Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθωτός μηχανικός, συλλογική σύμβαση, τι κρατήσεις υπάρχουν κτλ ?


aloha

Recommended Posts

Συνάδελφε κατά την άποψή μου είναι παράνομο, ναι. Αν και ο ΣΕΒ είχε καταγγείλει όλες τις συλλογικές συμβάζεις τεχνικών επαγγελμάτων, μεταξύ των οποίων και των μηχανικών, στην συνέχεια συμφώνησε με τους κοινωνικούς εταίρους να αναστείλει κάθε καταγγελία.

 

Πάρε στο ΤΕΕ για να ρωτήσεις.

 

Αν κάποιος έχει ανάγκη την υπογραφή σου, θεωρώ ότι οφείλει να σε πληρώνει για αυτό που του παρέχεις.

 

Πως όμως και δεν σε έχει με παροχής υπηρεσιών (μπλοκάκι);

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυεθνικη εταιρεια και ολοι οι εργαζομενοι ειναι μισθωτοι ανεξαρτητου ειδικότητας? εκτός απο την αποψη σου με την οποια συμφωνώ 100% ,γνωρίζεις που μπορώ να το μάθω στα σίγουρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

μετά από ένα χρόνο όποιος θα βάζει 1000ευρώ στην τσέπη το μήνα, θα θεωρείται προύχοντας. Να το θυμάστε!

Γνώμη μου, να ΑΡΠΑΖΕΤΕ κάθε ευκαιρία, ακόμα και για 500 ευρώ, που λέει κι ο λόγος.

Εύχομαι να μη ζήσει κανένας μηχανικός πείνα, αλλά αν δεν σκεφτόμαστε σαν μηχανικοί και να μανατζάρουμε τη ζωή μας, βλέποντας το τι έρχεται, μετά από 2-3 χρόνια θα αυτομουτζωνόμαστε!!! Και, πιστέψτε με θα φταίμε μόνο εμείς!!!

Βλάση, αποδείχθηκες μέγας προφήτης! Εν έτει 2011 είχες γράψει τα παραπάνω προφητικά... Και τώρα δικαιώνεσαι (δυστυχώς...)

Σε παράδειγμα της δικής σου οικογενειακής κατάστασης και εργασιακής εμπειρίας,

 

Έχω τελειώσει το Μετσόβιο πριν 8 χρόνια, παντρεμένος με ένα παιδί.

σήμερα ο μισθός είναι:

750,33*1,18*1,1=973,93€ μικτά! Καθαρά 687 € !

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αστα να πάνε συνάδελφε ...

 

Μην γράφεις όμως σε 4-5 θέματα τα ίδια πράγματα γιατί οι αρνητικές μου τέλειωσαν για σήμερα . Μην το κουράζεις όμως ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε skafos, η παρακάτω εκτίμηση του συναδέλφου vlasis 13 πριν δυο χρόνια

μετά από ένα χρόνο όποιος θα βάζει 1000ευρώ στην τσέπη το μήνα, θα θεωρείται προύχοντας. Να το θυμάστε!

δυστυχώς επαληθεύτηκε... Δυστυχώς μάλιστα δεν "έπιασε" και η ευχή του:

Εύχομαι να μη ζήσει κανένας μηχανικός πείνα,

Ως Μηχανικός που αυτήν τη στιγμή ζω την πείνα, όπως και ένα σωρό άλλοι συνάδελφοι που ωρύονται στην ενότητα των ασφαλιστικών του φόρουμ ότι δεν μπορούν να πληρώσουν ούτε το ΤΣΜΕΔΕ...

Η "πρόβλεψη" του vlasis 13 μού φάνηκε εντυπωσιακή, γι' αυτό και έκανα μνεία στο θέμα...

Όσον αφορά την αρνητική φήμη, δεν πειράζει, νά' σαι καλά φίλε... Εγώ σού βάζω +1, και εύχομαι τα καλύτερα, με υγεία και ευτυχία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα και αλλού αλλά δεν θέλω να επαναλαμβάνω τα ίδια πράγματα ...

 

Όσο προφανή να είναι κάποια πράγματα , είναι σωστό να μην επαναλαμβάνονται σε πολλά σημεία μέσα στο forum .

 

Ούτε εγώ είμαι βολεμένος , ζω δύσκολες καταστάσεις , φυσικά και χρωστάω στο απαράδεκτο ταμείο μας .

 

Όσον αφορά την αρνητική φήμη, δεν πειράζει, νά' σαι καλά φίλε... Εγώ σού βάζω +1, και εύχομαι τα καλύτερα, με υγεία και ευτυχία.

 

Κι εγώ τα καλύτερα σου εύχομαι συνάδελφε . Πάντα με υγεία για σένα και την οικογένειά σου . Αυτό με την φήμη το έγραψα για να σου δώσω να καταλάβεις ότι γίνεται κουραστικό να επαναλαμβάνεις τα ίδια πράγματα σε διαφορετικά σημεία στο forum . Ούτε έχουμε να μοιράσουμε κάτι ούτε έχω πρόβλημα μαζί σου.

 

Αν νομίζεις ότι είναι σωστό να επαναλαμβάνεις τα ίδια πράγματα , τι να πω ... Περί ορέξεως :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλημέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω, ο καθαρός μισθός υπολογίζεται από τον ακαθάριστο μείον τις εισφορές που πληρώνει ο εργοδότης για τον εργαζόμενο μόνο ή αφαιρούνται και οι εργοδοτικές εισφορές?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω, ο καθαρός μισθός υπολογίζεται από τον ακαθάριστο μείον τις εισφορές που πληρώνει ο εργοδότης για τον εργαζόμενο μόνο ή αφαιρούνται και οι εργοδοτικές εισφορές?

 

Oι εργοδοτικές εισφορές αποτελού στοιχείο του κόστους της μισθοδοσίας. Ο καθαρός μισθός ΄προκύπτει αν από τις μεικτές αποδοχές αφαιρεθούν οι πάσης φύσεως κρατήεις και εισφορές που βαρύνουν τον εργαζόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.