Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποδεκτή διαφορά εμβαδού μεταξύ τίτλου - τοπογραφικού ως 2%


GRTOPO

Recommended Posts

Μόνο η επιφάνεια ενδιαφέρει προκειμένου για την εφαρμογή της παρ. 3 του άρθρου 4 ν. 4178/13. Η απόκλιση αφορά την επιφάνεια. Με τις πλευρές δεν ασχολείσαι. Από κει και πέρα όμως δεν ξέρω με το κτηματολόγιο τι γίνεται; Αν δηλαδή έχεις απόκλιση σε επιφάνεια και πλευρές, μήπως απαιτηθεί διόρθωση στο κτηματολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην παρούσα φάση μας ενδιαφέρει η ΥΔΟΜ και αν αυτή έχει δικαίωμα να απαιτεί διόρθωση συμβολαίου σε περίπτωση που υπαρχει μεν διαφορά στις πλευρες ενώ το εμβαδόν είναι στο 5%...

Θεωρώ πως δεν έχει τέτοιο δικαίωμα ή υποχρέωση.....

Link to comment
Share on other sites

Από τις διατάξεις του ν. 4178/13 δεν προκύπτει υποχρέωση διόρθωσης τίτλων προκειμένου να εκδοθεί άδεια δόμησης, όταν η απόκλιση επιφάνειας είναι έως 5%. (άρθρο 4 παρ. 2α & 3)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σε όλους.


Θα ήθελα τη γνώμη όσων έχουν σχετική εμπειρία, για μια περίπτωση τακτοποίησης/τοπογραφικού που έχω, εντός σχεδίου.


το θέμα μου είναι ότι έχω ένα συμβόλαιο 251τ.μ. με το οποίο βγήκε και οικ αδεια. επίσης έχω κτηματολόγιο (μεταγενέστερο) με εμβαδό 287τ.μ. Και εγώ μετράω και το βρίσκω 275τ.μ. 


από αυτά που ξέρω και έψαξα βρήκα τα παρακάτω:


1. για το συμβόλαιο η απόκλιση είναι 2%


2. για το κτηματολόγιο 10%


3. για άδεια και 4178    5%


 


με βάση τα παραπάνω αν εγώ δείξω στο τοπογραφικό, ότι το οικόπεδο είναι 258,50 τ.μ.  (υπάρχει αυτή η δυνατότητα βάσει της επί τόπου κατάστασης, όμορων κλπ) τότε θα έχω:


1. απόκλιση από συμβόλαιο 2,9%


2. απόκλιση από κτηματολόγιο 9%


3. απόκλιση από άδεια 2,9%


 


οπότε οι απορίες μου είναι:


1ον: Για το 5% ΟΚ αφού αναφέρεται στον 4178, αλλά σχετικά με τις άλλες δύο αποκλίσεις (2% και 10%) δεν αναφέρονται πουθενά επίσημα... είναι κάποια άτυπη γενική αντιμετώπιση, ή ο κάθε συμβολαιογράφος και υποθηκοφύλακας το αντιμετωπίζει όπως θέλει;


2ον Για το συμβόλαιο όπου έχω 2,9% πιστεύετε ότι θα έχει πρόβλημα ο πελάτης σε περίπτωση μεταβίβασης;


Link to comment
Share on other sites

.... Και εγώ μετράω και το βρίσκω 275τ.μ. 

...

...

με βάση τα παραπάνω αν εγώ δείξω στο τοπογραφικό, ότι το οικόπεδο είναι 258,50 τ.μ.  (υπάρχει αυτή η δυνατότητα βάσει της επί τόπου κατάστασης, όμορων κλπ) τότε θα έχω:

....

 

Αν εσύ το δείξεις 258,50 αντί για 275 τμ που πραγματικά το μέτρησες θα συνεχίσει να διαιωνίζεται η μαϊμουδιά και τελειωμό δεν θα έχει.

 

Με ΓΟΚ, ΝΟΚ, ΤΟΚ κλπ μπορεί να τα καταφέρεις να είσαι τυπικά οκ αλλά με την πραγματικότητα αποτύπωσης της ιδιοκτησίας που είναι και το ουσιαστικό ζητούμενο ενός τοπογραφικού θα είσαι οφφ και μάλιστα με συνειδητή επιλογή.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Didonis.

Γιατί λοιπόν δεν ξεκινάς με μια διόρθωση του κτηματολογίου ώστε να σταματήσει κάποτε η διαιώνιση του λάθους ?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη λογική που το θέτετε, πλην όμως:

 

1ον. Το εμβαδόν προφανώς εξαρτάται από την υπόδειξη των ορίων από τον ιδιοκτήτη. Αν λοιπόν στο τοπογραφικό της άδειας-συμβολαίου υπάρχει χώρος που αποτυπώνεται ως κοινόχρηστος (ενδεχομένως και από άγνοια ή λάθος) ενώ το κτηματολόγιο τον δείχνει ως ιδιοκτησία του πελάτη και με δεδομένο ότι δεν υπάρχει ρυμοτομία, θεωρώ πως είναι απόφαση του πελάτη αν θα μου υποδείξει αυτόν τον χώρο ως δικό του ή ως κοινόχρηστο. 

