Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Απορια!! θελω να βγαλω αδεια σε οικοπεδο 4 στρ. π.χ εκτος σχεδιου για καταστημα και κατοικια στον α΄οροφο. Οι οροι δομησης που ισχυουν για κατοικια ειναι : καλυψη 10%, δομηση 0.2, οριο max 600 τ.μ ενω για καταστημα: καλυψη 20% ,δομηση 0.2, οριο max 200 τ.μ. Ποιο χρησιμοποιω? μπορει η συνολικη δομηση να ειναι πανω απο 200 τ.μ;; π.χ καταστημα 150τ.μ κατοικια 100τ.μ;; thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για περιοχη που ισχυει το ΦΕΚ 270 ειναι αδυνατον να κανεις 600 μ2 κατοικιας σε 4 στρεμματα.

 

Το οριο των 600 μ2 ισχυει για περιπτωσεις αμιγους χρησης γραφειων - καταστηματων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

sos και από μένα παιδιά σε σχέση με την εκτός σχεδίου δόμηση!

Γήπεδο 7.000 μ2 άρτιο και οικοδομήσιμο βρίσκεται σε περιοχή όπου σχεδιάζεται ΒΙΠΕ, αλλά δεν έχουν εγκριθεί οι οριστικές μελέτες για να εφαρμοστούν. Από Πολεοδομία μου είπαν πως πάω με όρους δόμησης για τα εκτός σχεδίου.

Άρα δόμηση 0,20!

Με ενδιαφέρει η κατασκευή καταστήματος, οπότε με βάση το άρθρο 166 το κτίριό μου δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 600 μ2!

Λοιπόν:

 

1. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η παρέκκλιση που αναφέρεται στο του ιδίου άρθρου, με βάση την οποία η δόμηση μπορεί να υπερβαίνει τα 600 μ2 αν ο συντελεστής δόμησης δεν υπερβαίνει το 0,20!

Αφού έχει ούτως η άλλως συντελεστή 0,20 άρα πάω κατ΄ευθείαν στην παρέκκλιση και δομώ 0,20x7.000=1.400 μ2???

 

2. Επίσης μου είπαν να κοιτάξω και το άρθρο 6 του Π.Δ. 81/80.

Αυτό γιατί να το κοιτάξω από τη στιγμή που ακόμα δεν είναι ΒΙΠΕ η περιοχή?

 

3. Έχει διαφορά αν το κτήριο είναι από οπλισμένο σκυρόδεμα ή μεταλλικό??? Το ρωτάω γιατί ο καθ΄όλα αγενής υπάλληλος της Πολεοδομίας μου πέταξε κάτι τέτοιο, ότι δηλαδή υπάρχει πριμοδότηση για το μεταλλικό, αλλά όταν τον ρώτησα γιατί με παρέπεμψε να βρω το νόμο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στην εμπορική αποθήκη δεν μπορείς να κάνεις πώληση λιανικής.

Αλλα δεν ειμαι και σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.