Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιμέτρηση εργασιών σοβατίσματος


k15071967x

Recommended Posts

Αντι να κανω αυτα που λετε εφερα σοβατζηδες να κανουν καταμετρηση (οπως τους αρεσει, δεν με ενδιεφερε ο τροπος μετρησης τους αλλα μονο το συνολικο ποσο) και για το ιδιο σπιτι (185 μ2 κατοψη χωρις κοινοχρηστους χωρους) μου εδωσαν συνολο τετραγωνικων και τρεχομετρων απο 1100 μ2 μεχρι 1900 μ2 (μου ειπαν και 1350 και 1400 και 1500 και 1700) και απο τιμες απο 2700€ μεχρι 7300€ (μονο την εργασια χωρις υλικα και ΙΚΑ). Φαντασου να τους ειχα δωσει την δουλεια και μετα να ειχαν κανει καταμετρηση. Θα με ειχαν γα.... αναποδα (ακομα και αυτοι που ειπαν τιμες απο 2700 μεχρι 4000€). Δηλαδη αν δεν ηταν η κριση τι θα κανανε; Κατι στραβο υπαρχει στο βασιλειο της Οικοδομης.(Α υπηρχαν και δυο που δεν ηθελαν καν να δωσουν προσφορα με καταμετρηση αλλα μονο με τετραγωνικα και που φυσικα πηραν ποδι κατευθειαν και ας ψαξουν να βρουν κοροιδα). Κατοπιν τους 2 υποψηφιους με την χαμηλοτερη τιμη τους πηρα τηλεφωνο και πηγα και ειδα δουλεια τους και κατεληξα σε αυτον με 3200€ με υπογραφη συμφωνητικου με γνησιο υπογραφης. Α οσο για τα ενσημα του ΙΚΑ μου ζητησαν απο 110 μεχρι 15 (εχω ακουσει κατι 70αρια και εξηνταρια σε οικοδομη με ενσημα αδειας 25 για σοβατισμα). Και η δουλεια που κανει ο συγκεκριμενος τεχνιτης (με μηχανη) μου φαινεται πολυ καλη. Δηλαδη τι ποιοτικοτερο θα εκανε ο τεχνιτης με τις 7300 και τα 70 ενσημα; Αποριες που εχω και εγω...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πει δηλαδη; Του πεφτει λογος πως θα ξοδεψω εγω τα δικα μου χρηματα; Μονο βοηθησε δινοντας μου τα ονοματα και τηλεφωνα των σοβατζηδων που ηξερε και αναμεσα στους δυο τελικα σοβατζηδες (με 2700€ και 3200€) με συμβουλεψε να προτιμησω αυτον με τις 3200€ χωρις να μπλεχτει στις διαπραγματευσεις. Και εγω μηχανικος ειμαι (μηχανολογος) και με αδεια της υπηρεσιας υπεγραψα τα θερμανσης, αποχετευσης, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται σωστή η προσέγγιση να καλέσεις όλους τους ενδιαφερόμενους και να σου δώσουν τελική οικονομική προσφορά.

 

Εγω στο σημείο που θα διαφοροποιόμουνα θα ήταν στο να ζητήσω και τεχνικές προδιαγραφές των εργασιών που θα εκτελέσουν. Δηλαδή μαζί με την οικονομική προσφορά αναλυση και των εργασιών που θα κάνουν.

 

Γίνομαι πιο συγκεκριμένος.

 

Π.χ. εκεί που έχουμε ενωση διαφορετικών στοιχείων τοιχους με δοκαρια συνηθίζουμε να βαζουμε πλεγμα. Αυτό το πλέγμα τη πλάτος θα έχει; 20 εκατοστά η 40 εκατοστά;

 

Θα καλύψουμε ολη την επιφάνεια του σπιτιού με αυτό το πλέγμα η μονο ορισμένες, κρισιμες. ποιες είναι οι κρίσιμες....

 

πόσσους οδηγούς θα παίρνει για αλφαδιές;

 

πόσσες μέρες θα αφη΄σει να τραβήξει το χοντρο πριν ξεκινήσει το μάρμαρο;

 

σε ορισμένες κατασκευές βάζουμε στις γωνίες μεταλικά γωνιόκρανα για ναμη σπάνε οι γωνίες. Το κόστος αγοράς είναι μηδαμινό στη τοποθέτηση γκρινιάζουν οι σοβατζίδες. Θα σου τοποθετήσουν αυτά τα γωνιόκρανα;

 

υ.γ. ακομα και για τη ποιότητα του πλέγματος υπάρχουν προδιαγραφές. υπάρχει πλέγμα που κάνει 30 ευρώ το ρολο και πλέγμα που κανει πάνω απο 100....

