Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κόστος υπηρεσίας λογιστή προς τεχνικό γραφείο μηχανικού


eng11

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί κάνουμε και εμείς το ίδιο για τις υπηρεσίες τρίτων που μας παρέχουν;

Γιατί ρωτάμε τιμές; όλων των μηχανικών τα λογιστικά τον ίδιο φόρτο εργασίας έχουν; και πόσες άλλες παράμετροι ενδεχομένως να υπάρχουν που διαφοροποιούν το κόστος τήρησης των λογιστικών βιβλίων

....

Συγγνώμη για το off topic, αλλά τα παραπάνω τα έγραψα γιατί διακρίνω δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Που το βλέπεις το περίεργο;

Καταρχάς είμαστε επαγγελματίες και ξέρουμε πολύ καλά πως υπάρχουν διαφοροποιήσεις.

Από εκεί και περα παιρνουμε πληροφορίες για το κόστος και διαπαργματευόμαστε ανάλογα.

Προσωπικά θεωρώ μια αμοιβή περί τα €800-€1000 / χρόνο λογική, με αυτήν την τιμή να συμπεριλαμβάνει τα πάντα (εγγραφες, περιοδικές, ΦΠΑ, φορολ. δήλωση, περαιώσεις κλπ)....

Δεν αξίζει - και είναι και επικίνδυνο - να ασχολείσαι μόνη σου με τα φορολογικά.

βρε παιδιά δεν είναι και τόσο δύσκολο .... με 800ευρώ τα αναλαμβανω και εγώ :)

-----

Εγω προσωπικά θεωρώ πως το κόστος δεν είναι τόσο η πολυπλοκότητα, αυτό που πληρώνεις είναι δυστυχώς την ασυνέπεια μερικών πελατών, όπου ο λογιστής τους παρακαλά να του φέρουν τα τιμολόγια εγκαίρως για να προλάβει τις προθεσμίες.

 

Το ίδιο συμβαίνει και στον κλάδο μας, υπάρχουν πελάτες με τους οποίους χαίρεσαι να δουλέυεις και άλλοι που σε πρήζουν.

Νομίζω πως αν είναι κάποιος 'συνεργασιμος' εκτιμάται και μπορεί να πετύχει καλύτερη τιμή σε σχέση με τον 'πρήχτη'!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο αδερφός μου είναι λογιστής και έχω να πω τα εξής:

 

Τους λογιστές τους πληρώνεις γιατι:

 

1. Αν υπερβαίνεις τα 50000 το χρόνο σε τζίρο, είσαι υποχρεωμένος απο το νόμο.

2. Η νομοθεσία αλλάζει τόσο συχνά που ούτε και αυτοί προλαβαίνουν καλά καλά να ακολουθήσουν

3. Το κάντο μόνος σου είναι για ξυλογλυπτική και ψάρεμα, και όχι για το δαιδαλώδες φορολογικό σύστημα.

4. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με την εφορία, τους ελέγχους, και τις νόμιμες υποχρεώσεις σου

5. Το κάθε λαθάκι που θα κάνεις στα βιβλία σου ή τις δηλώσεις σου κοστίζει πολύ ακριβά.

6. Αν έχεις προσωπικό δεν το συζητάω καν. (εκτός και αν το έχεις μαύρο)

7. Το να ενημερωθείς σωστά για όλα τα παραπάνω θα σου κοστίσει σε χρόνο και χρήμα περισσότερο από όσα δώσεις στο λογιστή.

8. Όταν φανούν όλα τα παραπάνω θα είναι πολύ αργά ήδη.

 

Στο θέμα της τιμής τώρα, το ότι πληρώνεις παίρνεις ισχύει. Μπορείς βέβαια με μια μέση τιμή να έχεις τα πάντα με μια σχετική ασφάλεια. Αυτά που πληρώνεις όμως για παράδειγμα είναι:

 

1. Το χρόνο για να έρθουν, να μιλήσετε, να πάρει τιμολόγια και να επιστρέψει στο γραφείο

2. Το ότι θα του τηλεφωνήσεις με την παραμικρή βλακεία που θα πουν οι ειδήσεις

3. Το ότι θα ξεχάσεις τιμολόγια και θα αναγκαστείτε να ξαναβρεθείτε

4. Το ότι πληρώνει λογισμικό τήρησης βιβλίων, ή το χρονοβόρο και ανελαστικό χειρόγραφο βιβλίο σου που δε σηκώνει διορθώσεις.

