Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παρακολούθημα διαμερίσματος


Recommended Posts

  • 10 months later...
  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να μην ανοιγω νεο topic, αναβιωνω αυτο το παλιο για να ρωτησω

 

Σε παλιο διαμερισμα εργατικων κατοικιων που τη θεση της ΟΑ την εχει αποφαση νομαρχη για νομιμοποιηση των κατασκευων, περιπου ετους 1965 με σχεδια απο ΟΕΚ, παρατηρηθηκε το εξης

 

Αναφερεται οτι το διαμερισμα, το οποιο ελεγχθηκε και βρεθηκε πεντακαθαρο, στο εκατοστο, εχει παρακολουθημα μια συγκεκριμενη αποθηκη στο υπογειο.

Η συγκεκριμενη, λοιπον, αποθηκη, συμφωνει σε διαστασεις επακριβως με το σχεδιο, 1,71μ Χ 2,75μ αλλα στα συμβολαια αναφερεται ως 9,17 τ.μ. εμβαδού

Αυτα τα νουμερα προκυπτουν απο το ΦΕΚ 1272/1977 που αναφερεται επακριβως η αριθμηση του καθε διαμερισματος και η εμβαδομετρηση του

 

με ενδιαφερει εμενα το τι γραφει το συμβολαιο στη βεβαιωση μου η εφοσον συμπιπτει η πραγματικοτητα με τα σχεδια εγω ειμαι καλυμενος να χορηγησω βεβαιωση?

Link to comment
Share on other sites

αυτη η αποθήκη...μοιαζει σαν "μιση" αποθηκη...απο μια "διπλοκατοικια"...

 

αφου ομως εχεις ΟΑ και ΦΕΚ με τις ιδιες διαστασεις...θεωρεις το 9,17 σαν μη σωστο...

 

το πολυ- πολυ να σημειωσεις την διαφορά των τμ. στις παρατηρησεις σου...

 

καλυτερο δεν γινεται

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν καταλαβες

Το συμβολαιο αναφερει το εμβαδον βασει του ΦΕΚ, το οποιο για καποιο λογο χαρακτηριζει την αποθηκη 9,17 τ.μ.

Στην ουσια ειναι μικροτερο

 

Και για καποιον ανεξηγητο λογο, το ΦΕΚ αναγραφει τετραγωνικα του διαμερισματος 73,16 τ.μ. και βασει χιλιοστων 62,62 τ.μ.

Δηλαδη δινει δυο εμβαδομετρησεις, χωρις να καταλαβαινουμε ποια ειναι η καθαρη και ποια η μικτη...

 

Εγω ως μηχανικος και απο τη στιγμη που η αποτυπωση του διαμερισματος μου συμπιπτει σχεδον 100% τοσο σε επιπεδο διαμερισματος οσο και σε επιπεδο παρακολουθηματος, θα δωσω τη βεβαιωση, μιας και βασει εγκεκριμενων σχεδιων ΟΕΚ η πραγματικη κατασταση δεν εχει αποκλισεις.

 

Απο κει και υστερα πως προεκυψαν αυτα τα νουμεραστο ΦΕΚ κανεις δε γνωριζει.

Link to comment
Share on other sites

το "μικροτερο" εμβαδον δεν αποτελει αυθαιρεσια...απλα το αναφερεις...

 

δξ τι σημαινει αυτο που λες "τμ. διαμερισματος 73,16 τμ και βασει χιλιοστων 62,62..τμ."

 

Ισως να ειναι μικτα-καθαρα...

Link to comment
Share on other sites

Tα υπ' αριθμ 379 και 381 ακραια διαμερισματα εχουν εκαστον εμβαδον μετρων τετραγωνικων 73,16τ.μ., εμβαδον αντιστοιχουσης εις εκαστον διαμερισμα αποθηκης 9,17 τ.μ.

Ποσοστόν συνιδιοκτησίας εκάστου διαμερίσματος και αντιστοίχου αποθήκης εξ αδιαιρετου επι του ολου οικοπεδου και ψηφους 1,90202, αντιστοιχουντα εις 62,62 τ.μ.

 

Αυτο αναγραφει το ΦΕΚ στην περιγραφη του διαμερισματος μου.

Οτι τα χιλιοστα του αντιστοιχουν σε εμβαδον μικροτερο απο το δηλωθεν εμβαδον αρχικως.

 

Η συσταση οριζοντιου εγινε με το ΦΕΚ του 1977, το οποιο αναγραφει οτι τα σχεδια βρισκονται στο αρχειο καποιας συμβολαιογραφου Θεσσαλονικης, ενω εγω τα σχεδια που εχω παρει ειναι απο τον ΟΕΚ επικυρωμενα αντιγραφα των πρωτοτυπων και ειναι παλαιοτητας 1963-1965 περιπου με το ΦΕΚ να αναγραφει αριθμο πολεοδομικης μελετης 179Α/2γ/5-7-1963

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά στο σχέδιο της σύστασης να δεις τι τρέχει...

 

Πιστεύω ότι μπορείς να δώσεις βεβαίωση χωρίς να γίνει κάποια ρύθμιση, αλλά πρέπει να γίνει διόρθωση ή αναφορά στο συμβόλαιο για το πραγματικό εμβαδόν της αποθήκης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω την εξής περίπτωση:

Συμφωνα με το συμβόλαιο, η οριζόντια ιδιοκτησία αποτελείται από ένα διαμέρισμα και μια αποθήκη στο υπόγειο που θα γίνει με το χωρισμό ενός τμηματος του 6τμ. (το θα αναφέρεται στο συμβόλαιο)

Το υπόγειο στην ΟΑ είναι ένας ενιαίος χώρος χαρακτηρισμένος ως λεβητοστάσιο.

Σήμερα είναι ο ιδιος ενιαίος χώρος χρησιμοποιείται από όλους τους ιδιοκτήτες ως αποθήκη. Δηλαδή ποτέ δεν χωρίστηκε σε αποθήκες οπως "υπόσχεται" το συμβολαιο.

Συνεπώς η πραγματικότητα είναι συμφωνα με τα σχέδια της ΟΑ απλά υπάρχει μια αποθήκη που αναφέρεται στον τιτλο κτήσης που δεν έγινε.

Τι προτείνετε να κάνω?

Εγώ σκέφτομαι να δώσω βεβείωση μονο για το διαμέρισμα .... η αποθήκη δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες μπορείς να το κάνεις μόνο όταν η αποθήκη έχει χιλιοστά (κι απαιτείται δική της βεβαίωση 4014).

Αν δεν έχει χιλιοστά είναι παρακολούθημα του διαμερίσματος και ακολουθεί τη ..."μοίρα" αυτού.

Πάντως αυθαιρεσία δεν υπάρχει και μπορείς να εκδώσεις κανονικότατα βεβαίωση 4014.

Link to comment
Share on other sites

Αφού αναφέρεις στην τεχνική έκθεση και εσύ με την σειρά σου πως η αποθήκη δεν έγινε όπως υπόσχοταν το συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.