Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Σ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις γιατί σκάλωσα πολύ. Έχω δηλώσει οριστικά 2 τέτοιες κατασκευές όπως ακριβώς θεωρείς και εσύ πως πρέπει να γίνουν, επειδή χρειαζόμασταν τις βεβαιώσεις για δικαστήριο και μεταβίβαση. Τα ξανακοίταζα μόλις και νόμισα προς στιγμήν πως τα δήλωσα λάθος....ελπίζω να έχουμε δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

γνωρίζει κανείς πως υπολογίζεται το πρόστιμο στην περίπτωση διαφορετικού στατικού απο αυτό της άδειας?

 

Πιο συγκεκριμένα κτίριο που φαίνεται στις άδειες σαν δύο ανεξάρτητα κτίρια σε επαφή με διαφορετικό σκελετό και αρμό μεταξύ τους σε όμορα οικόπεδα του ιδίου ιδιοκτήτη, είναι στην πραγματικότητα ένα ενιαίο κτίριο με ένα σκελετό. Έχει και άλλες αυθαιρεσίες αλλά δεν ξέρω με τον σκελετό πως να το αντιμετωπίσω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

μια βοήθεια συνάδελφοι γιατί δε μπορώ να αποφασίσω

σε κτίσμα που επειδή υπερυψώθηκε το υπόγειο παρανόμως κατά 2μ έχει υπέρβαση ύψους όλο το κτίριο που είναι πολυκατοικία.

Ενώ δηλ θα έπρεπε η κεντρική είσοδος να ήταν στο ισόγειο είναι πλέον στο υπόγειο.

Το ύψος κάθε μεμονωμένου ορόφου είναι νόμιμο αλλά φυσικά είναι όλοι οι όροφοι υπερυψωμένοι.

θέλουν τακτοποίηση οι όροφοι ή μονο το υπόγειο?

 

καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω ενα ακόμη πρόβλημα,

σε ένα οικόπεδο έχω ενα διώροφο κτίριο προ 1955, ουσιαστικα βγήκε οικοδομική άδεια ώς προσθήκη κατ' επεκταση αλλά στην εφαρμογή δε κόλλησε στο υφιστάμενο έχει απόσταση 1,5μ, δηλ. μικρότερη από Δ. Οι διαστάσεις του κτιρίου είναι μικρότερες απο ότι ορίζει η οικοδομική άδεια. Πως τακτοποιείται και αν υπάρχει τρόπος κατά τη γνώμη σας να νομιμοποιηθεί?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

takis1980

 

νομίζω ότι μπορείς να τακτοποιήσεις- γιατί να μη μπορείς? Θα βρεις τις υπερβάσεις των μεγεθών σε σχέση με τον εγκεκριμένο όγκο της άδειας που έχεις και θα υπολογίσεις το πρόστιμο. Προφανώς θα έχεις και υπέρβαση Δ μεταξύ των δύο, πλέον, κτιρίων και όποιες άλλες παραβάσεις υφίστανται.

Όταν λες ότι "οι διαστάσεις του κτιρίου είναι μικρότερες", εννοείς τις διαστάσεις της προσθήκης ή του προ του '55?

Link to comment
Share on other sites

takis1980

 

νομίζω ότι μπορείς να τακτοποιήσεις- γιατί να μη μπορείς? Θα βρεις τις υπερβάσεις των μεγεθών σε σχέση με τον εγκεκριμένο όγκο της άδειας που έχεις και θα υπολογίσεις το πρόστιμο. Προφανώς θα έχεις και υπέρβαση Δ μεταξύ των δύο, πλέον, κτιρίων και όποιες άλλες παραβάσεις υφίστανται.

Όταν λες ότι "οι διαστάσεις του κτιρίου είναι μικρότερες", εννοείς τις διαστάσεις της προσθήκης ή του προ του '55?

 

οι διαστάσεις της προσθήκης ειναι μικρότερες, οπότε ο όγκος του κτιρίου ειναι μικρότερος απο τον εγκεκριμένο της οικ. άδειας.

Link to comment
Share on other sites

οι διαστάσεις της προσθήκης ειναι μικρότερες, οπότε ο όγκος του κτιρίου ειναι μικρότερος απο τον εγκεκριμένο της οικ. άδειας.

 

Εννοείς, δηλ. ότι το περίγραμμα του κτιρίου της προσθήκης στην άδεια είναι μικρότερο από αυτό που κατασκευάστηκε? Δεν έχεις υπέρβαση του εγκεκριμένου περιγράμματος της άδειας από την πραγματική κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συναδελφοι εχω μια απορια τοσο καιρο και δεν την εχω λυσει ακομα.....αυτο τη τεχνικη εκθεση του πινακα γειωσεων και την στατικη επαρκεια θα τα κανουμε οταν το κτιριο ειναι τελειως αυθαιρετο ή και οταν παραδειγμα σε ενα καταστημα που ειχε αδεια καταστηματος εγινε μια νεα μεταλλικα σκαλα διαφορετικη αυτης της αδειας που οδηγει στο νομιμο παταρι του.....

Υπαρχουν και τοσες αλλες παραβασεις που δηλωνονται με το 4014 οπως η αυξηση του εμβαδου του καταστηματος απο την μια πλευρα γιατι ετσι το εκαναν απο την κατασκευη, η αλλαγη θεσης του καταστηματος στο οικοπεδο με υπερβσεις Δ π.χ. , η αυξηση του εμβαδου του παταριου απο την κατασκευη και τοσα αλλα....αν σε ολα αυτα χρειαζεται μελετη στατικης επαρκειας ή τεχνικη εκθεση πινακα γειωσεων ζητω που καηκαμε....και τι στατικη μελετη θα κανουμε σε ενα ας πουμε που εσωτερικα ειναι τιγκα στις γυψοσανιδες θα το ξηλωσουμε για να δουμε που εχει κολωνες .....?

Link to comment
Share on other sites

Οι ξεκάθαρες (ο Θεός να τις κάνει) απαντήσεις από το ΤΕΕ μας τελείωσαν. Μπήκα και βρήκα την εξής ανακοίνωση:

 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

 

Ενημερώνουμε τους μηχανικούς ότι από 1.3.2012 δεν θα λειτουργεί στο ΤΕΕ γραφείο υποστήριξης για θέματα εφαρμογής του Ν. 4014/2011.

 

Το ΤΕΕ συνεχίζει την υποστήριξη των μηχανικών σε θέματα λειτουργίας του λογισμικού μέσω e-mail ([email protected]) καθώς και την διεκπεραίωση αιτημάτων που αφορούν διαχειριστικά θέματα της ηλεκτρονικής πλατφόρμας δηλώσεων και βεβαιώσεων ν.4014 (θέματα σχετικά με οικονομικά στοιχεία, τροποποιήσεις κλπ).

 

Οπότε μας έμεινε το εμαιλ, κι αυτό μόνο για διαδικαστικά θέματα και όχι ουσίας για τον υπολογισμό προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.