Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ν.4014-Διάγραμμα Κάλυψης για κάθε οικοδομήσιμο


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

στο άρθρο 24, στο τέλος του 1β σελίδα 6233 του ΦΕΚ γράφει "Διάγραμμα κάλυψης κάλυψης υποβάλλεται σε κάθε οικοδομήσιμο οικόπεδο ή γήπεδο ......". Τι εννοεί ο ποιητής;

Δηλάδή αν έχουμε αναλλάβει π.χ. το ένα από τα δύο διαμερίσματα στον τρίτο όροφο πολυκατοικίας θα πρέπει να κάνουμε και διάγραμμα κάλυψης, ή π.χ. αν σε ένα οικοδομήσιμο οικόπεδο είναι όλη αυθαίρετη η κατασκευή θα πρέπει να κάνουμε και διάγραμμα κάλυψης;

Θα ήθελα την γνώμη σας, γιατί πιθανόν εγώ να το ερμηνεύω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Και σαφώς δεν είναι κάτι απλό να γίνει; Αρα άλλο ένα πρόβλημα να λύσουμε!!;;

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν συμφωνεί με την πραγματικότητα, δηλαδή με αυτό που μεταβιβάζεται; π.χ. αλλάγή στη θέση της θέσης στάθμευσης που πιθανόν να επηρεάζει φύτευση ή κάποια άλλη αυθαίρετη εγκατάσταση, ή κατάργηση θεσης στάθμευσης; Μήπως δεν το βλέπω σωστά; ...

Link to comment
Share on other sites

ή π.χ. αν σε ένα οικοδομήσιμο οικόπεδο είναι όλη αυθαίρετη η κατασκευή θα πρέπει να κάνουμε και διάγραμμα κάλυψης;

Θα ήθελα την γνώμη σας, γιατί πιθανόν εγώ να το ερμηνεύω λάθος.

 

Σε αυτήν την περίπτωση σίγουρα θα κάνεις γιατί υποχρεούσε σε έκδοση άδειας εντός τριετίας.

 

Για τα άλλα (οικοδομήσιμα πάντα) θα παίρνεις το στυλό και θα συμπληρώνεις στο υφιστάμενο γιατί με τις τιμές πιάτσας δεν μπορεί να γίνει καινούργιο-σοβαρό διάγραμμα κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν συμφωνεί με την πραγματικότητα, δηλαδή με αυτό που μεταβιβάζεται; π.χ. αλλάγή στη θέση της θέσης στάθμευσης που πιθανόν να επηρεάζει φύτευση ή κάποια άλλη αυθαίρετη εγκατάσταση, ή κατάργηση θεσης στάθμευσης; Μήπως δεν το βλέπω σωστά; ...

 

Τι να σου πω... το σκέφτηκα κι εγώ και αποφάσισα ότι δεν μπορώ να δηλώσω αιθαιρεσίες που δεν εμπίπτουν στην ευθύνη του πελάτη μου. Βάζω το ΔΚ ως έχει από το φάκελο της άδειας και δηλώνω μόνο τις αυθαιρεσίες που με αφορούν. Για τις υπόλοιπες, υπάρχουν οι υπεύθυνες δηλώσεις του επιβλέποντα ότι όλα έγιναν σύμφωνα με την άδεια... :P

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λέει. Θέλει ΠΑΝΤΑ δ.κ. σε ΚΑΘΕ οικοδ. οικόπεδο ή γήπεδο. Αν δηλ. εχεις ένα αυθαίρετο εκτός σχεδίου χωρίς καθόλου άδεια πρέπει να ΚΑΝΕΙΣ Δ.Κ. για να δεις τι υπερβάσεις έχεις......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.