5. Το χρόνο για να ενημερωθεί για ότι καινούριο βγαίνει καθημερινά.

6. Το χρόνο για να ενημερώσει και να τυπώσει ή να γράψει στα βιβλία σου.

7. Να υπολογίσει τη θέση σου για να σε ενημερώσει.

8. Το να βρεί τι θα κάνει αυτό το τιμολόγιο που έκοψες στην ταβέρνα που πήγες με τους φίλους σου.

9. Το να υπολογίσει το ΦΠΑ σου, να συνεννοηθεί μαζί σου αν και πότε θα το πληρώσεις.

10. Να υπολογίσει παρακρατούμενους φόρους από συνεργάτες σου και προσωπικό.

11. Η μισθοδοσία είναι ένα αρκετά μεγάλο και πονεμένο κεφάλαιο, ιδιαίτερα σήμερα.

.....κλπ (είναι τόσα που βαριέμαι να τα γράψω)

 

Οπότε δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο νομίζουμε. Επιπλέον πόσο είναι ανεκτό από εμάς να παίρνει σαν αμοιβή ανά ώρα; Τι θεωρείται σαν αξιοπρεπές ποσό για κάποιον ελεύθερο επαγγελματία που έχει στη διάθεσή του περίπου 2000 ώρες διαθέσιμες το χρόνο για να δουλέψει και να πληρώσει τα όποια έξοδα της δραστηριότητάς του; Και επιπλέον είναι αναγκασμένος να συμφωνήσει κάποια μηνιαία αμοιβή χωρίς να γνωρίζει όλες τις παραπάνω παραμέτρους...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που είμαι μηχανικός γιατί οι πελάτες μου δεν σκέφτονται όπως περιγράφεις ότι, πρέπει να σκέφτονται για τους λογιστές τους και δεν με πληρώνουν έτσι;;;;

 

Μάλλον αλλού έπρεπε να έχω ρίξει το ...βάρος μου...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παπασούζα που ο αδερφός σου είναι λογιστής, εσύ τι σχολής είσαι φοιτητής? Σίγουρα όχι μηχανικός και μπήκες να μας πεις το πόνο του αδερφού σου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λογιστικής! :)

 

Δεν έχει άδικο σε αυτά που λέει!

 

Το χειρότερο πράγμα για τον λογιστή πρέπει να είναι ο ασυνεπής πελάτης που πρέπει να του πεις 100φορές να κάνει μια απλή δουλειά

πχ τη μια θα χάσει τα τιμολόγια, την άλλη θα ξεχάσει τις ημερομηνίες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Για νέο μηχανικό με βιβλία Β' κατηγορίας πόσο θα μου κοστίζει το μήνα ο λογιστής?

Θα μου κρατά τα βιβλία, θα του πηγαίνω το ΦΠΑ καθε τρίμηνο για την εφορία και θα μου κάνει και την φορολογική δήλωση. Να σημειώσω οτι ειμαι Μηχανικός Η/Υ, οποτε η δουλεια του ευκολη θα ειναι με ελαχιστα εσοδα-εξοδα τριμηνου.

 

Έχω ακούσει διάφορα. Από 15 μέχρι και 200 κάθε τρίμηνο, αυτες οι τιμες περιφερεια.

Εσείς τι πληρώνετε?

 

Από 70-100 ευρώ / τρίμηνο αναλόγως τα τιμολόγια και τις ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ένα χρόνο περίπου μετά (και συμπληρώνοντας τρία χρόνια μνημονίου), έχετε ένδειξη πόσο είναι το κόστος λογιστή σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

gp1....κάθε φορά με άλλη φάτσα είσαι... :smile:

 

30 ευρώ/μήνα σε κάποια που ρώτησα στη γειτονιά... Νταξ, αν δεν τρελλένεσαι στις δουλειές δεν λέει 30 ευρώ....ένας λογαριασμός κινητού... :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω λογιστή με 40 ευρώ το μήνα όλα μέσα, ΦΠΑ - δήλωση - περαίωση - τηλεφωνική υποστήριξη. Υποθέτω όμως ότι είναι σχετικά φιλική αμοιβή..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.