Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ναυπηγούς έχουμε;


Recommended Posts

Συνάδελφοι, το θέμα αφορά τους Ναυπηγούς. Αν είναι για τις γυναίκες να ανοίξουμε ένα θέμα στην κουβέντα...

Παρακαλώ εντός θέματος

Ευχαριστώ, Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας.ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει δουλεια για ναυπηγους στη θεσσαλονικη.εχω τελειωσει το τει ναυπηγικης πολυ καιρο τωρα αλλα λογο της διαμονης μου στην επαρχια δεν ασχοληθηκα.ευχαριστω.

Edited by HERETISTONY
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι άσχετο....είμαι μηχανολόγος στο επάγγελμα, αλλά θα διδάξω (για πρώτη φορά)σε ιεκ το μάθημα βοηθητικά μηχανήματα-εξοπλισμός πλοίων, μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος προτεινοντάς κάποιο καλό βοήθημα?

Edited by ntziatzou
Link to comment
Share on other sites

εκεινα τα μπλε βιβλια του ευγενιδου ιδρυματος κοιτα μηπως εχουν κατι σχετικο.

Και εγω απο εκει εκανα οταν εκανα μια χρονια (αλλο μαθημα, μηχανες εσωτερικης καυσης για πλοια αν θυμαμαι καλα)

 

http://www.eugenfoun...rc=687&cnode=81

 

για δες αυτο

http://www.eugenfoun...rc=687&cnode=81

Edited by ggeorge
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι άσχετο....είμαι μηχανολόγος στο επάγγελμα, αλλά θα διδάξω (για πρώτη φορά)σε ιεκ το μάθημα βοηθητικά μηχανήματα-εξοπλισμός πλοίων, μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος προτεινοντάς κάποιο καλό βοήθημα?

Και μετά αναρωτιομαστε γιατί δεν πάμε μπροστά....

Άσε κανέναν που ξέρει να κάνει το μάθημα....

Θα γίνεις κ ρόμπα στα παιδιά

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Kαλησπερα!! Νεα ναυπηγος κ εγω αποφοιτος ΤΕΙ εδω και μερικους μηνες.

Πλεον βρισκομαι Αγγλια και αναζητω εργασια! Μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε νηματα σχετικα με την αντιστοιχια beng, bsc και γενικα συμβουλες για το πως πρεπει να κινηθει καποιος με το πτυχιο που εχει?

Εχω αγχωθει, γιατι δεν νιωθω αυτοπεποιθηση ουτε για τις γνωσεις μου, ουτε για τα αγγλικα μου! Αλλα αγαπω πολυ αυτο που σπουδασα, οποτε πιστευω οτι στο τελος θα τη βρω την ακρη!

 

Καλως σας βρηκα λοιπον! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψάξε στις ιστοσελίδες από νηογνώμονες, ναυπηγεία, κατασκευαστές ναυτιλιακών εξαρτημάτων κτλ για θέσεις που ζητούν young professionals. Παλαιότερα, ειδικά οι νηογνώμονες (ABS, και Lloyds κυρίως) είχαν προγράμματα 2ετή για απόφοιτους (trainee). Πήγαινες σε διάφορα πόστα όπου εργαζόσουν (επί αξιοπρεπή πληρωμή φυσικά) κι εκπαιδευόσουν παράλληλα.

Κοίτα και για εταιρείες που ασχολούνται με offshore engineering.

Αυτό που χρειάζεσαι όπωσδήποτε είναι βελτίωση στα αγγλικά, ώστε να μπορείς να επικοινωνείς σε ένα αποδεκτό επίπεδο αλλά κυρίως με αυτοπεποίθηση (ας κάνεις και λαθάκια, αρκεί  να μπορείς να γίνεις κατανοητή και να καταλάβεις τον συνομιλητή σου). Κι αυτό όχι μόνο γιατί είσαι στην αγγλία,αλλά επειδή σαν καλός ναυπηγός πρέπει να είσαι εις θέση να διαβάσεις ένα τεχνικό κείμενο (survey reports, technical manuals, technical standards, κανονισμούς κτλ) καθώς και αλληλογραφίες, ημαιλ κτλ.

Αν αγαπάς αυτό που σπούδασες και έχεις πάρει τις βασικές γνώσεις οι εξειδικευμένες γνώσεις και η εμπειρία θα έρθουν με την εξάσκηση του επαγγέλματος, με τα χρόνια και το παράλληλο διάβασμα.

Για το αν στην Αγγλία χρειάζεσαι κάποια αναγνώριση του πτυχίου σου και τι διαδικασία απαιτείται δεν γνωρίζω να σου πω. Κάνε μια επιτόπια έρευνα-υπάρχει και το γκουγκελ. Οι δημ. υπηρεσίες πιστεύω ότι δεν έχουν το ελληνικό χάλι, οπότε θα εξυπηρετηθείς σχετικά εύκολα.

Καλή τύχη

Edited by Pavlos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.