Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

Με απόλυτη βεβαιότητα ΝΑΙ το θεωρείς προυφιστάμενο του 55.

Κι ο λόγος είναι απλός, διότι δεν το πιστοποιείς εσύ, αλλά η οικεία πολεοδομία με την έγκριση του διαγράμματος κάλυψης της προσθήκης (ως όφειλε, έλεγξε και πιστοποίησε εγκρίνοντας το διάγραμμα).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Η άδεια του 2000 εκδόθηκε με βεβαίωση Δημάρχου για το προ του 55. Αυτό παίζει ρόλο ?

 

edit 

 

Αν κατάλαβα καλά , με βάση την συμπλήρωση που έκανες ΙΑΣΟΝΑΣ , θεωρώ ότι είναι πρόβλημα της Πολεοδομίας τι δικαιολογητικά έκανε αποδεκτά κατά την έκδοση της άδειας.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Κανέναν απολύτως τώρα, διότι όπως προέγραψα δεν το πιστοποιείς ούτε εσύ, ούτε ο τότε δήμαρχος, αλλά η οικεία πολεοδομία με την έγκριση του διαγράμματος κάλυψης της προσθήκης [ως όφειλε, έλεγξε (καλώς ή κακώς μετά την απομάκρυνση από το ....ταμείο..) και πιστοποίησε εγκρίνοντας το διάγραμμα].

 

Δηλαδή, το νομιμοποιητικό "δημόσιο έγγραφο" αυτού είναι το διάγραμμα κάλυψης της προσθήκης.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

..καλώς ή κακώς μετά την απομάκρυνση από το ....ταμείο..

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι  :mrgreen:

 

Κατ'επέκταση μπορώ να υπογράψω και Βεβαίωση Χωρου Κύριας Χρήσης για άδεια λειτουργίας καταστήματος , σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιότατα αν όλα τα ......υπόλοιπα είναι ΟΚ (αναφέροντας την άδεια προσθήκης).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα στο δημο για να ρωτησω τι χρειαζεται να κανω για επιστευη κεραμοσκεπης ενος σπιτιου προ του 55..και μου ειπαν οτι θα κανω μια αιτηση εργασιων αλλα θα χρειαστει να περασω απο αρχιτεκτονικη επιτροπή (ΕΠΑΕ)...!!! Εμεινα καγκελο.

Καλα λεω για ενα τετοιο πραγμα να χρειστει επιτροπη...θα κανω 1 μηνα μεχρι να συνεδριασει τωρα το καλοκαιρι...!!! Μου λεει ναι εχει δικιο αλλα τι λεει ο νεος κανονισμος στο αρθρο 6 ( 8 )

Πραγματι ετσι ειναι το λεει μεσα.....

Edited by sakaflias
Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτοί σκέφτονται τα μπάνια και εσύ θέλεις να τους ταλαιπωρήσεις με άδεια επισκευής στέγης.??? Τσ τσ τσ. Μα τι άνθρωποι είσαστε εσείς οι μηχανικοί. :smile: :-) :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Σήμερα στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης μου είπαν (τρεις διαφορετικοί υπάλληλοι) ότι από εδώ και πέρα η βεβαίωση νομίμου περιγράμματος εκδίδεται από τον ιδιώτη μηχανικό και δεν περνάει από αυτούς. Ξεκάθαρα πράγματα.

 

Από εκεί και πέρα στη δική μου περίπτωση μιας και δεν υπάρχει φάκελος σκέφτομαι να πράξω ως εξής:

πέρα από συμβόλαιο και φωτογραφίες, θα κάνω αποτύπωση και παραγωγή αρχ/κών (κατόψεις, τομές), τοπογραφικό με τους όρους δόμησης, ΥΔ ιδιοκτήτη, (αν βρεθεί και αεροφωτογραφία) και θα βεβαιώσω με βάση το τι ίσχυε το 55 αλλά και σήμερα. Η υπάλληλος βέβαια μου είπε να πάω με ΝΟΚ. Τέλος (πάλι όπως μου είπε) θα προσκομίσω τεχνική έκθεση στον ιδιοκτήτη η οποία και θα χρησιμοποιείται από αυτόν ως βεβαίωση νόμιμου περιγράμματος.   

 

Αρκούν αυτά πιστεύετε; 

Το μπαλάκι πίσω σε εμάς.. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα στο δημο για να ρωτησω τι χρειαζεται να κανω για επιστευη κεραμοσκεπης ενος σπιτιου προ του 55..και μου ειπαν οτι θα κανω μια αιτηση εργασιων αλλα θα χρειαστει να περασω απο αρχιτεκτονικη επιτροπή (ΕΠΑΕ)...!!! Εμεινα καγκελο.

Καλα λεω για ενα τετοιο πραγμα να χρειστει επιτροπη...θα κανω 1 μηνα μεχρι να συνεδριασει τωρα το καλοκαιρι...!!! Μου λεει ναι εχει δικιο αλλα τι λεει ο νεος κανονισμος στο αρθρο 6 ( 8 )

Πραγματι ετσι ειναι το λεει μεσα.....

Σωστά στα είπανε από την Υ.ΔΟΜ..

 

Καλησπέρα! Σήμερα στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης μου είπαν (τρεις διαφορετικοί υπάλληλοι) ότι από εδώ και πέρα η βεβαίωση νομίμου περιγράμματος εκδίδεται από τον ιδιώτη μηχανικό και δεν περνάει από αυτούς. Ξεκάθαρα πράγματα.

 

Από εκεί και πέρα στη δική μου περίπτωση μιας και δεν υπάρχει φάκελος σκέφτομαι να πράξω ως εξής:

πέρα από συμβόλαιο και φωτογραφίες, θα κάνω αποτύπωση και παραγωγή αρχ/κών (κατόψεις, τομές), τοπογραφικό με τους όρους δόμησης, ΥΔ ιδιοκτήτη, (αν βρεθεί και αεροφωτογραφία) και θα βεβαιώσω με βάση το τι ίσχυε το 55 αλλά και σήμερα. Η υπάλληλος βέβαια μου είπε να πάω με ΝΟΚ. Τέλος (πάλι όπως μου είπε) θα προσκομίσω τεχνική έκθεση στον ιδιοκτήτη η οποία και θα χρησιμοποιείται από αυτόν ως βεβαίωση νόμιμου περιγράμματος.   

 

Αρκούν αυτά πιστεύετε; 

Το μπαλάκι πίσω σε εμάς.. Ευχαριστώ. 

Κατά τη γνώμη μου η αεροφωτογραφία είναι ότι καλύτερο για αυτές τις περιπτώσεις που δεν είμαι σίγουρος. Αν είναι οφθαλμοφανές δε την αγοράζω, πηγαίνω μ' αυτά που αναφέρεις και εσύ ειδικά όταν προκύπτει ξεκάθαρα από το συμβόλαιο. Βέβαια διαφωνώ πως έχει αλλάξει κάτι και δεν είναι αρμόδια υπηρεσία η Υ.ΔΟΜ.. Ο ιδιώτης μηχανικός εκδίδει βεβαίωση της παρ 4 του άρθρου 23, δε ότι είναι όντως προ του 55, για την οριστική εξαίρεση απαιτείται διοικητική πράξη.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.