζω την αμοιβη μηχανικου χωρις φπα, επι της οποιας υπολογιζονται οι κρατησεις.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το 0,6% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ του Ν.2166/93 πως πληρώνεται;

Ευχαριστώ

Επειδη πληρωσα χθες, συμπληρωνεις το γραμματειο εισπραξης της ΕΤΕ και γραφεις 0,6% ποροι υπερ ΤΣΜΕΔΕ

προσοχη:Στο κουτακι αιτιολογια βαζεις το ποσο απο το οποιο θα προκυψει το 0,6%

Μονο ετσι θα περαστει στο συστημα της ΕΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα συνάδελφοι...στο έντυπο του ΤΣΜΕΔΕ, ονοματεπώνυμο βάζουμε το δικό μας ή του πελάτη?νομίζω το δικό μας αλλά πως αποδεικνύεται πιο έργο αφορά?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι...στο έντυπο του ΤΣΜΕΔΕ, ονοματεπώνυμο βάζουμε το δικό μας ή του πελάτη?νομίζω το δικό μας αλλά πως αποδεικνύεται πιο έργο αφορά?

 

ΠΟΤΕ δεν έβαζες του πελάτη. Είναι τα δικά μας στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι...στο έντυπο του ΤΣΜΕΔΕ, ονοματεπώνυμο βάζουμε το δικό μας ή του πελάτη?νομίζω το δικό μας αλλά πως αποδεικνύεται πιο έργο αφορά?

 

Βάζεις πάντα τα στοιχεία του μηχανικού.

Επίσης εγώ κάτω από αυτά στο "ενημερωτικό έντυπο" που προσκομίζω στην τράπεζα για να πληρωθούν οι κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ - Χαρτόσημο, το οποίο πάντα κρατάω και συράπτω μαζί με την απόδειξη πληρωμής που θα μου δώσει ο ταμίας, αναφέρω και το έργο που αφορά π.χ. "Αφορά τη με Α.Α 40000 δήλωση ρύθμισης αυθαιρέτου με Ν.4014/2011"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.