Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Έχω περίπτωση με κτίσμα χωρίς ο.α. εντός σχεδίου πόλης που βρίσκεται σε οικόπεδο που είναι ολόκληρο οικοδομικό τετράγωνο (παλιό κληροτεμάχιο). Εκει μέσα λοιπόν υπάρχουν κάπου 20 αυθαίρετα και πέριπου ας πούμε 20 ιδιοκτήτες εξ'αδιαιρέτου.

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση όσον αφορά το τοπογραφικό;Αποτύπωση όλου του Ο.Τ. με όλα τα κτίσματα???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ συνηθισμένη περίπτωση για τα αυθαίρετα, όχι όμως για τον νομοθέτη να μπει στον κόπο να μας πει τι γίνετε σ΄αυτήν την περίπτωση!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι κι εγώ έχω παρόμοια θέματα με εξ' αδιαιρέτου και μου γεννάται και η εξής απορία:

Εάν κάποιοι από τα εξ αδιαιρέτου θέλουν νομιμοποιηση και άλλοι όχι τι κάνουνε αυτοί που λένε εγώ θέλω να πληρώσω?

Και επίσης αυτό το περιβαλλοντικό ισοζύγειο τλκ ισχύει από τώρα ή μετά τα 30 χρόνια? ΑΝ κάποιος κατάλαβε ας μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι κι εγώ έχω παρόμοια θέματα με εξ' αδιαιρέτου και μου γεννάται και η εξής απορία:

Εάν κάποιοι από τα εξ αδιαιρέτου θέλουν νομιμοποιηση και άλλοι όχι τι κάνουνε αυτοί που λένε εγώ θέλω να πληρώσω?

Και επίσης αυτό το περιβαλλοντικό ισοζύγειο τλκ ισχύει από τώρα ή μετά τα 30 χρόνια? ΑΝ κάποιος κατάλαβε ας μας διαφωτίσει.

 

RIGOU κάπου μου απάντησες γι αυτό το θέμα, αλλά δεν το βρίσκω σε αυτόν τον χαμό. Αν μπορείς βάλε και εδώ την απάντησή σου γιατί απαντάει και στα ερωτήματα των συναδέρφων. :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στα εξ αδιαιρέτου εκτός σχεδίου δεν μπορεί να υπάρξει Ο.Α. αν υπάρχουν πάνω από 1 διαφορετικά κτίσματα έτσι?Επομένως και να είναι οικοδομήσιμο το γήπεδο άδεια δεν μπορεί να βγει για 2 κτίρια εφόσον απαγορεύεται (μόνο με έγκριση από ΕΠΑΕ,αλλά καλά κρασά) και πάνε και τα 2 με ειδικό πρόστιμο! Σωστά καταλαβαίνω?Και στη συνέχεια θα πρέπει να αγοράσουν άλλα οικόπεδα και οι 2 ιδιοκτήτες μαζί ή ο καθένας μόνος του?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στα εξ αδιαιρέτου εκτός σχεδίου δεν μπορεί να υπάρξει Ο.Α. αν υπάρχουν πάνω από 1 διαφορετικά κτίσματα έτσι?Επομένως και να είναι οικοδομήσιμο το γήπεδο άδεια δεν μπορεί να βγει για 2 κτίρια εφόσον απαγορεύεται (μόνο με έγκριση από ΕΠΑΕ,αλλά καλά κρασά) και πάνε και τα 2 με ειδικό πρόστιμο! Σωστά καταλαβαίνω?Και στη συνέχεια θα πρέπει να αγοράσουν άλλα οικόπεδα και οι 2 ιδιοκτήτες μαζί ή ο καθένας μόνος του?

 

Λογικά ναι, και τα 2 (ή 20 αναλόγως πόσο μεγάλο είναι το εξ' αδιαιρέτου αγρόκτημα) πάνε με το ειδικό πρόστιμο. Αλλά γιατί να πρέπει να αγοράσουν και γη μετά??? Ούτως ή άλλως τακτοποιούνται για 30 χρόνια και δεν είναι δυνατό να νομιμοποιηθούν ποτέ !

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις δικιο. Γιατι (περιγραφοντας το απλα) λεει ο νομος οτι σε 10 χρονια πρεπει να εχουν ολοκληρωθει οι διαδικασιες ενταξης στο σχεδιο και μπλα μπλα μπλα μπλα, αλλα αν δεν τοτε πρεπει να αγορασεις ομορο ή εστω αλλο αγροτεμαχιο ικανο να σου νομιμοποιησει το δικο σου..

 

Μπερδεμα μεν αλλα ετσι λεει

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ να το δεχτώ. ΑΛΛΑ, σε αυτά που είναι εξ' αδιαιρέτου (πχ περίπτωσή μου: αγρός 10 στρέμματα > των 4 στρεμμάτων που χρειάζονται για άρτιο και οικοδομήσιμο, αλλά έχουμε με εξ΄αδιαιρέτου συμβόλαιο το 3% δλδ 300 τ.μ.) γιατί να πρέπει να αγοράσω ακόμη 3.700 τ.μ ???

Αφού το οικόπεδο (το εξ' αδιαιρέτου) είναι 10 στρέμματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη απορια και δικια μου οσον αφορα το τι συμβαινει με τα εξ αδιαιρετου οικοπεδα....

