Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Όχι, η τιμή ζώνης είναι ένας συντελεστής για τον υπολογισμό της αντικειμενικής αξίας.

Η αντικειμενική αξία βγαίνει επί του συνόλου του ακινήτου (για όλα τα μέτρα) και την επηρεάζουν και άλλες παράμετροι, όπως όροφος, πρόσωπο, συνιδιοκτησία κτλ.

 

Συνάδερφε έχει δίκο. Εννοούσα ότι αντί για ΑΒΑ και ΕΒΑ πρέπει να χρησιμοποιουμε την Τ.Ζ. με την οποία υπολογίστηκε το πρόστιμο του αυθαιρέτου.

 

Μιλάω για τα πρόστιμα για συμπλήρωση αρτιότητας...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε έχει δίκο. Εννοούσα ότι αντί για ΑΒΑ και ΕΒΑ πρέπει να χρησιμοποιουμε την Τ.Ζ. με την οποία υπολογίστηκε το πρόστιμο του αυθαιρέτου.

 

Μιλάω για τα πρόστιμα για συμπλήρωση αρτιότητας...

 

συνάδερφε άμα κανείς για μια συγκεκριμένη περίπτωση τον υπολογισμό με τιμές ΤΖ τότε είμαι σίγουρος θα βγάλεις παράλογα μεγάλο πρόστιμο.

 

δεν είμαι ειδικός αλλά καταλήγω οι Τ.Ζ. ισχύουν μόνον για οικόπεδα και όχι για αγροτεμάχια (εκτός σχεδίου). Κατά πασά πιθανότητα για τα εκτός σχεδίου ισχύουν οι τιμές Α.Β.Α.

 

νομίζω γίνεται και ένα μπέρδεμα με τις απαντήσεις μέσα στο φόρουμ ...εγώ μιλάω για την συμπλήρωση αρτιότητας

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι ειδικός αλλά καταλήγω οι Τ.Ζ. ισχύουν μόνον για οικόπεδα και όχι για αγροτεμάχια (εκτός σχεδίου).

 

Δεν υπάρχουν Τ.Ζ. για αγροτεμάχια! Και ο νόμος είναι ξεκάθαρος: αν δεν υπάρχει Τ.Ζ. για το εν λόγω, χρησιμοποιείς την ελάχιστη Τ.Ζ. του Δ.Δ., Δημου κλπ. κλπ. Η Τ.Ζ. (Τιμή Ζώνης) έχει έναν και μοναδικό ορισμό.

Ούτε ΕΒΑ, ούτε ΑΒΑ, ούτε Τ.Ο., ούτε Τιμή Εκκίνησης ούτε τίποτα! Το αν μας φαίνεται παράλογο κάτι, δεν έχει καμία σημασία! Αυτό λέει ο νόμος! Ενδέχεται να μην υπολόγισαν καλά κάτι και να έχει λάθος αυτός ο νόμος, αλλά αυτό λέει! Ας τον τροποποιήσουν αν έγινε λάθος.

Link to comment
Share on other sites

συνάδερφε οδηγεί στο κάτω μέρος της σελίδας άμα προσέξεις έχει εκεί κάποια link για εκτός σχεδίου

 

Σ'ευχαριστώ το κατάφερα (νόμιζα στην αρχή ότι κάτι δεν πάει καλά στο link) αλλά μπορείς να μου πεις πώς βρίσκεις π.χ. στην σελίδα 27

Δήμος Ασπροπύργου 2β Εντός Γ.Π.Σ. πως καταλήγεις στην Τ.Ζ. σε ευρώ από τις τιμές ΕΒΑ, ΑΒΑ και Τ.Ο. Αρχ.??

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέτετε...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ το κατάφερα (νόμιζα στην αρχή ότι κάτι δεν πάει καλά στο link) αλλά μπορείς να μου πεις πώς βρίσκεις π.χ. στην σελίδα 27

Δήμος Ασπροπύργου 2β Εντός Γ.Π.Σ. πως καταλήγεις στην Τ.Ζ. σε ευρώ από τις τιμές ΕΒΑ, ΑΒΑ και Τ.Ο. Αρχ.??

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέτετε...

 

χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου νομιζω οτι εχεις μπερδευτει λιγο

 

στα εκτος σχεδιου δεν οριζεται τιμη ζωνης

 

οποτε πας με την τιμη ελαχιστη τιμη ζωνης του δημοτικου διαμερισματος κι αν παλι δεν εχει πας με την ελαχιστη του Δημου

 

νομιζω οτι μπερδευτικες πατωντας αυτο το link που λες το οποιο δεν οδηγει σε λιστα τιμων ζωνης....

 

μεινε στο κυριως παραθυρο και αναζητησε το δημοτικο διαμερισμα που εισαι ή στη συνεχεια το δημο

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν Τ.Ζ. για αγροτεμάχια! Και ο νόμος είναι ξεκάθαρος: αν δεν υπάρχει Τ.Ζ. για το εν λόγω, χρησιμοποιείς την ελάχιστη Τ.Ζ. του Δ.Δ., Δημου κλπ. κλπ. Η Τ.Ζ. (Τιμή Ζώνης) έχει έναν και μοναδικό ορισμό.

