Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

απόσταση απο αιγιαλό


Recommended Posts

Καλησπέρα,

ενδιαφερόμενος έχει χτίσει 2όροφη οικία η οποία βρίσκεται σε απόσταση 21μ. από τον καθορισμένο αιγιαλό και όχι 30 μ. όπως όριζε τότε ο νόμος(το έτος 2000).Τον έχουν σταματήσει με καταγγελία για αυτόν τον λόγο.Ο ενδιαφερόμενος αυτός μπορεί να ρυθμιστεί με τον 4014/2011;;

Edited by alexbaz
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.η οικοδομή έχει μείνει στα μπετά.ποιος ο λόγος να ρυθμιστεί αφού δεν μπορεί να αποπερατώσει τις εργασίες;;που το λέει αυτό ότι δεν μπορεί να αποπερατώσει;

Link to comment
Share on other sites

Τα αυθαίρετα δεν μπορούν να βγάλουν οικοδομικά άδεια εργασιών λόγω του ότι είναι αυθαίρετα.Η ρύθμιση πρέπει να γίνει για να αποφύγει κάποια καταγγελία που θα του κάνουν για τα αυθαίρετα μπετά.Τα πρόστιμα μετά τον 4014 είναι ακριβότερα και έχουν και διατήρησης (μικρό βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως ξέρετε ποιό ειναι το ΦΕΚ για τις αποστάσεις από γραμμές αιγιαλού και παραλίας??

Έχω αυθαίρετο που το "χτυπάει" η γραμμή παραλίας (καθορισμένη) κατα 1,50μ., τακτοποιείται απ'οτι πρόχειρα έχω ψάξει... υπάρχει κάποια ένσταση??

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς το χτυπάει, είναι μέσα στη δεκάμετρη λωρίδα γραμμής αιγιαλού και παραλίας ή απέχει από τη γραμμή παραλίας 1,5μ? Αν είσαι μέσα στη δεκάμετρη λωρίδα το τμήμα αυτό δε τακτοποιείται.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Μανώλη είμαι μέσα στη 10μετρη λωρίδα κατα 1,5μ., δεν μπορώ μάλλον, το τμήμα αυτό μένει εκτός ρύθμισης, καλά το λες... τώρα ανέλυσα την ερωτοαπάντηση Ζ-3 που λέει ότι επιτρέπεται μόνο "στο τμήμα γηπέδου εκτός ζώνης παραλίας".

Βέβαια έχω μία απορία επί της ερωτοαπαντησης Ζ-3 αφού δεν καταλαβαίνω πώς βγάζει αυτά τα συμπεράσματα βάση του αθρθου 49,παρ.2... μήπως μπορείς να βοηθήσεις?

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 49 παρ 2, αντικατέστησε απλώς τη λέξη "ακίνητο " που έλεγε ο 4014 με τις λέξεις "αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση", δηλ καμία σχέση με το θέμα σου.Εσένα η απαγόρευση τακτοποίησης υπάρχει παρακάτω στην παραγρ. ΄3 του άρθρου 23 που απαγορεύει την ένταξη στον 4014 και για την παρακάτω περίπτωση:

 

δδ) σε δάσος, σε δασική ή αναδασωτέα έκταση, στον αιγιαλό ή τη ζώνη παραλίας,

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε ποιό ειναι το ΦΕΚ για τις αποστάσεις από γραμμές αιγιαλού και παραλίας??

Έχω αυθαίρετο που το "χτυπάει" η γραμμή παραλίας (καθορισμένη) κατα 1,50μ., τακτοποιείται απ'οτι πρόχειρα έχω ψάξει... υπάρχει κάποια ένσταση??

 

για εκτός σχεδίου και εκτός οικισμου η απόσταση οικοδομής απο καθορισμένο όριο αιγιαλού είναι 30 μ. (ΝΔ 439/70 ΦΕΚ 36/Α/13-2-70 & εγκ. Ε-14425/26/70 ΥΔΕ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο, υπάρχουν ΣΧΟΟΑΠ ή ΓΠΣ που επιβάλλουν άλλες δυσμενέστερες αποστάσεις, οπότε θέλει και προς εκείνη την πλευρά ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.