Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξώστες


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Να το πάω λίγο παραπέρα και να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποια εξέλιξη στο πρόγραμμα στο θέμα των συντελεστών στις περιπτώσεις του... "500άρικου" ?? (υπέρβαση κάλυψης - κοκ)

 

ή μήπως είναι πολύ νωρίς?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επανερχομαι στην περιπτωση που εχω (αρχιτεκτονικη προεξοχη που εγινε μπαλκονι).

Παω με αναλυτικο. Οκ.

 

Θελει συγκαταθεση απο ολους τους ιδιοκτητες της πολυκατοικιας ή οχι? (κοινοκτητος χωρος)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα ναι....

Πρακτικα ΟΧΙ....

Ειδες εσυ καμια συναινεση για κλεισιμο φωταγωγου με 3843, που ο φωταγωγος δεν ειναι κοινοκτητος αλλα κοινοχρηστος?

Γιατι εγω δεν ειδα....

 

Οι συναινεσεις, πιστευω, θα ζητηθουν μονο σε εξαιρετικες περιπτωσεις και πολυ εμφανεις...

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι αν αποφασισουν οτι απαιτειται συναινεση στην Β' φαση, ο πελατης εν τω μεταξυ εχει κανει υπαγωγη στον 4014 και τελικα δεν μπορεσει να παρει την συγκαταθεση απο τους αλλους ιδιοκτητες.......

Προφανως θα μου απαντησετε οτι πρεπει να ενημερωσω τον πελατη για το ρισκο, αλλα τι να πω...............αν ειναι δυνατον........

Link to comment
Share on other sites

Στη Β φαση δε θα ζητηθει συναινεση.

Το συστημα δεν ειναι τοσο εξελιγμενο ουτως ωστε να αναγνωριζει ποιες περιπτωσεις χρηζουν συναινεσης και να ζηταει. Το πολυ πολυ να υπαρχει μια φορμα που πετας μεσα και ανεβαζεις οτι συμπληρωματικο στοιχειο κρινεις εσυ οτι χρηζει υποβολης και τελος.

 

Το ρισκο εν προκειμενω υπαρχει στην περιπτωση ελεγχου απο την Πολεοδομια η στο στατιστικο δειγματοληπτικο 5% αλλα μιλαμε για ακραιες περιπτωσεις....

 

Για μενα προχωρα αφοβα...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι νομίζω ότι είναι λάθος να λέμε γενικά ότι οι εξώστες πάνε (μόνο!!!!) με αναλυτικό. Μπορεί να έχουμε:

1) Υπέρβαση του επιτρεπόμενου ποσοστού τους (υπέρβαση δόμησης βάσει Γ.Ο.Κ. , όχι κάλυψης)

2) Παραβίαση απόστασης Δ

3) Παραβίαση πρασιάς (πέραν του επιτρεπόμενου)

Το θέμα είναι πώς μπαίνουν οι αυξητικοί συντελεστές των κατηγοριών 5,8,9 , στο ειδικό πρόστιμο που υπολογίζεται με αναλυτικό προυπολογισμό στην κατηγορία 13. (ερωτοαπάντηση Γ9). Δεν υπάρχει πρόβλημα με τους 8 και 9 , υπάρχει όμως πρόβλημα (για εμένα τουλάχιστον) με τον 5.

Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος συνάδελφος με βοηθούσε!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

τελικά πώς υπολογίζουμε τα αυθαίρετα τμήματα των εξωστών? πολεοδομική παράβαση μόνο ή πρέπει να υπολογίσουμε και υπέρβαση δόμησης, εάν έχουν ξεπεράσει τα επιτρεπόμενα μεγέθη? (Γ9)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς την ίδια απορία και στο ΤΕΕ μια μου είπε το βάζεις με αναλυτικό μόνο και όταν τη ρώτησα αν θα το περάσω πχ την κάλυψη με επιλογή "χωρίς δόμηση" μου είπε ότι δεν έχω διαβάσει το μάνουαλ όπου αναφέρει οτι αυτή η επιλογή αφορά μόνο το ύψος , τη 2η φορά στο ΤΕΕ (όπως αναφέρθηκε και από άλλο συνάδελφο) υπέρβαση δόμησης ΚΧ !!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ! Σε κουβέντα που είχα και με άλλους συναδέλφους μου είπαν ότι εφόσον τα τετραγωνικά των αυθαίρετων εξωστών υπερβαίνουν τα επιτρεπόμενα, τότε τα περνάμε ως υπέρβαση δόμησης κύριου χώρου!

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι οι αυθαίρετοι εξώστες μέχρι τα επιτρεπόμενα πάνε με αναλυτικό (13) και οι πέραν των επιτρεπομένων με φύλλο καταγραφής με τετραγωνικά υπέρβασης δόμησης κύριων χώρων. Αυτά τα τετραγωνικά μπαίνουν και στον συνολικό υπολογισμό του < ή > του 50% της υπέρβασης δόμησης αν έχεις και άλλες υπερβάσεις δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.