Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαίρετου ήδη δηλωμένου με Ν.1337/83


Recommended Posts

Συνάδελφοι, καλησπέρα.

Καθότι νέος. γενικώς, θα μπορούσε ίσως κάποιος να μου εξηγήσει, ποιά είναι η Α΄φάση και ποιά η Β΄φάση στο ν.1337/83;

Και, αν κάποιος έχει μόνο την α΄δήλωση στα χέρια του, προχωράει στη ρύθμιση του 4014/2011;

Link to comment
Share on other sites

@GeoNick: Χοντρά-χοντρά είναι...

Α' φάση = δήλωση και προκαταβολή προστίμου

Β' φάση = εξώφληση προστίμου

Γ' φάση = εξαίρεση από την κατεδάφιση με βεβαίωση νομαρχίας..... (Εχει κανείς;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω περιπτωση δηλωμένου διορόφου κτίρίου (1 κατοικία ανα όροφο) με τον 1337 και έχει ολοκληρώσει την Α φάση μόνο, δεν έχει ολοκληρώσει την Β+Γ φάση (εξόφληση προστίμου + εξαίρεση από κατεδάφιση) και έχω σε εξέλιξη (εδώ και 6 μήνες) οικοδομική άδεια στην πολεοδομία που αφορά ολοκλήρωση της διαδικασίας του 1337 και ταυτόχρονα αποπεράτωση ισογείου & προσθήκη κατ' επέκταση.

Ερώτημα :

Τί με συμφέρει να κάνω??

1) Να αγνοήσω τον Ν.4014 και να συνεχίσω την διαδικασία μου πληρώνοντας το υπόλοιπο ποσό βάση του 1337 (Β φάση) και εν συνεχεία πηγαίνοντας από ΣΧΟΠ για εξαίρεση από κατεδάφιση????? Μήπως υπάρχει κίνδυνος σε αυτήν την περίπτωση, και εφόσων έχει παρέλθει η ημερομηνία για υπαγωγή στον 4014, να μου υπολογίσουν τα πρόστιμα της Β φάσης σύμφωνα με τον Ν.4014 πλέον και να την πατήσουμε???? ή

2) Να υπαχθώ για όλο το κτίριο στον Ν.4014, να πληρώσω παράβολο και να ολοκληρώσω την ήδη εξελισσόμενη Ο.Α. εντός 3 ετών παρακάμπτοντας έτσι την ταλαιπωρία του ΣΧΟΠ και τα όποια πρόστιμα της Β φάσης του 1337????

2α) Αν και εφόσων πάω με την 2η εκδοχή διερωτάμαι αν γίνεται να συμψηφιστεί το ποσό που είχα δώσει για την Α φάση με το παράβολο του 4014???? αφού έχω πληρώσει ένα σημαντικό ποσό κατα την Α φάση του 1337.

2β) Επειδή το ισόγειο δεν είναι αποπερατωμένο (φάση τοιχοποιίας) και επειδή είναι σχεδόν σίγουρο ότι με τον νέο νόμο όσα κτίσματα δεν είναι αποπερατωμένα και υπαχθούν στον 4014 θα μπορούν δίχως άλλο κόστος να αποπερατωθούν (εκτός κι αν αλλάξουν το φύλο καταγραφής και συμπεριλάβουν την περίπτωση μή αποπερατωμένου κτιρίου με μειούμενο συντελεστή, που δεν το νομίζω), σκέφτηκα μήπως είναι δυνατόν, εάν τελικά υπαχθώ στον 4014, να γλιτώσω και τους αναλυτικούς που αφορούν την αποπεράτωση του ισογείου καθώς και το αντίστοιχα ημερομίσθια στο ΙΚΑ...!! Τί λετε??

Link to comment
Share on other sites

Μόνο α' δήλωση ν.1337/83 = τίποτα (ούτε αναστολή)

 

1. Το ΣΧΟΠ δεν εμπλέκεται πουθενα

2. Μάλλον μετά την δημοσίευση του 4014 μόνο με τον 4014 μπορείς να συνεχίσεις.

2α. 29 ευρω έκανε το παράβολο της α' δήλωσης (μήπως έχεις μπερδευτεί?)

2β. Άγνωστο τι θα προβλέπει η απόφαση αλλά αποκλείεται να γλυτώνεις εισφορές, ΙΚΑ κλπ για εργασίες που ΘΑ γίνουν

Link to comment
Share on other sites

Μόνο α' δήλωση ν.1337/83 = τίποτα (ούτε αναστολή)

 

1. Το ΣΧΟΠ δεν εμπλέκεται πουθενα

2. Μάλλον μετά την δημοσίευση του 4014 μόνο με τον 4014 μπορείς να συνεχίσεις.

