Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οροι δόμησης οικισμών προ του 1923


Recommended Posts

Αφού υπάρχει το ισόγειο στα σχέδια της αδείας (έστω και μόνο στην όψη, αλλά και η άδεια έχει τίτλο "προσθήκη") γιατί το θεωρείς παράνομο και θες να το δηλώσεις με τον 4014?Αφού εκδόθηκε άδεια προσθήκης έχει ελεγχθεί και το ισόγειο.Κατά τη γνώμη μου αν δεν έχουν κάνει προσθήκες στο ισόγειο μεταγενέστερα μην το δηλώσεις αφού είναι νόμιμο.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ για το ισόγειο. Αν δεν έχεις ούτε άδεια ούτε μπορείς να αποδείξεις ότι προυπάρχει του 55 να το τακτοποιήσεις.

Το ότι εκδόθηκε άδεια προσθήκης δεν σημαίνει ότι ελέγχθηκε το ισόγειο. Δεν μιλάμε για άδεια του 2008 αλλά του 1968.

Αλλωστε πολλές από τις άδειες τότε έγραφαν "υπόκειται εις μελλοντικό έλεγχο".

Εγώ σε τέτοια περίπτωση που ρώτησα πολεοδομία μου είπαν αυτά και μου είπαν να κάνω αίτηση να εξετάσουνε τον φάκελο για να μου απαντήσουν αν και τι θεωρείται νόμιμο γιατί ..εξαρτάται από την περίπτωση.

Μπορείς να κάνεις ένα τέτοιο ερώτημα. (Εγώ λόγω πίεσης χρόνου τότε το έβαλα στον 4014)

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και από μένα, έχω μπλέξει με τους όρους δόμησης σε έναν οικισμό προ του 23.

 

 

Σε ένα χωριό - που δεν έχει δικό του ΦΕΚ - η πολεοδομία επιμένει ότι οι όροι δόμησης που ισχύουν είναι το ΦΕΚ 138Δ'/13.3.1981 και μετά ισχύει ό,τι ισχύει για οικισμούς πάνω από 2000 κατοίκους.

 

Επειδή έχω πάει ήδη σχέδιο με τους όρους δόμησης του ΦΕΚ 138Δ', και ο υπάλληλος μου είπε ότι οι όροι δόμησης είναι λάθος αλλά η απάντηση στο ερώτημα μου 'τι ισχύει;' ήταν η παραπάνω ' το ΦΕΚ για τους οικσιμούς προ του '23 (138δ'/1981) και για άνω των 2000 κατοίκων' θα μπορούσε κάποιος να αποκρυπτογραφήσει την απάντησή του;

 

 

Έχουν σχέση τα άρθρα 102,103,104 του ΦΕΚ 580Δ' / 27.7.1999;

Link to comment
Share on other sites

δεν έβαλες ως όρους δόμησης του Π.Δ 13-3-81 ΦΕΚ 138Δ;

 

αυτά τα άρθρα 102 κλπ ισχύουν αν ο οικ είναι <2000 κατ και δεν έχει οριοθετηθεί με απόφαση Νομάρχη

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ως όρους δόμησης έβαλα αυτούς με το 138δ. Ο υπάλληλος όμως είπε ότι δεν είναι αυτοί οι σωστοί αλλά εκτός από αυτούς ισχύουν και αυτοί που ισχύουν για οικισμούς άνω των 2000 κατοίκων.

 

Επί λέξει : "όροι δόμησης προ του '23 και άνω των 2000 κατοίκων"

 

Του πήγα και το Φεκ 138δ/1981 και μου είπε ότι δεν είναι αυτό το σωστό....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γνωρίζετε αν στους οικισμους προ του 23' βάση του Π.Δ 2/13.3.1981 (ΦΕΚ 138Δ) γίνεται έλεγχος στο διάγραμμα κάλυψης ως προς τον όγκο του κτιρίου; Κοιτώντας το ΦΕΚ δεν αναφέρει πουθενά για συντελεστή όγκου, γι' αυτό ρωτάω. Ευχαριστώ.

Edited by akot
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.