Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξώστες


Recommended Posts

Γνωριζει καποιος τι κανουμε στην περιπτωση που , μπαζωμενη βεραντα -στα εγκεκριμενα σχεδια - εχει μετατραπει σε εξωστη με τις ιδιες διατστασεις? υπολογιζω την αυθαιρεια με αναλυτικο (ξεμπαζωμα ?)Μιλησα με ΤΕΕ και μου ειπαν αυτοι οτι παει με αναλυτικο.Μια δευτερη γνωμη ειναι καλυτερη παντοτε.Στην αρχη σκεφτηκα μηπωςεπρεπε να μετατρεψω τα μ2 των εξωστων στην απαιτουμενη δομηση που θα επρεπε να εχω για να μου προκυψουν τα ενλογω μ2 εξωστων αλλα μου ειπαν οχι , απλα με αναλυτικο -ξεμπαζωμα.

 

Με αναλυτικό να τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περίπτωση πολυκατοικίας του '66, όπου το διαμέρισμα δεν έχει παραβάσεις, αλλά ο εξώστης ενώ έπρεπε να έχει 7 μέτρα κατά μήκος της όψης, είναι μικρότερος κατά 1,5 μέτρο (αντί να είναι ενιαίος, κάνει ένα δόντι), και σε διπλανή ιδιοκτησία, έχει "προστεθεί" το κομμάτι αυτό... Τι γίνεται στη περίπτωση αυτή? Αναλυτικός? και τι εργασίες βάζω? ότι γκρέμισε τον εξώστη? :shock:

 

Υ.Γ. φυσικά ασχολούμαι μόνο με το κομμάτι του πελάτη μου? ή θα πάρει η μπάλα και το μπαλκόνι του γείτονα και θα τον ρυθμίσω και αυτόν??

 

 

Σκαρίφημα: κάτοψη εξώστη (όπου με κόκκινο ο εξώστης του ιδιοκτήτη που θέλει να κάνει τη μεταβίβαση)

 

KTIRIO

______________________________

|___________| |____________| ---> ΣΧΕΔΙΑ

 

 

KTIRIO

______________________________

|______________| |_________| ----> Πραγματικότητα

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

Τι αναλυτικος? Και τι εργασιες θα βαλεις? Αφαιρετικες?

 

Σε ερωταπαντηση του ΥΠΕΚΑ αναφερεται χαρακτηριστικα οτι αν μελετηθηκε εξωστης που εν τελει δεν κατασκευαστηκε, δεν υπαρχει προβλημα και χορηγειται βεβαιωση νομιμοτητας...

 

Δεν χρηζει τιποτα τακτοποιησης

Link to comment
Share on other sites

Εξώστης σε μη βατό δώμα που στεγάζει τον από κάτω εξώστη που ανήκει στην ιδιοκτησία χωρίς άδεια που ρυθμίζεται ξαναμετράει ως νέο €500;

Πριν απαντήσετε σκεφτείτε και την αντίστοιχη περίπτωση ημιυπαιθρίου στο ίδιο κτίσμα.

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi:

Άρα ο ιδιοκτήτης μου είναι καλυμμένος με τη λογική αυτή, όμως ακριβώς στον δίπλα ιδιοκτήτη που στην άδεια είχε απλά έναν εξώστη με μήκος στην πρόσοψη 3 μέτρα και ο κατασκευαστής το έκανε 5 μέτρα, έχω κάποιο θέμα? Νομίζω πως όχι αφού εγώ βεβαιώνω για τις αυθαιρεσίες στην οριζόντια αυτοτελή ιδιοκτησία!?

 

Υποερώτημα, λίγο offtopic αλλά...: Οι τέντες που έχουν μπράτσο που βιδώνει στο κάγκελο είναι παράνομες?

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

Τι προβλημα να εχεις εσυ με το μπαλκονι του διπλανου?

Εσυ εισαι τακτοποιημενος...

Για την τεντα δεν νομιζω να εχεις προβλημα αλλα δεν εχω αποψη επι του θεματος...

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi:

Άρα ο ιδιοκτήτης μου είναι καλυμμένος με τη λογική αυτή, όμως ακριβώς στον δίπλα ιδιοκτήτη που στην άδεια είχε απλά έναν εξώστη με μήκος στην πρόσοψη 3 μέτρα και ο κατασκευαστής το έκανε 5 μέτρα, έχω κάποιο θέμα? Νομίζω πως όχι αφού εγώ βεβαιώνω για τις αυθαιρεσίες στην οριζόντια αυτοτελή ιδιοκτησία!?

 

Υποερώτημα, λίγο offtopic αλλά...: Οι τέντες που έχουν μπράτσο που βιδώνει στο κάγκελο είναι παράνομες?

 

Τυπικά είναι αλλά υπάρχουν και κάτι απλώστρες :idea: που τις έχουν ΒΙΔΩΣΕΙ στα κάγκελα. Μήπως να προτείνουμε 500άρες και για αυτές!!! :shock: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

:grin: Καλά δεν υπάρχει περίπτωση να μη δώσω βεβαίωση επειδή έχει τέντα με μπράτσο στο κάγκελο... κι εγώ τον ίδιο τύπο τέντας έχω...!! :mrgreen: Η ερώτηση κυρίως προήλθε από το προβληματισμό μου για το αν θα συμπεριλάβω τη φωτό με τον εξώστη στο αρχείο μου...

 

Τελικά όσον αφορά τον εξώστη... θα δώσω τη βεβαίωση... ε τι στα κομμάτια πια... και για μικρότερο μπαλκόνι λέτε να δημιουργήσουν θέμα..??!!! (θα μου πείτε πολλά έχουν δει τα μάτια μας... :shock: :shock: )

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

Αδεια οπου ο εξωστης (ετσι αναφερεται στο διαγραμμα καλυψης) εχει μετρησει στην καλυψη(!)

Μπορει κανεις να το παει στον 3843 (αφου ειναι ανοιχτος χωρος που εχει μετρησει στην καλυψη, εγκυκλιος 15 αν θυμαμαι καλα) ή ειναι υπευθυνος και ο μηχανικος που θα προχωρησει σε τακτοποιηση με τον 3843 (οποτε παμε αναγκαστικα με τον 4014)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.