Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός μηχανικός, συλλογική σύμβαση, τι κρατήσεις υπάρχουν κτλ ?


aloha

Recommended Posts

Το ρωτάω αυτό επειδή έχω δει σε μισθολογικές καταστάσεις,να φαίνονται ξεχωριστά οι εισφορές για τον εργαζόμενο και οι εργοδοτικές, και σαν πληρωτέο ποσό αμοιβής το μεικτό μείον μόνο τις εισφορές εργοδότη για τον εργαζόμενο..

Link to comment
Share on other sites

Το ρωτάω αυτό επειδή έχω δει σε μισθολογικές καταστάσεις,να φαίνονται ξεχωριστά οι εισφορές για τον εργαζόμενο και οι εργοδοτικές, και σαν πληρωτέο ποσό αμοιβής το μεικτό μείον μόνο τις εισφορές εργοδότη για τον εργαζόμενο..

 

Δεν είδες καλά. (αν πάντως υπάρχει τέτοια συμφωνία , αυτή δεν θα αποτυπωθεί σε καμιά μισθοδοτική κατάσταση η οποία θα κυκλοφορεί δεξιά και αριστερά )

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Να ρωτήσω κάτι για να διευκρινίσω αν έχω καταλάβει καλά όσον αφορά τις αποδοχές ενός μισθωτού:ο καθαρός μισθός προκύπτει αν από τον μεικτό αφαιρέσεις α) τις προσωπικές εισφορές του Μηχανικού για τους κλάδους του Ταμείου και β) τις εργοδοτικές εισφορές για τον κλάδο παροχών σε περίπτωση ασθενείας από το ΙΚΑ?

α) Οι προσωπικές εισφορές υπολογίζονται πολλαπλασιάζοντας τον μεικτό μισθό επί τα ποσοστά των κλάδων ανάλογα με την πενταετία και το αν είσαι στο παλαιό ή στο νέο ασφαλιστικό?

β) Οι εργοδοτικές εισφορές υπολογίζονται πολλαπλασιάζοντας τον μεικτό μισθό επί το 4,3 %?

Υπάρχει κάτι που ξεχνάω ή σωστός ο συλλογισμός μου σύμφωνα με τον Πίνακα Εισφορών Μισθωτών Μηχανικών από το site του ΤΣΜΕΔΕ?

Edited by pantrian1988
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για να διευκρινίσω αν έχω καταλάβει καλά όσον αφορά τις αποδοχές ενός μισθωτού:ο καθαρός μισθός προκύπτει αν από τον μεικτό αφαιρέσεις α) τις προσωπικές εισφορές του Μηχανικού για τους κλάδους του Ταμείου και β) τις εργοδοτικές εισφορές για τον κλάδο παροχών σε περίπτωση ασθενείας από το ΙΚΑ?

α) Οι προσωπικές εισφορές υπολογίζονται πολλαπλασιάζοντας τον μεικτό μισθό επί τα ποσοστά των κλάδων ανάλογα με την πενταετία και το αν είσαι στο παλαιό ή στο νέο ασφαλιστικό?

β) Οι εργοδοτικές εισφορές υπολογίζονται πολλαπλασιάζοντας τον μεικτό μισθό επί το 4,3 %?

Υπάρχει κάτι που ξεχνάω ή σωστός ο συλλογισμός μου σύμφωνα με τον Πίνακα Εισφορών Μισθωτών Μηχανικών από το site του ΤΣΜΕΔΕ?

Νομίζω ότι είναι καλύτερο να υπολογίσεις την αμοιβή σου με το aftertax.gr

Είναι ένα site που ενημερώνει το πρόγραμμά του συνεχώς. Μάλιστα μπορείς να βρεις και την αντίστοιχη αμοιβή σου πρν κάποια χρόνια με τα ίδια μεικτά.

Από άλλον το έμαθα κι εγώ κι οφείλω να ενημερώσω. Θεωρώ ότι η ενδεχόμενη απόκλιση από την πραγματικότητα θα είναι ελάχιστη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καταλάβει καλά! Μην ασχολείσαι με τις εργοδοτικές εισφορές, δεν σε απασχολούν. Εσύ θα παίρνεις ένα μικτό μισθό επί του οποιου θα έχεις τις παρακάτω κρατήσεις

 

ΙΚΑ_ΑΣΘΕΝΕΙΑ 4.68% ΤΣΜΕΔΕ ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ  6.67% ΤΣΜΕΔΕ ΚΥΤ 2.15% ΤΣΜΕΔΕ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ 3.00% ΤΣΜΕΔΕ ΚΛ ΕΦΑΠΑΞ 4.00% ΤΣΜΕΔΕ ΕΙΔ. ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ            83.20 €

 

Αυτά για τους άνω πενταετίας για παλιούς και νέους και δεδομένου ότι υπάγεσαι στην ειδική προσαύξηση. Παράλλληλα παρακρατείται και ο φόρος, δηλ. η εισφορά αλληλεγγύης ή αλλιώς ένα ακόμα χαράτσι του Βενιζέλου  και ο ΦΜΥ, που είναι ο φόρος που πρέπει να πληρώσεις βάσει της εκάστοτε φορολογικής κλίμακας. Δηλαδή, πολλαπλασιάζεται ο μισθός επι 14, υπολογίζεται ο φόρος που αναλογεί και μοιράζεται στους μισθούς. Αυτό που σου μένει είναι το καθαρό ποσό.

 

Εγκυκλοπαιδικά, οι εργοδοτικές εισφορές είναι 13,33% για κύρια σύνταξη, 4,3% για ΚΥΤ και 3% για επικουρικό.

Παράδειγμα , έστω μικτός 2.000€. Αν αφαιρέσεις όλες τις κρατήσεις και τους φόρους θα παίρνεις στο χέρι περίπου 1250€ (δεν είναι ακριβής ο υπολογισμός). Ο εργοδότης θα πληρώνει άλλα 400 €.  

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Όσο γνωρίζω δεν ισχυουν πλέον οι ΣΣΕ. Αλλα θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.

Σε περίπτωση που προσληφθεί κάποιος μηχανικός ως μησθωτός ισχύουν τα επιδόματα για γνωση ξενης γλώσσας και χρήση Η/Υ ή έχουν καταργηθεί και αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.