Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

Κάτι ακόμα:

 

Όταν λέει στην εγκύκλιο 13 οτι "Σημειώνεται αθροιστικά ο αριθμός (το πλήθος) των κτιριολογικών /πολεοδομικών παραβάσεων" για όσα υπάγωνται στον αναλυτικό τι καταλαβαίνετε?

 

Δηλαδή αν εχω 5 διαφορετικούς εξώστες με υπερβάσεις και στους 5 θα αθροίσω τα τετραγωνικά τους και θα βγάλω αναλυτικό για το άθροισμα ή θα είναι 5 εξώστες Χ 500 Ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το κλείσιμο των εξωστών λογίζεται και ο συντελεστής 1.40 αλλαγής χρήσης ;

Όχι. Από τη στιγμή που θα υπολογίσεις τα τμ ως υπέρβαση δόμησης, αυτομάτως θεωρείται κύριος χώρος σαν χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Για το κλείσιμο των εξωστών λογίζεται και ο συντελεστής 1.40 αλλαγής χρήσης ;

Γιατι, τακτοποιειται το κλεισμενο μπαλκονι, οπου και να βλεπει?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν εχω 5 διαφορετικούς εξώστες με υπερβάσεις και στους 5 θα αθροίσω τα τετραγωνικά τους και θα βγάλω αναλυτικό για το άθροισμα ή θα είναι 5 εξώστες Χ 500 Ευρώ?

 

Τα όμοια γίνονται ένα πακέτο και συγκρίνεις με το 5000 για να βγάλεις τον αριθμό!όχι δηλ 5*500€

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα με τα μπαλκονια και γενικα με αυτα που πανε με ανλυτικο προυπολογισμο για του αυξητικους η μειωτικους συντελεστες

(λογω παλαιοτητας) που εγραφε το παραρτημα τι κανουμε....? τους κινεζους προς το παρον οπως σε τοσα αλλα φανταζομαι

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια συνάδελφοι,

 

εξώστης που μεγαλώνει στην πρόσοψη του κτιρίου πηγαίνει με αναλυτικό,

αλλά πρέπει και να "ελεγχθουν" τα τετραγωνίδια 5,8,9 σύμφωνα με την απάντηση Γ9.

 

Άρα, τις περισσότερες φορές έχουν ήδη εξαντληθεί τα τ.μ. για Η/Χ και Εξώστες οπότε

έχουμε υπέρβαση δόμησης. Η οποία όμως πάλι με τη σειρά της συνήθως θα είναι <50%,

(ας πούμε σε πολυκατοικίες) επομένως λαμβάνουμε συνήθως 1,0 για το πεδίο 5.

 

Το πεδίο 8 δεν το πολυκαταλαβαίνω, δεν ξέρω και πολύ ΓΟΚ να λέμε την αλήθεια,

οπότε φαντάζομαι πως και το πεδίο 9 έχει το νόημα του άρθρου 11 παρ.3 και παρ.8 ας πούμε.

Δηλαδή να κοιτάς να μη βγαίνεις παραπάνω από όσο πρέπει από την οικοδομική γραμμή.

 

Επίσης, αν έχεις εξώστη που "κλείνει", πηγαίνεις με υπέρβαση δόμησης, κάλυψης κλπ κλπ

("αλλαγή χρήσης" δεν βάζεις, σωστά?)

 

Σωστά μέχρι εδώ?

 

Το δικό μου ερώτημα είναι το εξής:

Σε περίπτωση που ένας εξώστης ΚΑΙ μεγαλώνει ΚΑΙ "κλείνει" πως πρέπει να αντιμετωπιστεί?

Θα μπεί πάλι στο παιχνίδι ο αναλυτικος?

Θα πάει σαν υπέρβαση δόμησης, κάλυψης κλπ?

Ο εξώστης που υπήρχε στην Ο.Α. θα πάει με υπέρβαση δόμησης κλπ λογικα?

Το υπόλοιπο τμήμα?

 

Αισθάνομαι ότι σας εξαπάτησα με το "με λίγα λόγια" που έγραψα στην αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Θα επανελθω στο αρχικο ερωτημα μου οσον αφορα τις - συμφωνα με την αδεια -μπαζωμενες βεραντες που εγιναν εξωστες στην κατασκευη.Το τεε μου ειπε να παω με αναλυτικο για το ξεμπαζωμα .Οταν θα χρειαστει να κανω το διαγραμμα καλυψης το συνολο των εξωστων θα ειναι > απο το επιτρεπομενο.Θα εχω καποιο προβλημα τοτε?Μηπως για αυτον τον λογο στην ερωτηση για την μεταβολη των διαστασεων σου λεει οτι εχω τον αναλυτικο συν τους συντελεστες 5,8,9 αν συντρεχουν προυποθεσεις?Δλδ, μεγαλωνοντας εναν εξωστη μπορει να υπερβουμε το επιτρεπομενο ποσοστο του 40% ή 35% οποτε θα υπολογισω τα μ2 σαν υπερβαση δομησης?

οκ δομηση και παραβιαση πλαγιων αποστασεων το καταλαβαινω , η καλυψη που κολλαει? αφου οι εξωστες δεν μετρουν στη καλυψη , μονο αμα κλειστουν το ελεγχουμε

Edited by dora22
Link to comment
Share on other sites

@IKarnezis,

 

Την ίδια απορία και περίπτωση έχω κι εγώ, αν και μάλλον πιστεύω ότι θα πρέπει να πάει σαν Υπέρβαση Δόμησης και όχι με αναλυτικό.

 

Εγώ έχω μια περίπτωση όπου προστέγασμα μη βατό (προφανώς), έχει μετατραπεί σε εξώστη.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα για το πως πρέπει να αντιμετωπιστεί?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

επειδη καποιος ειπε για Α.Π......α.π που φαινεται στα σχεδια (οψεις) οτι εχει μταφερθει εκει η τοιχοποιια δεν ειναι Υ.Δ ? και ελεγχουμε και για καλυψη? γιατι σε πολλες αδειες εχω δει που στις κατοψεις δειχνει την Α.Π χωρις τοιχοποιια αλλα στις οψεις δειχνει να ειναι κ.χ η α.π χωρις να εχει μετρησει σε καλυψη και δομηση

 

επισης αρκετες φορες εκει εχουν μπει τα τζακια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.