Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβές


kwstas

Recommended Posts

Μόνο αν η συμφωνηθείσα αμοιβή σου είναι πάνω από 1.500 ευρώ με το ΦΠΑ, τότε πρέπει να κατατεθεί.

Όχι κατ' ανάγκην στον όψεως της Εθνικής, αλλά σε οποιονδήποτε λογαριασμό σου, οποιασδήποτε τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Σε α/α έργου για ρύθμιση αυθαιρέτου που έφτιαξα στο τεε το εστειλα σε τελική υποβολή και με την εντολή πληρωμής πλήρωσε ο πελάτης.

 

Επειδή ξέχαχα να βάλω αρμόδιο για τα η/μ (δεν είναι κατοικία) υπάρχει δυνατότητα να ξεκλειδωθεί το έργο από το τεε για να προθέσω μηχανικό για τα η/μ εκ των υστέρων;

 

Ευχαριστώ.

Βασικά το έκανα κι εγώ που σε κατάστημα εκτός σχεδίου είχα ξεχάσει να βάλω τοπογραφο και μηχανολογο στη λιστα των μηχανικων. Μου το γυρισαν σε προσωρινη, εβαλα τους μηχανικους, ανεβασα τα αρχεια και ξανα οριστικη και ολα καλα.

 

Edit: μολις καταλαβα οτι εννοουσες για το συστημα αμοιβων και οχι το συστημα αυθαιρετων... Οποτε εχει δικιο ο Ιασονας, δεν γινεται!

Edited by stek
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδερφοι για την έκδοση βεβαίωσης πώλησης ενός αγροτεμαχίου, έχει γίνει συμφωνία μεταξύ αγοραστή και πωλητή όλα τα έξοδα του μηχανικού να πληρωθούν από τον αγοραστή.

Η ΑΠΥ σε ποιό όνομα είναι το σωστό να κοπεί? Στο όνομα του αγοραστή που μας πληρώνει ή του πωλητή που είναι ο ιδιοκτήτης?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα κοψεις την ΑΠΥ στον ονομα αυτου που σε πληρωνει.

Μπορεις στην περιγραφη να αναφερεις "αφορα αγροτεμαχιο ιδιοκτησιας ΤΑΔΕ"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα!

Μου ζητήθηκε η αποτύπωση ενός ιατρείου και βεβαίωση για επικαιροποίηση της

άδειας λειτουργίας του και δεν ξέρω τι ΑΠΥ να κόψω.

Θα είναι απλά η αμοιβή με το ΦΠΑ ή έχει και παρακράτηση 20% το οποίο

αποδίδει ο γιατρός στην εφορία?

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τιμολόγιο με ΦΠΑ και παρσακρατηση 20%

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι έχουν καταργηθεί τα 300€ για παρακράτηση και πλέον υπάρχει παρακράτηση από 1€.

Ξέρεις περισσότερα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.