2ον όταν υπάρχουν τράφοι τους οποίους το αρχικό τοπογραφικό τους δείχνει του γείτονα (ίσως και από λάθος) και το κτηματολόγιο τους δείχνει του πελάτη, χωρίς να έχουν αντιδράσει οι γείτονες επί χρόνια τώρα, επίσης είναι απόφαση του πελάτη αν θα μου τους υποδείξει ως δικούς του ή όχι.

 

εν τέλει, με δεδομένα όλα τα παραπάνω είναι δική του απόφαση το τι θα κάνει. Εγώ θα μετρήσω αυτό που θεωρεί ο ίδιος ως ιδιοκτησία του. 

Εξάλλου αυτό που μου λέει η εμπειρία μου είναι ότι προφανώς πρέπει να κάνεις τη δουλειά σου σωστά, αλλά επίσης πρέπει να έχεις κρίση και να είσαι ευέλικτος, διότι μερικές φορές στην προσπάθεια να κάνεις το "πρέπον" ταλαιπωρείσαι κι εσύ και ο πελάτης και δε γίνεται και σωστή δουλειά στο τέλος...

Link to comment
Share on other sites

allobar

 

αν το συμβολαιο γραφει 251 και το κτηματολογιο 287 και εσυ 258,50

"κατι" δεν παει καλα.

καλυτερα να ζητησεις ενα κτηματολογικο φυλλο

εκει θα γραφει αν η αποκλιση ειναι "εντος των οριων"

Κι αν θες περισσοτερα στοιχεια  παρε το μεγαλο κτηματολογικο διαγραμμα των 30 ευρω και εχεις ολα τα  στοιχεια στα χερια σου..

[Περισσοτερο για δικη σου ενημερωση του τι συμβαινει...οκ?]

υγ1

να σημειωθει  οτι το10%  της αποκλισης ειναι πολυ μεγαλο νουμερο και δεν δικαιολογειται...

 

υγ2

 να συμπληρωσω οτι με  την αποφαση  του κτηματολογιου 461/08,  που εχει ανακληθει μερικα με την αποφαση 475//06/16.3.2009,  ορίζεται ότ

 

Η "αποδεκτή απόκλιση του εμβαδού" για κάθε γεωτεμάχιο υπολογίζεται από τον
τύπο:

Α= [(VE + 2Uo)2 - Ε] χ Π/Πτ και ειδικότερα:

α) Υπολογίζεται η πλευρά τετραγώνου σχήματος εμβαδού ίσου με το εμβαδόν (Ε)
του γεωτεμαχίου του οποίου ζητείται η ανοχή, όπως αυτό έχει καταχωρηθεί στην
κτηματολογική βάση. Το τετράγωνο αυτό που ορίζεται "ανηγμένο τετράγωνο" έχει
πλευρά VE.

β) Το τετράγωνο αυτό προσαυξάνεται με επιμήκυνση των πλευρών του κατά
μέγεθος Uo, όπως αυτό ορίζεται στο Κεφάλαιο 7, παράγραφος 3.6. των "Τεχνικών
Προδιαγραφών Μελετών Κτηματογράφησης για την δημιουργία Εθνικού
Κτηματολογίου", οι οποίες εγκρίθηκαν με την υπ` αριθμ. 425/09.01/17.7.2007
απόφαση του Δ.Σ. του Ο.Κ.Χ.Ε. (ΦΕΚ τ. Β`, 1275/24.7.2007, όπως
αναδημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ τ. Β`, 1443/9.8.2007) και αναθεωρήθηκαν με την υπ`
αρ. 460/03/12.6.2008 απόφαση του Δ.Σ. του Ο.Κ.Χ.Ε. (ΦΕΚ τ. Β`,
1156/24.6.2008).Το νέο αυτό τετράγωνο ορίζεται ως "διευρυμένο ανηγμένο
τετράγωνο" Ειδικότερα για τις αστικές περιοχές (κλίμακα σύνταξης 1:1000) Uo =
0.50 μ. και για τις αγροτικές περιοχές (κλίμακα σύνταξης 1:5000) Uo = 2.00 μ.
Το εμβαδόν του νέου τετραγώνου που προκύπτει είναι Ετ = (VE + 2Uo)2. Η τιμή
της "αποδεκτής απόκλισης" Α του εμβαδού του γεωτεμαχίου υπολογίζεται με την
διαφορά Ετ μείον Ε επί τον λόγο Π/Πτ, όπου Π είναι η περίμετρος του
γεωτεμαχίου σύμφωνα το διάγραμμα της κτηματολογικής βάσης και Πτ η περίμετρος
του "ανηγμένου τετραγώνου" δηλαδή Πτ= 4VE.


