Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

N.720/1977 και N 1337/1983


Aenor

Recommended Posts

ΟΛΑ τα αυθαίρετα που έχουν την παραπάνω σφραγίδα ΟΡΙΣΤΙΚΟΥ τίτλου ΔΕΝ χρειάζεται να κάνουν νέα δήλωση.

 

 

Όμως:

 

ΟΛΑ αυτά τα αυθαίρετα του 720/77 ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΘΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΟΜΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΞΑΙΡΕΣΗ (άσχετα που το λέει η σφραγίδα γιατί κρίθηκε αντισυνταγματικός ο 720/77).

 

ΟΛΑ τα αυθαίρετα αυτά υπάγονται στο άρθρο 20 του 1337/83 και προσωρινά (μέχρι την οριστική κρίση τους) έχει ανασταλεί η κατεδάφισή τους όπως επισήμανε και ο ex-Zavi

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΟΛΑ τα αυθαίρετα που έχουν την παραπάνω σφραγίδα ΟΡΙΣΤΙΚΟΥ τίτλου ΔΕΝ χρειάζεται να κάνουν νέα δήλωση.

 

 

Όμως:

 

ΟΛΑ αυτά τα αυθαίρετα του 720/77 ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΘΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΟΜΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΞΑΙΡΕΣΗ (άσχετα που το λέει η σφραγίδα γιατί κρίθηκε αντισυνταγματικός ο 720/77).

 

ΟΛΑ τα αυθαίρετα αυτά υπάγονται στο άρθρο 20 του 1337/83 και προσωρινά (μέχρι την οριστική κρίση τους) έχει ανασταλεί η κατεδάφισή τους όπως επισήμανε και ο ex-Zavi

 

Δηλαδή για ακίνητο που η μισή του επιφάνεια έχει ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ εξαίρεση με 720/77 και το υπόλοιπο τμήμα, β' φάση Τρίτση είμαστε εντάξει ?

Link to comment
Share on other sites

οταν λες ενταξει τι ακριβως εννοεις?

 

αν εννοεις οτι μπορουν να μεταβιβαστουν, τοτε ναι, μπορουν να μεταβιβαστουν. αρθρο 23 παραγραφος 2 εδαφιο δ.

 

ΔΕΝ μπορουν να μεταβιβαστουν αυτα τα οποια ναι μεν δηλωθηκαν, αλλα απορριφθηκε η εξαιρεση τους απο κατεδαφιση.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες ενταξει τι ακριβως εννοεις?

 

αν εννοεις οτι μπορουν να μεταβιβαστουν, τοτε ναι, μπορουν να μεταβιβαστουν. αρθρο 23 παραγραφος 2 εδαφιο δ.

 

ΔΕΝ μπορουν να μεταβιβαστουν αυτα τα οποια ναι μεν δηλωθηκαν, αλλα απορριφθηκε η εξαιρεση τους απο κατεδαφιση.

 

Ευχαριστώ, αναρωτιόμουν για το τμήμα που κατά 720/77 δεν υπάρχει οριστική εξαίρεση, μήπως έπρεπε να ενταχθεί στον 4014.

 

Επειδή έχω και περίπτωση που ενώ υπάρχει αρχική ένταξη στον 720/77 (με προσωρινή εξαίρεση) ξαναέγινε δήλωση για όλα τα τετραγωνικά στον 1337. Ήταν περιττό?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για ποιο λογο το εκανε, ειναι δικη σου περιπτωση να ξεκαθαρισεις, να τον ρωτησεις και να ψαξεις την αληθεια, γιατι ως γνωστον οι ιδιωτες λενε σχεδον παντα ψεμματα μηπως και κρυψουν την ντροπη τους....

 

οσο για την οριστικη ή οχι εξαιρεση του 720 μπορεις να ανατρεξεις στα αρθρα 15,16,17,20 και 21 του (επικαιροποιημενου) 1337.

 

γενικα οσοι δηλωσαν στο παρελθον, δεν χρειαζεται να ξαναδηλωσουν, με εξαιρεση αυτους του 1512 που δεν ολοκληρωσαν τη διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα σας!

Εγώ έχω ένα ακίνητο με σφραγίδα οριστικής εξαίρεσης του Ν720/77 σε εκτος σχεδιου και μη άρτιο αγροτεμαχιο, στο οποίο όμως έγινε αργότερα μια προσθήκη 17τμ.

Μπορώ να τη δηλώσω με το Ν.4014? Και για τον υπολογισμό προστίμου θα το υπολογίσω θεωρώντας οτι έχει οικοδομική αδεια ή όχι???

Μπορώ να το εντάξω στο κατ' αποκοπή πρόστιμο??

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για ακίνητο που η μισή του επιφάνεια έχει ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ εξαίρεση με 720/77 και το υπόλοιπο τμήμα, β' φάση Τρίτση είμαστε εντάξει ?

 

Αν δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία του 720 τότε πρέπει να δηλωθεί. Ωστόσο μου κάνει εντύπωση πως υπέβαλε β' δήλωση του 1337/83 μόνο για το μισό. Είσαι σίγουρος ότι δεν υπέβαλε για όλο ή ότι δεν υπέβαλε β' δήλωση του 720;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα σας!

Εγώ έχω ένα ακίνητο με σφραγίδα οριστικής εξαίρεσης του Ν720/77 σε εκτος σχεδιου και μη άρτιο αγροτεμαχιο, στο οποίο όμως έγινε αργότερα μια προσθήκη 17τμ.

Μπορώ να τη δηλώσω με το Ν.4014? Και για τον υπολογισμό προστίμου θα το υπολογίσω θεωρώντας οτι έχει οικοδομική αδεια ή όχι???

Μπορώ να το εντάξω στο κατ' αποκοπή πρόστιμο??

Ευχαριστώ πολύ!

Μπορείς να τη δηλώσεις τη προσθήκη

Δεν έχει ο.α. η οικοδομή

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Οπότε υπολογίζω κανονικά με το φύλλο υπολογισμού.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μου πουν να πληρωθεί πρόστιμο για όλο το ακίνητο... Το ξέρω ότι έχουν πει ότι καλύπτονται τα νομιμοποιημένα με Ν720/77 αλλά σε αυτή τη χώρα ποτέ δεν ξέρεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.