 

οπότε θα ζήταγα και τεχνικές προδιαγραφες....

 

( επίσης ημερομηνια έναρξης λήξης, σε περίπτωση κακοτεχνιών τι γίνεται, και για τα πολύ ψιλά γράμματα σύσταση συνεργείου..... ανειδίκευτοι αιγύπτιοι εργάτες που έχουν έρθει με τουριστική βίζα ή έλληνες τεχνίτες που κάνουν χρόνια τη δουλεια.... μη σου πω και για ποιότητα αμουδιάς που θα χρησιμοποιηθεί.... ανάλογα τη κοκκομετρική ανάλυση έχουμε και την ανάλογη φθορά - απο τη μηχανή - δε κολλάει ολη και πέφτει κατω. πολύ επιστήμη το κατέληξα.. τα πραγματα είναι λίγο πιο απλα...)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ, απολα αυτα που γραφεις τα μονα που συμφωνησα ειναι τα γωνιοκρανα στις γωνιες (μεσα στην τιμη), οπως και στις πορτες που θα βαλει κατι ξυλα δικα του και δεν χρειαζεται να βαλω πως λεγονται αυτα που βαζουν στις πορτες για να ειναι ισια τα κουφωματα; (θα τα ξαναβγαλει τα ξυλα και θα τα παρει, απλα θα γλιτωσω αυτα στις πορτες). Επισης δεν θα βαλει οδηγους καθολου αλλα θα σοβατιζει με αλφαδι κομματια και θα τα χρησιμοποιει για οδηγους. Απο αποψη χρονου δεν βιαζομαι και τα πιο πολλα μεροκαματα θα τα κανει αυτος μοναχος του (σε ελαχιστα σημεια θα χρησιμοποιησει και εναν εργατη, σε ολα τα υπολοιπα θα δουλεψει αυτος, δεν υπαρχουν δουλειες και απο το να καθεται ειναι προτιμοτερο να παρει μοναχα αυτος μεροκαματο). Επισης ειναι στην συμφωνια αν βρει κανενα μερεμετι αναμεσα να παει να το κανει και να ερθει μετα να συνεχισει σε μενα. Για ολα τα αλλα που γραφεις οχι, δεν προβλεπεται τιποτα στο συμφωνητικο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε

 

σου ευχομαι καλη επιτυχια.

 

θα σου πω το εξης ομως: κοροιδα δεν υπαρχουν σε αυτη την κοινωνια. αν πιστευεις εσυ οτι εισαι πιο πονηρος απο τον υπεργολαβο, και σου απευθυνομαι με την ιδιοτητα του ιδιωτη και οχι του μηχανικου διοτι δεν την εχεις ξανακανει τη δουλεια, εισαι πολυ γελασμενος.

 

οταν ο υπεργολαβος "δεν βγαινει" στην τιμη που σου εχει δωσει, δυο τινά συμβαίνουν:

 

1. δεν κοιταει το rebound, κοινως σου σπαταλαει υλικα. ταυτοχρονα βρισκει χιλια δυο σημεια που δεν ηταν μεσα στη συμφωνια και σου σπαει τ @@, διοτι "δδεν ειναι δικη του δουλεια". δεν ξερω και ουτε με ενδιαφερει αν εκλεισες τη συμφωνια με υλικα ή χωρις, αυτο που ξερω ειναι τα μυστικα ΚΑΙ στις δυο συμφωνιες.

2. η δουλεια γινεται κωλος, ντρεπεσαι να βαλεις ανθρωπο στο σπιτι σου.

 

μακαρι να μη σου τυχει ΤΙΠΟΤΕ απο τα 2. τον ανθρωπο δεν τον ξερω, αυτο που ξερω ομως ειναι οτι οταν πιανεις καποιον απο το λαιμο, θα ψαχνει να βρει τα γυρισματα του καιρου....

Link to comment
Share on other sites

Τι να πει δηλαδη; Του πεφτει λογος πως θα ξοδεψω εγω τα δικα μου χρηματα;

...

...

Τότε γιατί έβαλες το κείμενο σου εδώ?

Ρωτάς εμάς?

Απορίες δεν έχεις.

Ο μηχανικός σου τι να σου πει!