Ούτε ΕΒΑ, ούτε ΑΒΑ, ούτε Τ.Ο., ούτε Τιμή Εκκίνησης ούτε τίποτα! Το αν μας φαίνεται παράλογο κάτι, δεν έχει καμία σημασία! Αυτό λέει ο νόμος! Ενδέχεται να μην υπολόγισαν καλά κάτι και να έχει λάθος αυτός ο νόμος, αλλά αυτό λέει! Ας τον τροποποιήσουν αν έγινε λάθος.

 

φιλέ μου έχεις δίκιο "ο νόμος είναι ξεκάθαρος" το είπα και εγώ στο πρώτο μου post

 

αλλά είναι δυνατόν για να συμπληρώσεις αρτιότητα να πρέπει να πληρώσεις ένα ποσό της τάξης των 2.000.000 ευρώ?

 

εξηγούμαι (ξανά). έστω κάποιος κατέχει αγροτεμάχιο 500τμ και έχει χτίσει (αρκετά σύνηθες επιφάνεια σε τουριστικές περιοχές). οπότε για την συμπλήρωση αρτιότητας χρειάζονται ακόμη 3.500τμ και η ελαχίστη Τ.Ζ. είναι στον νόμο πχ 500 ευρώ (η οποία είναι μια μικρή τιμή Τ.Ζ.) δηλαδή πρέπει να καταβληθεί πρόστιμο 3500Χ500=1.750.000 ευρώ !!!!!

 

δεν είναι δυνατόν...θα προσπαθήσει να αγοράσει ο καθένας ένα άλλο αγροτεμάχιο και δεν θα διαλέξει να πληρώσει κανείς το πρόστιμο ... οποίος δεν προλάβει να αγοράσει αγροτεμάχιο δεν θα κάνει ρύθμιση ... προφανώς δεν έχει κανείς 2.000.000 ευρώ... προφανώς οι τιμές των αγροτεμαχίων θα εκτοξευθούν στον ουρανό .. οπότε δεν θα γίνει ούτε μια ρύθμιση.

 

δεν νομίζω να ισχύουν αυτές οι τιμές....

 

για να μην γίνει σύγχυση αναφέρομαι στο πρόστιμο για συμπλήρωση αρτιότητας... άρθρο 24.1.γ.ιι

 

δεν αναφέρομαι στο πρόστιμο για το οικοδόμημα

Link to comment
Share on other sites

συνάδερφε οδηγεί στο κάτω μέρος της σελίδας άμα προσέξεις έχει εκεί κάποια link για εκτός σχεδίου

 

Σ'ευχαριστώ το κατάφερα (νόμιζα στην αρχή ότι κάτι δεν πάει καλά στο link) αλλά μπορείς να μου πεις πώς βρίσκεις π.χ. στην σελίδα 27

Δήμος Ασπροπύργου 2β Εντός Γ.Π.Σ. πως καταλήγεις στην Τ.Ζ. σε ευρώ από τις τιμές ΕΒΑ, ΑΒΑ και Τ.Ο. Αρχ.??

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέτετε...

 

συνάδερφε και εγώ προσπαθώ να καταλάβω...

 

αλλά νομίζω ότι δεν θέλουμε Τ.Ζ. εάν και ο νόμος μιλάει ρητά για Τ.Ζ.

 

για την περίπτωση σου μάλλον θα πρέπει να βάλεις 20,60 (τιμή Α.Β.Α.).

 

επαναλαμβάνω δεν είμαι απόλυτος σε αυτό που λέω αλλά η Τ.Ζ. ισχύει μάλλον μόνον για οικόπεδα και εμείς δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε Τ.Ζ. γιατί δεν έχουμε οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με gkapo:σήμερα που προσπαθούσα να υπολογίσω το τί θα χρειαστεί να πληρώσει αυθαιρετούχος (εκτός σχεδίου), όταν έρθει η ώρα να πληρώσει πρόστιμο για 300τμ για απόκτηση αρτιότητας...και πάμε σε ποσά εξαφήφια!

Χρειάζεται επειγόντως διευκρίνηση!

 

 

Υγ Από την άλλη αν για ΤΖ χρησιμοποιήσουμε την ΤΟ, ας πούμε 20Ε/τμ τα ποσά βγαίνουν πολύ κάτω από το παράβολο...εκεί τί γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου νομιζω οτι εχεις μπερδευτει λιγο

 

στα εκτος σχεδιου δεν οριζεται τιμη ζωνης

 

οποτε πας με την τιμη ελαχιστη τιμη ζωνης του δημοτικου διαμερισματος κι αν παλι δεν εχει πας με την ελαχιστη του Δημου

 

νομιζω οτι μπερδευτικες πατωντας αυτο το link που λες το οποιο δεν οδηγει σε λιστα τιμων ζωνης....

 

μεινε στο κυριως παραθυρο και αναζητησε το δημοτικο διαμερισμα που εισαι ή στη συνεχεια το δημο

 

Χίλια ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το βρίσκω λογικό το νούμερο των 2 ΕΚ. €... αν σκεφτείς ότι σαν χώρα χρωστάμε κάτι ΔΙΣ.

 

Είδατε βρε, το κράτος βρήκε τα λεφτά που υπάρχουν!

 

Εννοείται ότι κάνω πλάκα και εννοείται ότι πρέπει να διευκρινιστεί αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.