Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

β) Αν όλο το κτίσμα είναι αυθαίρετο μετράνε όλοι, απλώς αν ξεπερνάνε το 35% δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί και θα πάει αναγκαστικά με πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

β) Αν όλο το κτίσμα είναι αυθαίρετο μετράνε όλοι, απλώς αν ξεπερνάνε το 35% δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί και θα πάει αναγκαστικά με πρόστιμο.

CHRIS_M κράτα μια πισινή για το παραπάνω γιατί σύμφωνα με τις σημερινές ερωτοαπαντήσεις οι εξώστες δεν θεωρούνται αυθαίρετοι εκτός αν παραβιάζουν τις σχετικές διατάξεις (δεν ξέρω ποιες διατάξεις εννοεί).
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τις διάβασα τις νέες ερωτοαπαντήσεις και έχω την ίδια απορία με τον letom. Δηλαδή, οι εξώστες δεν προσμετρώνται στο πρόστιμο εκτός αν παραβιάζονται οι σχετικές διατάξεις. Ποιες διατάξεις εννοεί?

Link to comment
Share on other sites

το ιδεατο στεραο αν τεμνει εξωστες ειναι παραβαση ?? γιατι δεν το θυμαμαι αυτο στον γοκ

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Τελικα για κλεισμενο εξωστη προς οφελος δωματιου , βαζουμε αλλαγη χρησης? οχι δεν εχω βαλει σε μια περιπτωση που μου εχει τυχει

Link to comment
Share on other sites

Θελω τη βοηθεια σας...

εχω μια περιπτωση διαμερισματος α' ορόφου εντος σχεδιου που στο κοινοχρηστο τμημα (κλιμακοστασιο) στην άδεια φαίνεται ότι υπάρχει ένας εξωστης.

Ο πελάτης μου λογω ανακαινισης του διαμερίσματος θελει τον εξώστη να τον ενώσει με το διαμέρισμα και επίσης να προσθέσει ενα μεταλλικό μπαλκονι.

Τι κανουμε σ'αυτη την περιπτωση?

α) κανει ρύθμιση και των δύο χώρων και αν ναι πως? τον υπάρχον εξωστη τον αναφερω σαν αλλαγη χρησης 10μ² με υπερβαση δομησης και το μεταλλικο μπαλκονι σαν 1 παραβαση (αφου το κοστος ειναι κατω απο 5000€) άρα συνολικο κοστος 2000€+500€????

ή

β) δεν κανει τιποτα και σε περιπτωση που υπαρξει προβλημα αφαιρει το μεταλλικο μπαλκονι και τον εξωστη τον φέρνει στην αρχικη του μορφη?

 

 

Please πειτε μου τη γνωμη σας σαν πιο εμπειροι.....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum.

Κατ' αρχήν προσπάθησε να μην βιάζεσαι. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου δίνεις από το γράψιμό σου. Μη με παρεξηγήσεις.

Λοιπόν:

Ενημερωτικά για οτιδήποτε είναι σε κοινόχρηστο χώρο θέλεις συνναίνεση των υπολοίπων ιδιοκτητών.

 

Τώρα, επειδή δεν μπορώ να καταλάβω την περιγραφή σου προσπάθησε σε παρακαλώ να περιγράψεις πιο αναλυτικά αυτό που θες.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως στο κλιμακοστάσιο στην άδεια φαίνεται ότι υπάρχει εξώστης. Στο σχέδιο της αδείας θα υπάρχει ή κλιμακοστάσιο ή εξώστης. :shock:

 

Προσπάθησε μήπως κάνεις κάποιο σχεδιάκι και το επισηνάψεις να δούμε το σχέδιο της αδείας και τι αυθαιρεσία έχεις.

 

Και επειδή αν καταλαβαίνω καλά (διόρθωσέ με) το μεταλλικό μπαλκόνι δεν το έχει κάνει ακόμα. Αρα πρόσεξε τι θα πας να δηλώσεις και πότε, μην βρεθείς προ εκπλήξεων.

 

Αν έχεις κάποια απορία για το πως θα κάνεις attach το αρχείο με το σχέδιο ρώτα.

Γράψε σε παρακαλώ και την ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ σου στο προφίλ σου.

 

Και πάλι καλή σου μέρα και καλώς ήρθες.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για ολα...

 

ειναι οντως περιεργη περιπτωση και θα προσπαθησω να κανω ενα σχεδιακι για να ειμαι πιο κατατοπιστικη.

Οσον αφορα το μεταλλικο κομματι, δεν εχει κατασκευαστει αλλα προκειται να κατασκευαστει τους επομενους 2-3 μηνες.

 

το σχεδιο που εχω επισυναψει ειναι κομματι απο την κατοψη ως εχει πριν την ανακαινιση.

Εκει φαίνεται το κλιμακοστασιο και ενα κομματι (με τα τετραγωνακια) που ειναι ο εξωστης που θα συμπεριλαβουμε στην κατοικία.

post-14771-0-11869000-1321615053_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.