Ο λόγος του κειμένου σου εδώ είναι ???

 

(απορίες που έχω κι εγώ)

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΦΘΗΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ.....

 

 

οταν δνε θα βγει θα σοου πει οτι ενας εργατης θελει να σου κανει καταγγελια στο ΙΚΑ.....τοτε θα του δωσεις στο χερι και 2000-3000 αναλογα ποσα θα σου ζητησει.....το ικα ετσι και αλλιως δεχεται οτι πει ο εργατης ...ουτε συμφωνητικα ουτε τιποτα......τα συμφωνητικα ειναι καλα σχετικα για το ικα μονο με ''στεγασμενα'' ....

 

ο σοβατζης θα σου πετα κατω υλικα και δεν θα μαζευει....

θα βαζει περισσοτερο ασβεστη για να τρεχει η δουλεια και ουτε θα τον ανακαταυει πολυ για να ξεπετα τα μετρα.....φυσικα μετα απο καποιο καιρο εσυ θαχειςσκασιματα αλαλος αυτος θαναι αλλου....

 

 

επισης σιγα μην κρατα τους χρονους αναμονης ανα φαση.......θα το πλακωσει να τελειωνει...

 

τωρα για το πλεγμα ταπαν και οι συναδελφοι.......

 

 

φυσικα υπαρχουν τροποι να περιορισεις απωλειες αλλα αφου τα κανονισες εσυ κατι θα ξερεις.....

Link to comment
Share on other sites

1. ενας μαστορας σοβατζης παιρνει κατ ελαχιστο 65 ευρω την ημερα. για να βγαλει αυτο το νουμερο, με 4 ευρω/ τ.μ. αθηνα ( για εργασια χωρις υλικα μιλαμε), πρεπει να βγαλει 70 οδηγους/ημερα, πρςγμα που σημαινει οτι το δικο σου σπιτι των 185 τ.μ. θα αλφαδιαστει ΟΛΟ μεσα σε μια μερα. εδω θα ειμαστε, πες μας ποση ωρα του πηρε να αλφαδιασει το δικο σου...

 

2. στη βασικη στρωση επιχρισματος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ο ασβεστης. αντα αυτου, συνισταται υδρασβεστος. αυτο το υλικο αφενος δυσκολευει την εργασιμοτητα του υλικου, αφετερου καταναλωνει πολυ περισσοτερο τσιμεντο. στη δικη σου περιπτωση θα μπει ασβεστης και παλι ασβεστης, οπως σωστα ειπε και ο akius, διοτι για την τιμη αυτη δεν θα κατασει ο αλλος να κλαψει. εσυ μπορει να φτιαχνεις το σπιτι σου, ομως για τον αλλον ειναι αλλο ενα μεροκαματο. με τοση σουπα που θα πεφτει, αφενος πας για φυρα ανω του 15% στα υλικα λογω rebound, και τουλαχιστον αλλο τοσο λογω κλεψιματος φασον της μαντρας.

 

η φυρα λοιπον με τη σειρα της, αφενος σου ανεβαζει το κοστος του υλικου, αφετερου σου ανεβαζει το κοστος των εργατικων και του καδου για να καθαρισεις μετα την οικοδομη. συμφωνια για καθαρισμα κανατε?

 

τελος, υπαρχει το σοβαρο ενδεχομενο οπως ειπε ο akius, στο τελος να μπορεις να καρφωνεις καρφι με το δαχτυλο σου, τοσο μαλακος θα ειναι ο σοβας. το καλο με αυτο ειναι οτι θα μπορεις να το παιξεις κουταλιανος και μπομπας στους φιλους σου, οτι καρφωσες ολα τα καρφια των καδρων με το δαχτυλο σου.

 

επισης, σου αναφερω και το ενδεχομενο ο μαστορας αυτος να κανει συμφωνια με τη μαντρα σου για ακομα μεγαλυτερη φυρα.

 

 

εχω την αποψη λοιπον, οτι σε συνεφερε περισσοτερο η τιμη μοναδος παρα το κλειστο νουμερο, διοτι η διαφορα ειναι ασημαντη, αλλα θα ειχες το κεφαλι σου ησυχο. σου υπενθυμιζω οτι τα επιχρισματα υπαγονται σε ΜΗ στεγασμενο επαγγελμα, οποτε κρατα παρουσιολογιο με υπογραφες των εργατων, για να μη σου γινει καμια καταγγελια, οπως ΠΑΛΙ σωστα σου ειπε ο akius. στα ΜΗ στεγασμενα ΔΕΝ υπαρχουν συμφωνιες για ενσημα, υπαρχει λοιπον το ενδεχομενο ο τυπακος αυτος να μην ενδιαφερεται αμεσα για μεροκαματο παρα να ψαχνει να μενει ασφαλισμενος, μου εχει τυχει παμπολλες φορες, να μπαινει μεσα και να μην τελειωνει, προκειμενου να μαζευει ενσημα.

