Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξώστες


Recommended Posts

Κλειδώθηκε το άλλο όμοιο θέμα με αυτό εδώ και έγινε και μεταφορά των τελευταίων μηνυμάτων εδώ για να υπάρχει συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατεβηκα τεε τη παρασκευη!

 

για περισσοτερους φτιαγμενους εξωστες ανα ιδιοκτησια παμε με αναλυτικο (π.χ. 3 διαφορετικοι εξωστες -->1 αναλυτικος) αποφασιζουμε τα ποσα πεντακοσαρικα ειμαστε και αφου βγαλουμε το προστιμο παμε και με αυξητικους συντελεστες (περι Δ, προκηπιου, χρονο κατασκευης)

το προγραμμα του τεε βεβαια δεν το κανει ακομα αυτο....

στην ερωτηση ποτε θα γινει , η απαντηση δεν ηταν συγκεκριμενη

στην αλλη ερωτηση : αν ο ενας ειναι στο Δ και ο αλλος οχι (δλδ ο ενας παιρνει αυξητικο συντελεστη τι κανουμε? η απαντηση ειναι αναμενουμε)

 

....αρκει να γινει πριν ληξει ο νομος :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

@tsigris:

το πρόγραμμα της Civiltech το βγάζει 801,36 (Ψυχικό τιμή ζώνης 8.000 € και εξώστης 5,30μ2) το Τ.Ε.Ε όμως 3000€ γιατί το πάει με το άρθρο 24 παρ.6
Το πρόγραμμα του ΤΕΕ δεν έχει συμπεριλάβει τις πρόσφατες οδηγίες, πρέπει να περιμένεις να αναβαθμιστεί. Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

@IKarnezis : Νομίζω ότι τα λές πολύ καλά... αλλά δεν θα ισχύουν στο μέγιστο των περιπτώσεων γιατί δεν θα γνωρίζεις τις άλλες ιδιοκτησίες... Π.χ. σε πολυκατοικία που είναι συχνό φαινόμενο να "φυτρώνουν" εξώστες, πώς θα ξέρεις εσύ όλο το ποσοστό όταν σε καλεί το ένα διαμέρισμα;;; Αρα, πολλή σκέψη για το τίποτα! Αναλυτικός και ο Θεός βοηθός!

 

@hourpou : Αν είναι κοινόχρηστο θέλεις συναίνεση αλλιώς αναλυτικό και ελέγχεις - εφόσον μπορείς & έχεις τα στοιχεία- αν ήδη έχεις υπερβεί τα ποσοστά και αν ναι, βάζεις & υπέρβαση δόμησης

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

κατεβηκα τεε τη παρασκευη!

 

για περισσοτερους φτιαγμενους εξωστες ανα ιδιοκτησια παμε με αναλυτικο (π.χ. 3 διαφορετικοι εξωστες -->1 αναλυτικος) αποφασιζουμε τα ποσα πεντακοσαρικα ειμαστε και αφου βγαλουμε το προστιμο παμε και με αυξητικους συντελεστες (περι Δ, προκηπιου, χρονο κατασκευης)

το προγραμμα του τεε βεβαια δεν το κανει ακομα αυτο....

στην ερωτηση ποτε θα γινει , η απαντηση δεν ηταν συγκεκριμενη

στην αλλη ερωτηση : αν ο ενας ειναι στο Δ και ο αλλος οχι (δλδ ο ενας παιρνει αυξητικο συντελεστη τι κανουμε? η απαντηση ειναι αναμενουμε)

 

....αρκει να γινει πριν ληξει ο νομος :mrgreen:

 

Ρε πλάκα μας κάνουνε?!?!?!?! Τι είμαστε μανάβηδες???!??! Και πώς θα δώσουμε προσφορά και ύψος προστίμου στον πελάτη?????!??Θα μυρίσουμε τα χέρια μας???!?!? ΑΙΣΧΟΣ !!!!

 

ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ!!!!ΔΕΝ ΘΑ ΡΙΣΚΑΡΩ ΕΓΩ ΤΗ ΦΗΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΑΜΤΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑ ΓΙΑ 10 ΜΛΚΣ!!!!!

 

ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ,ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΟ ΝΟΜΟ , ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ Ο,ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ!!!!!!

 

Εγω θα τα παω όλα με αναλυτικό χωρίς προσαυξήσεις και ας έρθουν μετά να μου πουνε!!!! ΑΜΑ ΠΙΑ!!! ΑΣΧΕΤΟΙ Ε ΑΣΧΕΤΟΙ!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έστω οικοδομή με 10 σπίτια, όπου όλοι έχουν υπέρβαση σε εξώστη 2μ2, και υπόλοιπο (όλη η οικοδομή) για μπαλκόνια 2μ2.

Ο κάθε ένας κάνει μόνος του (όπως μπορεί και πρέπει) τη δήλωση. (Αλήθεια 10 διαφορετικά Διαγράμματα Κάλυψης τι θα τα κάνουμε; )

Άρα στον κάθε έναν "δεν συντρέχουν" οι προϋποθέσεις. Άρα δε βάζουμε τίποτα.

Στο σύνολο όμως συντρέχουν....

 

Δε νομίζω ότι βγαίνει άκρη έτσι.

Ίσως θέλει να πει κάτι άλλο ο ποιητής. Ίσως απλά είναι βλακεία της απάντησης.

 

Η παρανομία σου είναι ότι έχτισες ένα μπαλκόνι. Για αυτό θα πληρώσεις.

Τώρα άμα είναι για κάθε μία παρανομία να ελέγχουμε το τι άλλο επηρεάζεται στη συνολική μελέτη και να βάζουμε επιπλέον παραβάσεις, για ένα χώρο ο οποίος δεν νομιμοποιείται (εκεί θα μιλούσαμε αλλιώς) ΑΛΛΑ θα πάρει αναστολή από τις κυρώσεις για 30 χρόνια...

Η λογική λέει ότι θα εξετάσεις την παράβαση σου για το αν μπαίνει σε Δ ή προκήπιο, την οποία μπορείς να την εξετάσεις αυτοτελώς και θα τελειώσεις. Τώρα το 5 εγώ ειλικρινά δε μπορώ να το καταλάβω...

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εξωστης Α κατοικιας, περιπου 8μ2 που κλειστηκε το 2000, ΤΖ 1300Ε, κι εγινε δωματιο βγαζει προστιμο περιπου 600Ε (υπερβαση καλυψης <20%).

Σωστο ειναι? Λιγο μου φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

(α) Σε περίπτωση που ο εξώστης αφορά εκτός σχεδίου κατασκευή, τότε πάει και αυτός με τον αναλυτικό υπολογισμό?

(β) Αν π.χ πρόκειται για κτίσμα 100τ.μ. ισόγειο και 100τ.μ. υπόγειο τότε τα πρώτα 35% = 35τ.μ. δεν προσμετράνε η μετράνε ολοι οι εξώστες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.