Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

Πάντως σε επικοινωνία που είχα σήμερα με αρμόδιο υπάλληλο Υπηρεσίας δόμησης στην περιοχή της Θεσσαλονίκης  για βεβαίωση Νόμιμου περιγράμματος κτίσματος προϋφιστάμενου του 1955 μου απάντησε ότι η Υπηρεσία δεν εκδίδει πλέον τέτοια απόφαση και ότι πλέον αντικαταστάθηκε με βεβαιώσεις ιδιωτών ... θέλω  να αρχίσω  διακοπές και δεν μου το επιτρέπουν  .

Link to comment
Share on other sites

Λέει το έγγραφο http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/EPAGGELMATIKA/SYNERGASIA_TEETKM_YPHRESIES_DOMHSHS/FAQV.pdf

Σε περίπτωση λοιπόν που υπάρχει στο ακίνητο προϋφιστάμενο του 1955, αυτό αποτυπώνεται, προσκομίζονται τα δικαιολογητικά του, όπως και για τα κτίσματα που έγιναν με οικοδομική άδεια,

Ποια είναι τα δικαιολογητικά του; Υπάρχουν κάπου καταγεγραμμένα; 

 

Δεν σχολιάζω ότι ξεκινούν λάθος το σκεπτικό αφού δεν νομίζω να καταργήθηκε η διαδικασία νομίμου περιγράμματος... Κάποιος συνάδελφος το τεκμηρίωσε παραπάνω....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως, όλη αυτή η ¨κατάργηση¨ του νομίμου περιγράμματος είναι ¨δάκτυλος¨ των ΥΔΟΜ. Μειώνονται οι ευθύνες τους έτσι.

Εδώ δεν έχουν την υποχρέωση να ελέγχουν τις αιτήσεις υπαγωγής στο νόμο για τα αυθαίρετα......., θα εκδίδουν βεβαιώσεις προ του 1955????

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αρχίσει και ....βαριούνται και προσπαθούν να βγάλουν από πάνω τους δουλειές!!!!

Δυστυχώς αυτό είναι το κράτος με τα μικρά "κρατίδια" που το απαρτίζουν!!!!

Δυστυχώς σε τέτοια ..."φαινόμενα" καταλήγουμε όταν αμόρφωτοι, απαίδευτοι και ευθυνόφοβοι άνθρωποι καταλαμβάνουν θέσεις σε δημόσιους φορείς και οργανισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι να κάνω;;; Έχει ..."μαλλιάσει" η γλώσσα μου να λέω τα ίδια και τα ίδια.....

Link to comment
Share on other sites

Για να ρίξω λάδι στην φωτιά.

 

Εχω ένα "προ του '55" για το οποίο δεν υπάρχει πιστοποίηση περιγράμματος αλλά φαίνεται και αναγράφεται ως "κατάστημα προυφιστάμενο του '55" στο Δ/μα Κάλυψης άδειας προσθήκης του 2000.

 

Θεωρώ ότι προυφίσταται του 55  ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.