Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Tοιχοποιΐες από Alfa Block / Ytong


belbos

Recommended Posts

Γεία σας !

 

Θα ήθελα να μου απαντήσετε σε μερικές ερωτήσεις σχετικά με τη κατασκευή τοιχοποιίας από αλφα μπλόκ:

 

1) Το υλικό παρέχει αρκετή μόνωση από μόνο του ή απαιτείται περεταίρω προσθήκη ?

 

2) Σοβατίζεται ?

 

3) Πόση είναι μία τυπική διάσταση σε πάχος ενός στοιχείου ?

 

4) Από τη στιγμή ( αν έχω καταλαβει σωστα) που ο τοίχος καλύπτεται από μία μονή σειρά αλφα μπλόκ που μπαίνουν τα συρόμενα παράθυρα ?

 

5) Σενάζι βάζω και αν ναι στα πόσα μέτρα από τη κάτω πλάκα? Φαντάζομαι πρέπει να τοποθετώ τέτοιο στα ανοίγματα της πορτας κ των παραθύρων ε ?

 

Ευχαριστώ πολύ ! Αν σας βρίσκονται κατασκευαστικές λεπτομέρειες είναι ευπρόσδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρεις τις πληροφορίες που ζητάς.

YTONG - Τεχνικές πληροφορίες

 

Για να απαντήσω επιγραμματικά στις ερωτήσεις σου:

1) Ναι. λ=0,095 kcal/mhoC

2) Ναι.

3) 0,60*0,25*0,20μ

4) Αν θέλεις χωνευτά παράθυρα θα πρέπει, προφανώς, να κάνεις δύο στρώσεις τοίχου όπως και με τα κοινά τούβλα.

5) Δεν απαιτείται. Για τα πρέκια των παραθύρων και των πορτών υπάρχουν ειδικά τεμάχια.

 

Για τα Alpha Block δεν γνωρίζω κάποιο σχετικό ιστότοπο αλλά φαντάζομαι ότι ισχύουν τα ίδια με τα Ytong.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν στη περίπτωση διάνοιξης παραθύρων σε τοιχοποιία από alfa bloc (ή γενικά σε οποιαδήποτε άλλη τοιχοποιία), η οποία δεν είναι φέρουσα, πρέπει να υπάρχει κάποια ελάχιστη απόσταση μεταξύ παραθύρων και υποστυλωμάτων ή παραθύρων και πόρτας ώστε να είναι εφικτή η πλήρωση των κενών με τούβλα.

Γνωρίζετε επίσης τι γίνεται στη περίπτωση που το άνοιγμα των παραθύρων είναι μεγάλο (>2.5m) ? Μήπως τότε το πρέκι πρέπει να είναι υποχρεωτικά κατασκευασμένο από οπίσμένο σκυρόδεμα ?

Link to comment
Share on other sites

Σε μη φέρουσα τοιχοποιία δεν υπάρχουν περιορισμοί για τη διάταξη των κουφωμάτων. Εκείνο που πρέπει να προσέξεις είναι ότι ενδέχεται να δημιουργηθούν "κοντά" υποστυλώματα που θα πρέπει να είναι κατάλληλα οπλισμένα. Αν το κούφωμα κολλάει σε υποστύλωμα και υπάρχει πρέκι τότε θα υπάρχει το πρόβλημα στήριξης του πρεκιού. Πρέπει να υπάρχει ελάχιστο μήκος έδρασης 0,10μ από τη μια και την άλλη πλευρά του κουφώματος.

 

Τα πρέκια από Ytong έχουν μήκος 1,50-3,00μ ανά 0,50μ, ύψος 0,25μ και πλάτος 0,10-0,30μ ανά 0,025μ.

Αν βέβαια το πρέκι φέρει μεγάλο φορτίο τότε ίσως να μην επαρκεί. Θα πρέπει να κάνεις έναν υπολογισμό του φορτίου και να δεις αν αντέχει. Αντοχή σε κάμψη = 12kg/m².

Γιατί δεν αποφεύγεις την κατασκευή πρεκιών αυξάνοντας την κρέμαση των δοκών ή το ύψος των κουφωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Αν αντί για πρέκι χρησιμοποιήσω το δοκάρι τότε το ύψος των παραθύρων μου βγαίνει περίπου 1.85m. Σου φαίνεται υπερβολικό για κτήριο γραφείων ? Τη ποδιά του παραθύρου την έχω βάλει στο 1m, είναι καλά ή να αυξήσω το ύψος της ?

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως !!!!

Link to comment
Share on other sites

Το 1m για το ύψος της ποδιάς είναι καλό.

 

Για το ύψος του παραθύρου το 1,50μ θα ήταν καλό. Το 1,85, όχι ότι είναι υπερβολικό αλλά βγαίνει λίγο ψηλό. Θα πρέπει πάντως να έχει κανείς ολοκληρωμένη εικόνα του κτιρίου για να πει αν είναι καλό ή όχι.

 

Δυο ακόμα παράμετροι είναι α) το κόστος κατασκευής και β) το κόστος λειτουργίας.

α) Τα κουφώματα κοστίζουν παραπάνω από τα τούβλα.

β) Τα κουφώματα έχουν μεγαλύτερες θερμικές απώλειες οπότε αυξάνουν το κόστος θέρμανσης και ψύξης πλέον του κόστους καθαρισμού τους.

Link to comment
Share on other sites

Άρα μήπως το να τοποθετήσω πρέκι στα παράθυρα είναι μονόδρομος γιατί το ύψος από τη κάτω πλάκα μέχρι τη κρέμαση της δοκού είναι 2.85m ? Συμφωνώ πάντως ότι 1.5m είναι καλά για ύψος παραθύρου. Όπως και να έχει πάντως το πρέκι στις πόρτες δεν μπορώ να το αποφύγω ε ?

 

Ευχαριστώ και πάλι πολύ και χρόνια πολλά σε όλους!!!!

Link to comment
Share on other sites

*Χάρη επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω και το εξής: μάλλον θα βάλω πρέκι από οπλισμένο σκυρόδεμα και θα ήθελα να μου πεις, αν σου είναι εύκολο, αν πρέκι με διαστάσεις h=20cm και b=20cm (τόσο είναι το πλάτος του alfa bloc) οπλισμό 4Φ10 και επικάλυψη=3cm είναι οκ για άνοιγμα παραθύρου περίπου 3.2m και υπερκείμενο όγκο alfa blok 0.27m3 (νομίζω ότι η πυκνότητα του ytong είναι 650kg/m3).

 

*Το πρέκι θα είναι συνεχόμενο, δεν είναι καλύτερα έτσι ώστε να πιάνει το άνοιγμα και της πόρτας και του παραθύρου ?

 

Παιδιά μια μικρή βοήθεια για να σιγουρευτώ...Ευχαριστώ προκαταβολικά !

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δοκιμασα να βαλω Ytong προσοχη στο συνεργειο που θα το κάνει διότι δεν γνωριζουν όλοι να κτιζουν με αυτο το υλικο και ηβ συνδεση γινεται με κολλα!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας !!!!

 

Θα ήθελα να μου πείτε σε τοίχο από alfa blok ποιά πρέπει να είναι η ελάχιστη απόσταση μεταξύ υποστυλωμάτων και παραθύρων-θυρών ή ανοιγμάτων (πόρτες παράθυρα) μεταξύ τους ώστε να πραγματοποιείται επαρκής στήριξη των κουφωμάτων στο τοίχο ? Ο τοίχος μου είναι πλάτους 20 cm.

 

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.