Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Αλλάζει λοιπόν κάτι στις τακτοποιήσεις τώρα με το Ν.4061;

 

Θέλω να τακτοποιήσω κάποιες αυθαιρεσίες πελάτη σε δικό του κομμάτι γης 1 στρ. που έχει προέλθει από κατάτμηση κληροτεμαχίου 2 στρ. με συμβόλαιο.

Τι πρέπει να κάνω; Τοπογραφικό για όλο το κληροτεμάχιο 2 στρ. ή μόνο για το δικό του κομμάτι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού έχει έγκυρο συμβόλαιο το οποίο προφανώς έχει γίνει με ανώμαλη δικαιοπραξία τότε συζητάμε για ανεξάρτητη ιδιοκτησία οπότε προχωράς με τοπογραφικό του 1 στρ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γιώργο.

 

Και στην περίπτωση που ένα μέρος από το υπόλοιπο κομμάτι του κληροτεμαχίου ανήκει επίσης στον ίδιο, μήπως είναι καλύτερα να το δείξω όλο ή δε χρειάζεται αφού αναφέρεται σε άλλη μεταγενέστερη συμβολαιογραφική πράξη;

Link to comment
Share on other sites

Στην ιδιοκτησία 1 έχεις τον ιδιοκτήτη Α και στην ιδιοκτησία 2 τους Α+Β αν καταλαβα σωστα. Άρα μιλάμε για 2 ανεξάρτητες αυτοτελείς πλέον ιδιοκτησίες.

Αν θελεις να τακτοποιήσεις αυθαίρετο που βρίσκεται στην ιδ.1 τοτε δείχνεις μονο αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά κατάλαβες Γιώργο. Το 1 στρ. (ιδιοκτησία 1) ανήκει στον Α, ενώ το υπόλοιπο 1 στρ. του κληροτεμαχίου ανήκει κατά 2/3 στον Α πάλι και κατά 2/3 στο Β.

 

Οπότε θεωρείς ότι αποτελούν 2 ανεξάρτητες αυτοτελείς ιδιοκτησίες.

 

Άρα κάνω το τοπογραφικό μόνο για το 1 στρ. της ιδιοκτησίας 1 ( όπου είναι κ το αυθαίρετο που μ ενδιαφέρει) και το άλλο κομμάτι του κληροτεμαχίου το θεωρώ ως όμορο χωρίς περιγράμματα κατοικιών που υπάρχουν σ αυτό, κτλ; Οπότε κ χρεώνω το τοπογραφικό για 1 στρ. κ όχι για 2;

Link to comment
Share on other sites

Στο όμορο θα δείξεις έστω υποτυπωδώς τα κτίσματα που υπάρχουν δηλ. ας μην τα κλεισεις σαν περίγραμμα αλλά δείξε την πλευρά που βλέπει στην ιδ.1

Ολα αυτά με την προϋπόθεση ότι ο τίτλος σου είναι σωστός και όντως αποτελούν αυτοτελείς ιδιοκτησίες οι 1 και 2.

Τσέκαρε το καλά.

Link to comment
Share on other sites

Στο συμβόλαιο 1 που αφορά στο κομμάτι που μ ενδιαφέρει γίνεται λόγος για κατάτμηση κληροτεμαχίου.

Επίσης, στο μεταγενέστερο συμβόλαιο 2 που αφορά σε μέρος του υπόλοιπου κομματιού του κληροτεμαχίου και ανήκει στον ίδιο ιδιοκτήτη αναγράφεται ότι επιτρεπόταν η κατάτμηση κληροτεμαχίων στην περιοχή την περίοδο που συντάχθηκε το συμβόλαιο 1.

 

Από αυτά συμπεραίνω ότι έχω να κάνω με αυτοτελείς ιδιοκτησίες και μάλλον θα πρέπει να ασχοληθώ αποκλειστικά με το 1 στρ. στο οποίο θέλω να τακτοποιήσω αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Επι της ουσίας και για τις συνήθεις περιπτώσεις εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτητών, ο καθένας από τους οποίους με δικό του αυθαίρετο, αλλάζει κάτι με το νόμο 4061; Θέλω να πω ότι έως τώρα αυτό που γίνεται κατά κορόν είναι να δηλώνει ο κάθε συνιδιοκτήτης το αυθαίρετό του με αστεράκι ότι τοπογραφικό πρέπει να γίνει για όλους. Εφόσον δεν προηγείται κατάτμηση, σύμφωνα με τα οριζόμενα στον 4061, η ιδιοκτησία παραμένει μία αρά δεν παύει η υποχρέωση ενιαίας δήλωσης. Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω;

Edited by StavroulaPap
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θα μπορεί να γίνει κατάτμηση ,δηλαδή αν κάποιος τακτοποιήσει το αυθαίρετο του με οποιοδήποτε τρόπο(με η χωρίς συναίνεση) και μετά πάει και κάνει κατάτμηση εγώ σαν μηχανικός θα βλέπω το δικό του κομμάτι μόνο, στο οποίο υπάρχει τακτοποιημένο αυθαίρετο και άρα μπορώ να του δώσω δήλωση. Το μόνο που έχω αμφιβολίες είναι ότι μιλάει για καλλιέργειες κτλ , δεν αναφέρει αν αλλάζει κάτι στην περίπτωση που υπάρχουν κτίσματα μέσα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.