 

   Άρθρο 3


Η ανωτέρω υπολογιζόμενη τιμή της "αποδεκτής απόκλισης" του εμβαδού στις
περιοχές που οι εργασίες κτηματογράφησης εκπονούνται σύμφωνα με την υπ` αριθμ
425/09.01/17.7.2007 απόφαση του Δ.Σ. του Ο.Κ.Χ.Ε. (ΦΕΚ τ. Β`, 1275/24.7.2007,
όπως αναδημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ τ. Β`, 1443/9.8.2007) περί έγκρισης των
"Τεχνικών Προδιαγραφών Μελετών Κτηματογράφησης για την δημιουργία Εθνικού
Κτηματολογίου", όπως αυτή αναθεωρήθηκε με την υπ` αριθμ. 460/03/12.6.2008
απόφαση του Δ.Σ. του Ο.Κ.Χ.Ε. (ΦΕΚ τ. Β`, 1156/24.6.2008), δεν μπορεί να
υπερβαίνει κατά ποσοστό 7% το εμβαδόν του γεωτεμαχίου, όπως αυτό έχει
καταμετρηθεί και συμπεριληφθεί στην κτηματολογική βάση.


 
Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

dimitris καταρχήν ευχαριστω για την ανταποκριση

 

γνωρίζω ότι η απόκλιση υπολογίζεται από τον τύπο που αναφέρεις, απλώς δεν αναφέρθηκα καθόλου σε αυτόν γιατί ούτως ή άλλως μου δίνει απόκλιση μεγαλύτερη του 10%.

 

το κτηματολογικό διάγραμμα το έχω σε ηλεκτρονική μορφή και έχω δει ακριβώς τι συμβαίνει. Γι' αυτό και λέω ότι είναι εφικτό να αποτυπωθεί η ιδιοκτησία των ~260τ.μ. Έχει να κάνει κυρίως με κάποιο χώρο ο οποίος στο αρχικό τοπογραφικό φαίνεται ως κοινόχρηστος, ενώ το κτηματολόγιο τον αποτυπώνει ως ιδιοκτησία του πελάτη. Επιπλέον έχει να κάνει με κάποιους πέτρινους τοίχους (τράφους) στα σύνορα με τους γείτονες, τα οποία ενώ στο τοπογραφικό του συμβολαίου φαίνονται των γειτόνων, το κτηματολόγιο τους έχει αποτυπώσει στην ιδιοκτησία του πελάτη. 

 

Οπότε αν ο πελάτης θεωρεί ότι αυτά ούτως ή άλλως δεν είναι δικά του... και δεν έχει και διάθεση να ασχοληθεί και να κάνει διόρθωση στο κτηματολόγιο... και δεν ζημιώνει και κανέναν με τα παραπάνω...

εσείς τι θα κάνατε; θα του λέγατε ότι η μόνη λύση είναι να κάνει διόρθωση κτηματολογίου;

 

και τελικά τι ισχύει το 7% ή το 10%;   σε συμβολαιογράφο που ρώτησα μου είπαν για 10%. 

Απ' ότι έχω καταλάβει όμως τελικά, είναι στο χέρι του υποθηκοφύλακα ο οποίος "ζυγίζει" και συνυπολογίζει διαφορές σε περίγραμμα, εμβαδό κλπ.. παρά το ότι υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία τόσο για το εμβαδόν όσο και για το περίγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

η αποκλιση ειναι 7% για τα ...παληά

και 10% για τα καινουργια..

 

Η υποθεση εχει ...προιστορια...οταν το εκαναν 10%  δεν το  πηγαν σε ΦΕΚ, εκαναν ερωτημα στον εισαγγελεα οι υποθηκοφυλακες

μετα  το κτηματολογιο ακυρωσε την αποφαση [ειναι εκει που μεσα στο έγγραφο λεει "το καναμε πιλοτικα".....!!!!!]

 

μετα την διορθωσε .........

μετα την .....ξερωγωτιεκανε

 

και ορισε 10% για τα "νεα"

και 7% για τα "παληά"

αυτα

[οσον αφορά παρομοια  υποθεση ...στο κτηματολογιο ειχαν αποτυπωσει ενα ρεματακι    σαν συνορο...ενω διπλα στα 2 μετρα ηταν ο μανδροτοιχος....Το διορθωσαμε επίσημα]

 

Τι συμβαινει με αυτο το "κοινοχρηστο" του πελατη σου...ξερει αυτος...

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.