Μετάβαση στο περιεχόμενο

απόσταση απο αιγιαλό


Recommended Posts

<<Η έκταση από τη γραµµή παραλίας µέχρι την υποχρεωτική απόσταση

τοποθέτησης των κτιρίων (την υποχρεωτική απόσταση από τη γραµµή αιγιαλού

που για τις κατοικίες είναι 30,00µ αν δεν υπάρχουν άλλες ειδικές διατάξεις),

θεωρείται πρασιά, στην οποία επιτρέπονται οι κατασκευές του άρθ.17 του ΓΟΚ

(κατασκευές σε ακάλυπτους χώρους), και έτσι επιτρέπεται η κατασκευή πισίνας,

χωρίς όµως τους βοηθητικούς χώρους της (µηχανοστάσιο και υπερχείλιση)>>

 

Κοίταξα το ΓΟΚ 85 & 2000 άρθρο 17 αλλά δεν αναφέρει κάτι για αυτό που έβαλα με κόκκινο. Κοιτάω κάπου λάθος γιατί με ενδιαφέρει πολύ. Έχει εκδοθεί Ό.Α. χωρίς να έχουν υπογραφεί τα σχετικά σχέδια από την πολεοδόμο για κατασκευή πισίνας η οποία τυχαίνει να είναι μέσα σε πρασιά (έχει χαρακτηριστεί με σχετικό ΦΕΚ ως πρασιά το οικόπεδο πλην του περιγράμματος του κτιρίου). Τμήμα της πισίνας είναι και μέσα στη ζώνη μεταξύ γραμμή αιγιαλού και παραλίας. Μπορώ αν έχω τη σχετική εγκύκλιο να πείσω την πολεοδομία να υπογραφεί τουλάχιστον το σχέδιο της πισίνας και να μην χαρακτηριστεί καθόλα παράνομη. Αν και έχω άδεια πολεοδομίας που την καθιστά νόμιμη αλλά όχι και υπογεγραμμένο σχέδιο. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το τόπικ που είχε γίνει σχετική κουβέντα.... http://www.michaniko...b1/page__st__40

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το διάβασα, άρα επιτρέπονται οι ασκεπείς πισίνες με βάση το Αρθ-17 παρ.2α του ΓΟΚ/85 εντός της πρασιάς καθόσον αυτή αποτελεί ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου

Που αναγράφεται όμως για το 'χωρίς τους βοηθητικούς χώρους της (µηχανοστάσιο και υπερχείλιση)' όπως και ότι η ζώνη μεταξύ αιγιαλού και παραλίας θεωρείται πρασιά...προσπαθώ να βγάλω άκρη και ξέρω ότι θα μου ζητήσουν επίσημα έγγραφα προκειμένου να πάρω την υπογραφή του σχεδίου, γι'αυτό και όλες αυτές οι ερωτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το διάβασα, άρα επιτρέπονται οι ασκεπείς πισίνες με βάση το Αρθ-17 παρ.2α του ΓΟΚ/85 εντός της πρασιάς καθόσον αυτή αποτελεί ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου

Που αναγράφεται όμως για το 'χωρίς τους βοηθητικούς χώρους της (µηχανοστάσιο και υπερχείλιση)' όπως και ότι η ζώνη μεταξύ αιγιαλού και παραλίας θεωρείται πρασιά...προσπαθώ να βγάλω άκρη και ξέρω ότι θα μου ζητήσουν επίσημα έγγραφα προκειμένου να πάρω την υπογραφή του σχεδίου, γι'αυτό και όλες αυτές οι ερωτήσεις...

 

Μπερδεύεις τις έννοιες αιγιαλός, παραλία και υποχρεωτική απόσταση από τη γραµµή αιγιαλού.

.

 

Όπως είπες σωστά στο πρώτο σου μήνυμα η ζώνη που ορίζεται από τη γραµµή παραλίας µέχρι την υποχρεωτική απόσταση από τη γραµµή αιγιαλού θεωρείται πρασιά και ΟΧΙ η ζώνη μεταξύ γραμμής αιγιαλού και γραμμής παραλίας η οποία είναι παραλία .

