Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαίωμα μελέτης και εγκατάστασης φυσικού αερίου και υγραερίου


VALIA

Recommended Posts

Για τους παραπάνω λόγους, στις συγκεκριμένες μελέτες έχουν αυτοδικαίως και σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δικαίωμα πρόσβασης και (κυρίως) οι Χημικοί Μηχανικοί.
Ευσεβείς πόθοι;
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ engineer_thess δεν το γνωρίζω για δημόσια έργα γιατί δεν έχω ασχοληθεί. Πάντως για ιδιωτικά έργα εγκατάστασης αερίου (πολυκατοικίες, επιχειρήσεις) ισχύουν όσα προανέφερα. Μπορώ να σε παραπέμψω αν θέλεις σε συνάδελφο που ασχολείται μόνο με εγκαταστάσεις φυσικού αερίου σε πολυκατοικίες και είναι η μόνη του επαγγελματική ενασχόληση και απ΄ότι γνωρίζω τα καταφέρνει μία χαρά και ποτέ δημόσια αρχή δεν του αρνήθηκε δικαίωμα μελέτης.

Παρακαλώ μόνο τεκμηριωμένες απόψεις και μόνο από συναδέλφους μηχανικούς. Έχω μείνει με την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο είναι φόρουμ ανταλλαγής σοβαρών απόψεων και εμπειριών επιστημόνων-μηχανικών. Μήπως κάνω λάθος?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ engineer_thess δεν το γνωρίζω για δημόσια έργα γιατί δεν έχω ασχοληθεί. Πάντως για ιδιωτικά έργα εγκατάστασης αερίου (πολυκατοικίες, επιχειρήσεις) ισχύουν όσα προανέφερα.

 

Σε ρώτησα γιατί έχω την εντύπωση ότι είναι Η/Μ.

Αν είναι έτσι και όχι Βιομηχανικα/Ενεργειακά (ξαναλέω ότι δεν είμαι σίγουρος 100%) τότε δημιουγείται θέμα με τους Χημικούς Μηχανικούς που έχουν ΕΔ στις εγκαταστάσεις φυσικού αερίου αλλά δεν γράφονται στα Η/Μ στο ΜΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει συνάδελφε κάποιο link, που να αναφέρει ποιες χαρακτηρίζονται χημικές εγκαταστάσεις, που έχει δικαίωμα ο ΧΜ που ο ΜΜ ή και οι 2 (μήπως συνυπογραφή). Δεν το γνωρίζω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει link, υπάρχει το Π.Δ. 274/97, που αναφέρει στο άρθρο ένα αναλυτικά ποιες χαρακτηρίζονται χημικές εγκαταστάσεις και στα λοιπά άρθρα που απαιτείται συνυπογραφή δύο μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει με την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο είναι φόρουμ ανταλλαγής σοβαρών απόψεων και εμπειριών επιστημόνων-μηχανικών. Μήπως κάνω λάθος?

 

Κανένα απολύτως !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για τις μελέτες αερίων καυσίμων:

ΠΔ 420/87 άρθρο 4:

 

"Δικαίωμα μελέτης και επίβλεψης για εγκαταστάσεις εσωτερικού δικτύου διανομής

αερίων καυσίμων στις οικοδομές έχουν, σύμφωνα με το από 16/ 17.3.1950 Β.Δ. όπως

τροποποιήθηκε με το από 2411/17.12.53 Β.Δ. Οσοι ασκούν ελεύθερα το επάγγελμα

μηχανολόγου ή μηχανολόγου ηλεκτρολόγου, ή ηλεκτρολόγου μηχανικού ή

Ναυπηγού, σύμφωνα με το άρθρο 1 του Ν. 6422/ 34, ή τεχνολόγου μηχανικού

σύμφωνα με τα Β. Δ/τα 657/1970 και 699/ 1971."

 

Η εγκατάσταση του δικτύου αερίων καυσίμων έγκειται στο επάγγελμα του υδραυλικού.

 

ΠΔ55/2000

Άρθρο 8, παρ.14

"Στους ασκούντες ελέυθερα το επάγγελμα του Μηχανολόγου Μηχανικού,του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, του Μηχανολόγου-Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και του Ναυπηγού, καθώς και στους Πτυχιούχους Μηχανολόγους Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Τ.Ε.) και πτυχιούχους Ενεργειακής Τεχνικής Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Τ.Ε.) μηχανολογικής κατεύθυνσης, επιτρέπεται αυτοδίκαια χωρίς περιορισμό, η εκτέλεση, συντήρηση και επισκευή θερμοϋδραυλικών εγκαταστάσεων εξυπηρέτησης των κτιρίων, σύμφωνα με όσα ορίζονται και τις διαδικασίες που περιγράφονται στο παρόν ΠΔ"

 

Δεν έχεις κάποια διαδικασία να κάνεις (όπως πχ να γραφτείς σε κανένα συνδικάτο ή να δηλώσεις το αντικείμενό με το οποίο θα ασχοληθείς σε κάποια μαφιόζικη οργάνωση) εάν είσαι Μηχανολόγος Τ.Ε.

Τώρα όσο για τις "διαιτησίες" απο το ΤΕΕ, ανενημέρωτους συνάδελφους και λοιπά τέτοια χαριτωμένα θα αποφύγω τον σχολιασμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

συναδελφοι , Ξερετε αν αλλαξε τιποτα σχετικα με δικαιωματα υπογραφης στην Εταιρια αεριου θεσσαλονικης ή Αθήνας το τελευταιο τετραμηνο;;;

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.