2α. 29 ευρω έκανε το παράβολο της α' δήλωσης (μήπως έχεις μπερδευτεί?)

2β. Άγνωστο τι θα προβλέπει η απόφαση αλλά αποκλείεται να γλυτώνεις εισφορές, ΙΚΑ κλπ για εργασίες που ΘΑ γίνουν

 

Φίλε Armenopoulos συγγνώμη, έκανα λάθος στα δεδομένα που παρέθεσα για το αυθαίρετο που ανέφερα παραπάνω, σήμερα πήγα πολεοδομία και είδα πάλι τον φάκελο, ο πελάτης μου έχει ολοκληρώσει και την Β ΦΑΣΗ των πληρωμών του 1337...

Βεβαια δεν ξέρω γιατί λές ότι το ΣΧΟΠ δεν εμπλέκεται πουθενά, αφού η ολοκλήρωση της διαδικασίας του 1337 εδώ (Χανιά) γίνεται από το ΣΧΟΠ για την οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση...

Οι απαντήσεις σου τροποποιούνται με αυτή την αλλαγη δεδομένων?? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ο πελάτης μου έχει ολοκληρώσει και την Β ΦΑΣΗ των πληρωμών του 1337...

 

Άρα είναι σε αναστολή κατεδάφισης. Δεν χρειάζεται να δηλώσει τίποτα και όποτε θέλει (εφόσον το επιτρέπουν οι όροι δόμησης) νομιμοποιεί με το άρθρο 22 του ΓΟΚ.

 

 

Βεβαια δεν ξέρω γιατί λές ότι το ΣΧΟΠ δεν εμπλέκεται πουθενά, αφού η ολοκλήρωση της διαδικασίας του 1337 εδώ (Χανιά) γίνεται από το ΣΧΟΠ για την οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση...

 

Αρχικά η παρ. 3 του άρθρου 16 του 1337/83 έγραφε:

3. Η απόφαση για την εξαίρεση ή όχι από την κατεδάφιση εκδίδεται από

το Νομάρχη και με σύμφωνη γνώμη επιτροπής που αποτελείται από έναν

υπάλληλο της αρμόδιας, από τη θέση του αυθαιρέτου, πολεοδομικής

νομαρχιακής υπηρεσίας, από έναν εκπρόσωπο της γειτονιάς ή της περιοχής

του αυθαιρέτου που ορίζεται από το Δημοτικό ή Κοινοτικό Συμβούλιο και

από έναν εκπρόσωπο της γειτονίας ή της περιοχής του αυθαιρέτου που

ορίζεται από το Δημοτικό ή Κοινοτικό Συμβούλιο και από έναν εκπρόσωπο

του τοπικού η περιφερειακού τμήματος του Τεχνικού Επιμελητηρίου της

Ελλάδος.

 

Μετά την τελευταία τροποποίηση της με τον 2052/92 έγινε:

3. Η απόφαση για την εξαίρεση ή όχι από την κατεδάφιση εκδίδεται από το νομάρχη με σύμφωνη γνώμη της αρμόδιας πολεοδομικής υπηρεσίας.

 

Το ΣΧΟΠ ποτέ δεν είχε σχέση με την οριστική εξαίρεση αυθαιρέτων του 1337. Αρχικά όπως παραθέτω προβλέπονταν γνώμη ειδικής επιτροπής και κατόπιν γνώμη μόνο της πολεοδομικής υπηρεσίας. Τι κάνουν στα Χανιά δεν ξέρω αλλά μήπως μπερδεύεσαι με την εξαίρεση μικρών παραβάσεων για την οποία πράγματι γνωμοδοτεί το ΣΧΟΠ (ν1512/85);

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοια περίπτωση αυθαιρέτου εκτός σχέδιου τότε (Καλύβια -Θορικού) που ανεγέρθηκε με άδεια λυομένου το '73 και πήρε τίτλο οριστικής νομιμοποίησης αυθαιρέτου με το νόμο 720/77. Έπρεπε να είχε υποβάλει και για το ν. 13337/83 ή καλυπτόνταν απο τον 720/77? Το πρόβλημα είναι ότι η σημερινή κατάσταση υπερβαίνει κατά περίπου 23 τ.μ. τα τετραγωνικά της νομιμοποιήσης αφού έκλεισε χώρους κάτω απο εξώστες. Εντάσσεται στον ν. 4014 όλο το κτήριο (όλα τα τετραγωνικά της υπέρβασης απο την άδεια του 73) ή μόνο τα καθ' υπέρβαση τετραγωνικά σε σχέση με τον τίτλο οριστικής νομιμοποίησης αυθαιρέτου του 720/77? Αν κάποιος συνάδελφος έχει βγάλει άκρη με παρόμοιο θέμα ας απαντήσει εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.