Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενιαία σκυροδέτησης ραντιέ θεμελίωσης και τοιχίων υπογείου


 
anavatis

Recommended Posts

Εγώ το προβλημα αυτό το αντιμετωπίζω τώρα όχι για ενιαία σκυροδέτηση αλλά για ενιαίο καλουπωμα ραντιέ και τοιχείων, λόγω ελεγκτη δόμησης και δεν ξέρω πως να το λύσω. Να σημειώσω ότι το ραντιέ έχει και εξωτερική προεξοχή από το τοιχείο κατα 50 εκατ. , το οποίο κυρίως δημιουργεί την δυσκολία στήριξης στο καλούπι του τοιχείου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ραντιέ διαστάσεων 27 Χ 17 Χ 0.70 μ (μηκός Χ μήκος Χ ύψος) μπορεί να σκυροδετηθεί συνολικά σε μία φάση ή πρέπει να γίνει αρμός διακοπής κατά μήκος ή καθ' ύψος; 

Δε το συζητώ για ενιαία σκυροδέτηση με τα περιμετρικά τοιχία. 

Για στεγάνωση του υπογείου θα προτείνατε κάποιο πρόσμικτο στο σκυρόδεμα ή περιμετρική μεμβράνη PVC. 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι οι διαστσεις δεν ειναι απαγορευτικες για να γινει ενιαια σκυρεδετηση.

Για τη στεγανωση, το βασικο ειναι ο αρμος διακοπης μεταξυ κοιτοστρωσης και τοιχειων.

Εκει θες οπωσηδηποτε ενα υδροδιογκουμενο κορδονι.

Οι μεμβρανες pvc ειναι πολυ ακριβες και αν εισαι μεσα στο νερο, πρεπει να κανεις "λεκανη" ολο το σκαμα σου.

Ενα προσμικτο σε συνδυασμο με επισκευες στην επιφανεια των τοιχειων, ίσως και επιφανειακη στεγανωση και υδροδιογκουμενα, λυνει το προβλημα σου.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ραντιέ διαστάσεων 27 Χ 17 Χ 0.70 μ (μηκός Χ μήκος Χ ύψος) μπορεί να σκυροδετηθεί συνολικά σε μία φάση ή πρέπει να γίνει αρμός διακοπής κατά μήκος ή καθ' ύψος; 

Δε το συζητώ για ενιαία σκυροδέτηση με τα περιμετρικά τοιχία. 

Για στεγάνωση του υπογείου θα προτείνατε κάποιο πρόσμικτο στο σκυρόδεμα ή περιμετρική μεμβράνη PVC. 

 

Γίνεται η σκυροδέτηση αν πάει με καλή ροή στις βαρέλες και καθήσεις μέχρι πολύ αργά.

Έχω ρίξει 460 m3 ραντιέ από το πρωί μέχρι το βράδυ.

 

Όσο για στεγάνωση.....εάν είσαι μέσα σε νερό, θες στεγανολεκάνη.

Link to comment
Share on other sites

Ενα προσμικτο σε συνδυασμο με επισκευες στην επιφανεια των τοιχειων, ίσως και επιφανειακη στεγανωση και υδροδιογκουμενα, λυνει το προβλημα σου.

 

Το κυριότερο πρόσμικτο είναι ο υπερρευστοποιητής αν δεν κάνω λάθος...

 

Έχω γεμίσει πισίνα πριν οποιαδήποτε καθολική στεγανοποίηση (είχαν επισκευαστεί μόνο οι φουρκέτες) και το υγρασιόμετρο στην έξω πλευρά κάποιων τοιχίων, όπου υπήρχε πρόσβαση, έδειχνε ίδιες τιμές με αυτές πριν το γέμισμα, που ήταν ίδιες και με οποιοδήποτε σκυροδέμα στο ίδιο εργοτάξιο.

Edited by miltos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.