 

Και μόλις τώρα πρόσεξα ξαναδιαβάζοντάς το αρχικό μήνυμά σου ότι λες πως μέρος της πισίνας βρίσκεται μεταξύ γραμμής αιγιαλού και παραλίας (!!!)

Αν είναι όντως όπως τα λες (και δεν είναι λάθος στη διατύπωση λόγω μπερδέματος των παραπάνω εννοιών), δηλ. μεταξύ γραμμής αιγιαλού και γραμμής παραλίας, τότε όχι μόνο είναι παράνομη αλλά ΔΕΝ ΤΑΚΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ κιόλας γιατί είναι ΕΝΤΟΣ παραλίας. (Ν. 4014 άρθρο 23 παραγρ. 3).

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

η ζώνη που ορίζεται από τη γραµµή παραλίας µέχρι την υποχρεωτική απόσταση από τη γραµµή αιγιαλού θεωρείται πρασιά και ΟΧΙ η ζώνη μεταξύ γραμμής αιγιαλού και γραμμής παραλίας η οποία είναι παραλία. Έχεις δίκιο λάθος διατύπωση η δική μου.

 

...λες πως μέρος της πισίνας βρίσκεται μεταξύ γραμμής αιγιαλού και παραλίας (!!!) Ακριβώς από τα 108τ.μ περίπου πισίνας τα 20 είναι μέσα στην παραλία και τα υπόλοιπα στην πρασιά. Άρα αν και έχει βγει άδεια για πισίνα (μικρότερου μεγέθους) δεν την τακτοποιώ αφού τμήμα της είναι παράνομα σε χώρο που σύμφωνα με το Ν.4014 δεν μπορεί να τακτοποιηθεί ή τακτοποιώ μόνο τα επιπλέον τ.μ. της πισίνας που βρίκονται στη πρασιά και δηλώνω ότι τα υπόλοιπα δεν τακτοποιούνται????

(Ν. 4014 άρθρο 23 παραγρ. 3).

 

Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ διαβάζοντας το είδα καθαρότερα, δεν νομίζω να τακτοποιήσω πισίνα, πρακτικά είναι αδύνατον να κρατήσεις μέρος της και να γκρεμίσεις το υπόλοιπο. Βέβαια από την άλλη είναι ρίσκο του ιδιοκτήτη γιατί επίσημα δεν έχει καθορίστεί ακόμα ο αιγιαλός και η παραλία, η Κτηματική έχει απλά ζητήσει να κατατεθεί το νέο πιθανόν τοπογραφικό που να δείχνει τα όρια αυτά. Θα πάρει σίγουρα χρόνο πριν βγει το νεο ΦΕΚ.

 

Αυτό που μου κάνει επίσης εντύπωση είναι πως πήρανε άδεια για γήπεδο του τέννις μέσα στη ζώνη παραλίας???? Τουλάχιστον με το νέο σχέδιο εκεί πέφτει τώρα, ίσως επειδή δεν είχαν καθορίστεί ακόμα τότε οι γραμμές αιγιαλού και παραλίας?????

Edited by An_Archi
Link to comment
Share on other sites

Μήπως η άδεια είχε εκδοθεί ΠΡΙΝ από το Νόμο 2971/2001 (ΦΕΚ 285Α'/19-12-2001) περί αιγιαλού ???????

 

Εκεί....στο άρθρο 8 αναφέρεται ότι ΠΡΙΝ την έκδοση οικ. αδείας (με ποινή ακυρότητας της πράξης) σε ακίνητα που απέχουν λιγότερο από 100 μ. από την ακτογραμμή, απαιτείται ο καθορισμός αιγιαλού και παραλίας.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα την γνωμη σας για ενα θέμα μου,

έχω κατοικία με άδεια της κοινοτητας για αποθηκη το 1981, η χαραξη του αιγιαλου και της παραλιας έγινε το 2004 και αυτη είναι ολόκληρη μεσα στην ζωνη αυτή (μεταξυ παραλιας και αιγιαλου)

μπορει να μπει στο νόμο........

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν αρχεια σχεδιων για αυτες τις αδειες παρα μονο η αδεια της κοινοτητας για εκτελεση οικοδομικων εργασιων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.