Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

Μα πως θα κάνει "βεβαίωση νομίμου περιγράμματος" ιδιώτης μηχανικός; Με ποια διαδικασία/νομοθεσία;

Ακόμα και για τα προ 55, δεν μπορεί να βεβαιώσει διότι ο ν4014 λέει πως για τα προ 55 δεν απαιτείται βεβαίωση μηχανικού.... δεν λέει πως ο μηχανικός βεβαιώνει....

Link to comment
Share on other sites

Από ΤΕΕ / Τμήμα Μακεδονίας / Συνεργασία με Υπηρεσίες Δόμησης / FAQs V

 

   Ερώτηση: Προϋφιστάμενα του 1955, με αυθαιρεσίες εμβαδών/χρήσεων. Μετά την κατάργηση της πιστοποίησης νομίμου περιγράμματος και εφόσον δεν εντάσσονται στον Ν. 4014/2011, για κάποιον που επιθυμεί να εκδώσει άδεια δόμησης σε οικόπεδο που προϋπάρχει το συγκεκριμένο προ του 1955 κτίσμα, τίθεται πρόβλημα νομιμότητας υφισταμένων ή όχι;

   Απάντηση: Κατά τον έλεγχο μελέτης για έκδοση νέας αδείας ελέγχεται η νομιμότητα ή το μη κατεδαφιστέο κτλ όλων των υφισταμένων κτισμάτων ιδιοκτησίας του αιτούντα, όπως γινόταν και παλιά. Σύμφωνα με την παρ. 1δ του άρθρου 23, του Ν. 4067/12, στην οποία προσδιορίζονται τα κτίρια ή τα τμήματα κτισμάτων τα οποία και θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα, αναφέρεται μεταξύ άλλων, «Κτίσμα ή τμήμα αυτού θεωρείται νομίμως υφιστάμενο_.αν προϋφίσταται του βασιλικού διατάγματος της 9-8-1955 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του Ν. 1337/1983 και μόνο για το τμήμα που δεν αντίκειται είτε στις ισχύουσες διατάξεις είτε σε εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής του εάν αυτές είναι ευνοϊκότερες.»

       Σε περίπτωση λοιπόν που υπάρχει στο ακίνητο προϋφιστάμενο του 1955, αυτό αποτυπώνεται, προσκομίζονται τα δικαιολογητικά του, όπως και για τα κτίσματα που έγιναν με οικοδομική άδεια, εάν είναι απαραίτητο π.χ. σε περίπτωση προσθήκης καθ’ ύψος προσδιορίζεται το σύννομο τμήμα του και το μη σύννομο αλλά μη κατεδαφιστέο σύμφωνα με το άρθρο 15 παρ 7 του Ν. 1337/1983 και προσμετράται στα πραγματοποιούμενα μεγέθη.      Άλλη διαδικασία δεν απαιτείται. ''

 

Σημείωση δικιά μου: Πάντως σε άλλες Υ.ΔΟΜ. εκδίδονται κανονικά οι ''βεβαιώσεις νομίμου περιγράμματος προ ''55''.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη θέση του ΥΠΕΚΑ επί του θέματος της "πιστοποίησης νομίμου περιγράμματος":

 

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/67715b2c-ec81-4f0c-ad6a-476a34d732bd/7989987.pdf

 

Με την ευκαιρία επισημαίνω ότι η ΥΔΟΜ πιστοποιεί μόνο το νόμιμο (σύμφωνο με τις διατάξεις) περίγραμμα και όχι τον χρόνο κατασκευής. Η απόδειξη του χρόνου κατασκευής είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη και η διοικητική πράξη στηρίζεται στα δεδομένα που προσκομίζει ο ιδιοκτήτης.

Edited by armenopoulos
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Hellenic parliament... σε πόσα μέτωπα να έχουμε το νου μας;

Πάντως όπως τα λέει ο κ Καλαφάτης συνεχίζει κανονικά η διαδικασία. 

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την απάντηση  στη Βουλή και με αυτά που λέει παραπάνω το ΤΕΕ Μακεδονίας φανερώνεται ακόμα μια φορά το μπάχαλο που επικρατεί δικαίως ανα την Ελλάδα!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

μα τι μπάχαλο είναι αυτό..

Τι να σας πω ..ότι μου επέστρεψαν 2 φακέλους προ του 55, μετά τις 4-7-12 λόγω εφαρμογής ΝΟΚ, όπως μου απάντησαν!!

(έρχεται τώρα ..δηλ 4-3-13 ο υπουργός και απαντά ΝΑΙ ισχύει..)  

Τι έπρεπε να έχω ,,, μπάρμπα..  το βουλευτή Σάββα ....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στις πολεοδομίες της περιοχής μου, εκδίδουν όχι μόνο ''πιστοποίηση νομ. περιγρ. προ ''55'' αλλά και 'πιστοποίηση νομ. περιγρ. προ ''83, σε στάσιμους οικισμούς''.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κάνουν -αλλιώς υπάρχει αδιέξοδος

Είχα μια περίπτωση σε Πομακοχώρι

Ήθελε ο άνθρωπος να βγάλει ο.α για στάβλο για να είναι νόμιμος και αφού ρώτησα και έδειξα μια τέτοια πιστ/ση του 83 από το Δήμο Κιλκίς

μου απάντησαν ότι εμείς  ως Υ.ΔΟΜ ΔΕΝ δίνουμε τέτοια πιστοποίηση

Οπότε δεν έδειξα τα κτίσματα και εξέδωσα την Ο.Α

Έλα όμως που έπεσα στον έλεγχο με λήγοντα .. 5 του 2010

Έκανα ένσταση και όλα τα κτίσματα τα  δέχθηκαν "ΩΣ ΝΟΜΙΜΑ"

Μου ακύρωσαν όμως την Ο.Α ως ψευδή, δικαιώθηκα από το ΣΥΠΟΘΑ

αλλά λόγω προστριβών μου με την Προϊσταμένη μου την ΞΑΝΑΝΑΚΑΛΕΣΑΝ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Όταν δουλεύεις σε επαρχεία έτσι είναι. 

Υπάρχει διαρκείς ψυχαναγκασμός καλής σχέσης με τους υπαλλήλους. Πόσο να αντέξει κανείς. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.