 

κατα τα αλλα, ειναι αξιεπαινη η διαχειριση που εκανες, αλλα το γεγονος οτι ολοι αυτοι μπηκαν στον κοπο να σου κλειδωσουν νουμερο ειναι περισσοτερο φαινομενο των καιρων και λιγοτερο αποτελεσμα σωστης διαχειρισης.

 

εχε το νου σου, αλλα και να τον εχεις, δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα, και εγω και ο akius εχουμε φτιαξει τα δικα μας σπιτια, κ παρολο που ξερουμε τη δουλεια, δεν τα γλυτωνουμε ολα ΠΟΤΕ.

 

καλη τυχη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ παιδια μου αλλαξατε τελειως την διαθεση. Θα προσπαθησω να απαντησω σε μερικα. Ο μαστορας-υπεργολαβος δεν μπηκε ακομα στην οικοδομη γιατι δουλευει σε αλλη (οποτε μπορω να συμπεριλαβω και το καθαρισμα στις υποχρεωσεις του (χωρις ή με προσθετη αμοιβη θα το συζητησω μαζι του. Ευχαριστω για την συμβουλη)). Τα σχολια για το ΙΚΑ ακυρα γιατι το συμφωνητικο λεει οτι θα μπουν οσα ενσημα πραγματοποιηθουν με ελαχιστα τα ελαχιστα του ΙΚΑ αλλα τα παραπανω απο τα 15 θα τα χρεωθει ο υπεργολαβος. Οποτε ας κανουν οσες καταγγελιες θελουν. Αλλωστε την περισσοτερη δουλεια θα την κανει ο ιδιος οποτε αν θελει πιο πολλα ενσημα θα τα πληρωσει ο ιδιος. Θα κοιταξω και για αυτο που ονομαζεται rebound για τα υλικα. Ετσι κι αλλιως καθομαι τα πρωινα οποτε μπορω να τον βοηθησω και εγω σε αυτο αλλα θα το συζητησουμε. Και παλι ευχαριστω. Για τον ασβεστη δεν νομιζω γιατι θα ειναι ετοιμα κονιαματα (οποτε οντως πρεπει να προσεξω το πως λεγεται το rebound στα ελληνικα;). Για τους χρονους αναμονης θα τους του επιβαλλω εγω, μπροστα θα ειμαι (θα ρωτησω τον μηχανικο και θα τους βρω τελος παντων). Τα 65€/μερα εχουν πεθανει προ πολλου στην Κατερινη που ειμαι (οπως ακριβως μειωθηκε ο δικος μου μισθος κατα 245€/μηνα απο το 2008 ετσι εξαφανιστηκαν και οι αμοιβες των μαστορων, οταν καει το σπιτι του γειτονα θα τσουρουφλιστει και το δικο σου, αυτα πανε μαζι). Καποιοι μου ζητησαν και πολλα παραπανω. Δεν σημαινει οτι τα πηραν. Δεν αμφιβαλλω οτι λογω κρισης μπηκαν στον κοπο να μετρησουν και να δωσουν προσφορα με συνολικη τιμη και οτι πριν μερικα χρονια αυτο δεν θα συνεβαινε, θα με γραφαν κανονικα. Και κυριοι δεν πιανω κανεναν απο τον λαιμο, τους δινω δουλεια τους μηνες που η οικοδομη ειναι νεκρη και δεν μπορουν να περιμενουν απο πουθενα αλλου δουλεια (πχ τα μπετα τα αρχισα περσι τελη Σεπτεμβριου και τελειωσανε Φεβρουαριο, αν δεν εδιναν καλη τιμη θα καθονταν ολον τον χειμωνα ενω ετσι εισεπραξαν 13500€ για 287 κμ μπετου, δεν νομιζω να τους εριξα τους ανθρωπους). Οι αμοιβες πεφτουν για ολους. Παντως σας ευχαριστω ολους σας για τις επισημανσεις σας. Πολυ χρησιμες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.