Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ν.4014-Διάγραμμα Κάλυψης για κάθε οικοδομήσιμο


Recommended Posts

εγω πάντως θα βάλω φωτοαντίγραφο του ΔΚ της άδειας

 

Ξέρεις πολλές άδειες όπου το Δ.Κ. να συμφωνεί 100% με την κατασκευή?

1) Διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου (διάδρομοι, αυλόπορτες, διαμόρφωση με πλάκες αντί φύτευσης, θέσεις πάρκιν κλπ)

2) Διαστάσεις οικοπέδου και υψόμετρα. Βλέπω πάντα αποκλίσεις, ακόμα και σπασίματα στις πλευρές δεν φαίνονται.

3) Φυσικό και διαμορφωμένο έδαφος.

Σχεδόν ποτέ δεν συνάντησα το φυσικό έδαφος όπως είναι στην πραγματικότητα.

4) Στάθμες οροφών. Πάντα έχουν τσιμπήσει κάποιους πόντους.

5) Εξωτερικές διαστάσεις κτιρίου.

 

Βάζοντας το παλαιό Δ.Κ. απλά διαιωνίζεις τις παλιές αμαρτίες.

Αλλά αν δεν χρειάζεται δική μας υπογραφή είμαι και εγώ μαζί σου!

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρόκειται για συνιδιοκτησίες οι οποίες δεν υπάγονται όλες στον νόμο, προτείνω "ξερά" το παλιό διάγραμμα κάλυψης με αλλάγμένο το ταμπελάκι εισάγωντας ταυτόχρονα παρατήρηση και αναφέροντας ότι η ιδιοκτησία "τάδε" υπάγεται στον Ν.4014 ώς προς τις ααυθαίρετες χρήσεις "ταδε".

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει οικοδομική άδεια

Θα ρωτήσω στο ΤΕΕ που θα κατέβω και θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Για τα εντός σχεδίου

εκτός από Δ.Κάλυψης, τι άλλες μελέτες απαιτούνται κατά την Β΄ φάση? (κάτοψη, τομές και όψεις και φωτό?)

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό για μένα με το Δ.Κ. είναι ότι δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε μέρος του κτιρίου αλλά το σύνολο του, δηλαδή με λίγα λόγια δεν μπορούμε να αγνοήσουμε τις λοιπές παραβάσεις που έχουν τα άλλα διαμερίσματα ή τυχόν παραβάσεις στους Κ.Χ. ή στο περιβάλλοντα χώρο και να δούμε μόνο το δικό μας διαμέρισμα.

 

Το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει με την βεβαίωση μηχανικού, όπου κοιτάει τα του διαμερίσματός του και όχι το σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και σε ενα αλλο θεμα, σε ημερίδα ειπώθηκε ότι διαγραμμα κάλυψης απαιτείται όπου δεν έχει άδεια το οικόπεδο\ γήπεδο. όταν έχει άδεια δε χρειάζεται είπανε.

Link to comment
Share on other sites

Λέει ο νόμος :"Διάγραμμα κάλυψης υποβάλλεται για κάθε οικοδομήσιμο οικόπεδο ή γήπεδο"

Η διάκριση είναι στο αν είναι οικοδομήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω συνάλδεφε, αλλά κανονίζουν ημερίδες και όταν πας εκεί απλά διαβάζουν το ενημερωτικό σημείωμα και απαντάνε με ερωτήσεις.

Όταν ρωτάς και τι ξέρετε σου απαντάνε: ''Τι είμαστε μάγοι ή οι συντάκτες του Νόμου''

Το θέατρο του παραλόγου από όλους.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, γι' αυτό κι εγω ξεκίνησα το θέμα αυτό. Δηλαδή αν σε ένα οικόπεδο υπάρχουν τρείς -για παράδειγμα- ιδιοκτησίες και αναληφθουν από τρεις μηχανικούς θα υπάρχουν κάποια στιγμή και τρία διαγράμματα κάλυψης;;!!! (το τρία είναι τυχαίος αριθμός!!!)

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.