 

Προσφατος πελατης μου εχει εξ αδιαιρετου οικοπεδο σε γηπεδο με αλλες 7-8 ιδιοκτησιες. Ο ενας 300τ.μ., ο αλλος 350τ.μ., ο αλλος 500τ.μ. και ΣΙΓΟΥΡΑ αυτοι οι 3 θελουνε να τα νομιμοποιησουνε....

 

α. Αφενος το τοπογραφικο θα πρεπει να δειξει ολο το γηπεδο με συντεταγμενες στις ακρες καθε εξ αδιαιρετου ιδιοκτησιας με τα κτισματα μεσα, ανεξαιρετως αμα θα θελουν να τα νομιμοποιησουνε ολοι?

 

β. Αφετερου θα πρεπει να νομιμοποιησουν ολοι οι αυθαρετουντες για να προχωρησει η διαδικασια η οχι?

 

γ. Και τριτον και κυριοτερο. Εφοσον το γηπεδο εξ ολοκληρου ειναι αρτιο και οικοδομησιμο, θα πρεπει να βγει οικοδομικη αδεια για τη νομιμοποιηση καποιων κτισματων, εως εξαντλησεως του Σ.Δ. και τα υπολοιπα να πανε με τον Ν.4014/2011 ή ολα εντασσονται στο νομο?

Link to comment
Share on other sites

1. Εξαρτημένο τοπογραφικό σημαίνει τοπογραφικό αγροτεμαχίου (ολόκληρου) εφόσον ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΚΑΘΕΤΟΥ όπου απεικονίζονται όλα μα ΟΛΑ τα κτίρια. Και αυτό σημαίνει το εξής για τους ιδιοκτήτες: α) συνεννοούνται όλοι μαζί και τα νομιμοποιούν όλοι ή β) νομιμοποιούν όσοι θέλουν και με συμβολαιογραφική πράξη μέσα στο φάκελο καθορίζουν το μέρος που τους ανήκει. (παρ' όλα ταύτα μου άφησε ερωτηματικό η κυρία στο ΤΕΕ για το β αλλά μου είπε κάπως έτσι θα γίνει)

 

2. Το περιβαλλοντικό ισοζύγειο δηλαδή η εισφορά σε γη ή/και χρήμα θα γίνει μετά από 30 χρόνια όπου θα συμβούν τα παρακάτω:

 

α) εάν είναι όλο το αγροτεμάχιο σε περιοχή που πολεοδομείται σημαίνει πως ο καθένας με το μέρος του (200τμ άλλος,500 τμ) έχει πλέον οικόπεδο οπότε πάει αυτό.

 

β) εάν δεν είναι σε περιοχή προς πολεοδόμηση και όλος ο κλήρος είναι άρτιος για τα τότε δεδομένα κανείς δεν πληρώνει τπτ.

 

γ) εάν ο κλήρος έχει υπόλοιπο σε αρτιότητα και τότε αναγκαστικά ΟΛΟΙ νομιμοποίησαν με 4014 ή όχι καταβάλλουν χρήμα ή γη για το υπόλοιπο της αρτιότητας γιατί σε ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ: αποφασίζουν από κοινού και πληρώνουν όλοι άσχετα αν δεν νομιμοποίησαν με 4014

 

Αυτές τις απαντήσεις πήρα μετά κόπων και βασάνων μετά απο ώρες αναμονής στην τηλεφωνική γραμμή του ΤΕΕ....

 

Παιδιά αυτό το έχω αναρτήσει και αλλού απλά το βάζω κι εδώ και είναι ότι μου απάντησε κάποιος κύριος από το ΤΕΕ.

 

Επειδή όμως μόνο με τέτοια ασχολούμαι σήμερα με διαβεβαίωσε συμβολαιογράφγος για το εξής:

Στα εξ αδιαιρέτου ναι μεν όλοι δικαιούνται κάποιο ποσοστό στη γη αλλά το ποιο μέρος είναι ποιανού το έχουν συμφωνημένο μόνο λεκτικά μεταξύ τους. Δεν υπάρχει συμβ/κη πράξη γι αυτό, πράγμα που σημαίνει ότι μια Υ.Δ. του ιδιοκτήτη δεν θα καλύπτει το κράτος. Κι έτσι οδηγούμαστε στο εξής:

Σε εξ αδιαιρέτου με 10 πχ σπίτια αν νομιμοποιήσουν οι 5 τα άλλα 5 που θα φαίνονται στο εξαρτημένο θα δείχνουν ότι υπάρχουν αυθαιρεσίες στο αγροτεμάχιο....άρα δεν μπορεί να δωθεί βεβαίωση μηχανικού.....μια τρύπα στο νερό.....δηλ.

Επίσης εφ' όσον το αδιαίρετο είναι άνω των 4 στρ. είναι άρτιο....και πρέπει να βγει Ο.Α. εντός 3 ετών και να μοιραστούν κατά κάποιο τρόπο ανάλογα με τα ποσοστά της γης κάθε ιδιοκτήτη(σωατά????)....και τα υπόλοιπα θα πηγαίνουν με 4014????

Όσο για τη διάσπαση όγκων στα εκτός με κατάλληλη αιτιολόγηση στην ΕΠΑΕ θα δωθεί έγκριση.

Πρέπει να δώσουν ερμηνευτικές εγκυκλίους για τα αδιαίρετα ξεχωριστά και πολύ προσεκτικά. Αλλιώς θα γίνει χαμός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.