Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιμέτρηση εργασιών σοβατίσματος


k15071967x

Recommended Posts

το rebound ειναι το ποσοστο αναπηδησης του υλικου. οταν ψεκαζει καποιος με πρεσσα, δεν κολλαει ολο στον τοιχο, καποιο ποσοστο αναπηδα στον τοιχο και πεφτει στο πατωμα.

 

οσο αυτο ειναι φρεσκο, μπορει να επαναχρησιμοποιηθει, μειωνοντας τη φυρα σου. για να γινει ομως αυτο, απαιτειται ενας επιπλεον εργατης του οποιου η μονιμη δουλεια ειναι να μαζευει το rebound. αυτος θα πληρωθει απο τα 1300 ευρω, ή μηπως η φυρα σου θα ειναι φθηνοτερη απο τα μεροκαματα του?

 

να προσξεις επισης την πρωτη στρωση, το πεταχτο που λενε. αστο κανα δυο μερες να στεγνωσει, μερικοι συνιστουν ακομα και δυο μηνες να το αφηνεις, εγω πιστευω οτι δυο μερες αρκουν.

 

στη βασικη στρωση, να διαβρεχεις ελαφρα το επιχρισμα,γιατι δεν πιστευω οτι αυτος θα κατσει το απογευμα να το κανει με 1300 ευρω.

 

στην τελικη, το μαρμαρο που λενε, μη χρησιμοποιησεις λευκο τσιμεντο, βαλε μαυρο. αλλα επειδη θα χρησιμοποιησεις ετοιμα υλικα, φωναξε καλυτερα ενα μηχανικο της εταιρειας να σου δινει συμβουλες, και βαλτον να βαλει μια υπογραφη για αυτα που σου ειπε. πολλες φορες τα ετοιμα εχουν ως αποτελεσμα υπερβολικη σκληροτητα, που οδηγει σε ρηγματωσεις. αυτο μεχρι καποιο σημειο ειναι επιθυμητο, μετα καταντα προβλημα.

 

γενικα αυτα θα επρεπε να στα λεει ο μηχανικος σου και οχι καποιοι περιεργοι πισω απο ενα αβαταρ στο ιντερνετ. μηχανολογος μηχανικος εισαι κ εσυ, ειναι δυνατον να καταφερω εγω να επιδιορθωσω ενα dumper μονο με συμβουλες απο το ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι 1300€ παιδια, 3200€ ειναι η αμοιβη του και 15 ενσημα. Και ξερω οτι δεν θα ξεφυγω τα παντα (στα σκαψιματα να δεις τι πληρωσα). Αλλα οτι ξεφυγω καλα θα ειναι. Θα το κανω αυτο με τον εργατη για το rebound (θα ρωτησω αν το εχει στην τιμη αν και δεν το νομιζω γιατι εχει σκοπο τις περισσοτερες ημερες να δουλευει μονος του, το πολυ πολυ να το κανω και εγω βλεπουμε). Παντως και παλι ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

3200 για 185μ2 είναι λίγα αδελφέ. Χωρίς να σημαίνει πως δε γίνεται. Αλλά δεν θα το ήθελα για το σπίτι μου.

Στο λέω ως εργολάβος και όχι σαν μηχ/κος.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ k15071967x

Οι κίνδυνοι που σωστά αναφέρουν οι συνάδελφοι είναι πιθανοί. Μπορεί ο υπεργολάβος σου να κάνει σωστή δουλειά και να μην συμβεί τίποτε από όλα αυτά, μπορεί όμως και να συμβούν όλα.

Δεν πρέπει να ξεχνάς όμως τον χρυσό κανόνα της αγοράς. "Ότι πληρώνεις παίρνεις" ή με άλλα λόγια "Δεν μπορεί να πάρεις Ρολς Ρόις με τα λεφτα του Φοξβάγκεν".

Εσύ επιλέγεις τι ποιότητα θες για το σπίτι σου.

Όσο για το "Τι να πει δηλαδη; Του πεφτει λογος πως θα ξοδεψω εγω τα δικα μου χρηματα;" κρίμα που κατά δήλωσή σου είσαι μηχανικός. Θάπρεπε να ξέρεις ότι καθ'όλη τη διάρκεια του έργου ο μηχανικός είναι ο τεχνικοοικονομικός σου σύμβουλος. Διάβασε λίγο πιό προσεκτικά το κείμενο του Didonis θα σε ωφελήσει πολύ.

Υ.Γ. 1 Τα παραπάνω τα λέω τελείως καλοπροαίρετα και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης.

Link to comment
Share on other sites

χαχα,,,,

 

νομίζω οτι πήραμε το συνάδελφο απο τα μούτρα....

 

τελικά η απάντηση είναι κάπου στη μέση...

 

Φυσικά και η αγορά θέλει ψάξιμο για να βρεις την καλύτερη οικονομική προσφορά, να μη πληρώνεις νταβατζίδικα λεφτά και να μη θεωρεί ο καθένας οτι σε πιάνει κορόιδο...

 

Απο την άλλη όμως πρέπει να γνωρίζουμε πως οταν πάμε να κάνουμε κάτι σωστά πρεπει να έχουμε δίπλα μας σωστούς συνεργάτες και τους οποίους εμπιστευόμαστε απόλυτα.

 

οπότε συνάδελφε θα έπρεπε να εμπιστεύεσε λίγο περισσότερο το μηχανικό σου και να αξιολογούσατε και τις προσφορές μαζι. Παράλληλα θα έπρεπε να σε βοηθάει και αυτός περισσότερο - αν του δίνεις το χώρο φυσικά - και να σου αναφέρει ολα αυτά τα προβλήματα που αναφέρονται εδω.

 

Ολα αυτά μου θυμίζουν ενα συναίσθημα που είμαι σίγουρος οτι ολοι το νιώσαμε στη καριέρα μας που εμεις προσπαθούμε να κάνουμε επιστημονική δουλειά και έρχεται ο πελάτης και καθως έχει ρωτήσει τη γειτόνισα, τη γιαγιά του αντε μπήκε και στο ιντερνετ προσπαθεί να μας υποκαταστήσει και να αποδείξει οτι δε ξέρουμε τη δουλειά μας...

 

οποτε,,,, κάθε φορά ας προστρέχουμαι στους επαίοντες όπως έλεγε και ο Σωκράτης στην απολογία του όταν είναι να κάνουμε κάτι σωστά αλλά και παράλληλα να ψάχνουμε και μόνοι μας στ απρώτα στάδια για τη καλύτερη ενημέρωση μας και να ξέρουμε που βαδίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.