Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Tοιχοποιΐες από Alfa Block / Ytong


belbos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για ποιο λογο δεν συνισταται ytong σε εσωτερικο χωρισμα και δη σε μπανιο?

 

συνηθως μια τοιχοποιια με 25αρι ytong χρειαζεται και εξ πολυστερινη ή επαρκει απο αποψη θερμομονωσης?

Link to comment
Share on other sites

Εαν υπαρχει προβλημα βάρους τοτε ναι μπορεις να τοποθετησεις ytong αλλα παντα με συμβουλη μηχανικου που θα το δει επι τοπου.

 

Γενικα δεν χρειαζεται επιπλεον θερμομονωση σε συνηθεις συνθηκες

Link to comment
Share on other sites

χθες που πήγα σε μια οικοδομή πενταετίας κτισμένη με ytong παρατήρησα οτι στο πρώτο όροφο σε ύψος ενος μέτρου περίπου ολοι οι οριζόντιοι αρμοί έχουν ρηγματωσει,το ισόγειο είναι άκτιστο.δεν είμαι κτίστης όμως κατά καιρούς που χρειάστηκε να κτίσω απο ένα έως δυο τετραγωνικά παρατήρησα οτι η κόλλα που χρησιμοποιούν τραβάει πολύ γρήγορα σε συνδυασμό με ytong, ίσως για να επιτανχυνεται η εργασία.και κάνω τη σκέψη μήπως η κόλλα είναι ενα βασικός παράγοντας στο πρόβλημα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Τα ytong και συναφή δεν έχουν καθόλου καλή ηχομόνωση. Αυτό είναι πρόβλημα για εσωτερικά χωρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταθεσει την μελετη θερμομονωσης στην πολεοδομια λαμβανοντας υποψιν ως υλικα κατασκευης των τοιχων το απλο κοινο τουβλο + dow. Προκειται για γηπεδο το οποιο βρισκεται σε υψομετρο 650μ.

Λιγο πριν παρω την αδεια (εχω περασει και 1ο ελεγχο φορολογικων) η ιδιοκτητρια θελει να τοποθετησει τελικα alpha block.

Λογω του οτι δεν το γνωριζω το υλικο αυτο καλα, θα ηθελα αν μπορουσε καποιος να απαντησει στα παρακατω ερωτηματα μου.

 

1. Θα το τοποθετουσατε εσεις αυτο το υλικο σε τετοιο υψομετρο (πιανει αρκετο χιονι) και σε περιοχη σεισμικης επικινδυνοτητας ΙΙ ??

2. Ειναι αποδεδειγμενα καλο ως προς τις ενδεχομενες αντιδρασεις του εναντι σεισμικων διεργεσεων ?

3. Το τελικο κοστος συμφερει, ή τελικα ειναι, μια η αλλη, με τη συμβατικη τοιχοποιια (διπλο δρομικο + εξ. πολ.) ?

4. Ως προς την πολεοδομια, τωρα πως θα πρεπει να κινηθω ?? Θα πρεπει να καταθεσω νεα μελετη θερμομονωσης απλα αλλαζοντας το φυλλο της εξ. τοιχοποιιας και ολα τα φυλλα που επηρεαζονται απο τις αλλαγες αυτες ?

 

Σας ευχαριστω,

 

CVENG

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν γνωριζω για υψομετρο. Εγω αν το εβαζα θα ειχε μεγαλο παχος ανω των 30εκ.

2. Δεν εχει κανενα προβλημα ως προς την σεισμική του συμπεριφορα

3. Το κοστος ειναι μεγαλύτερο αλλα ο χρονος λιγοτερος (προσοχη να βρεις συνεργειο που να ξερει το κτισιμο πχ με κολλα και οχι λάσπη των τουβλων)

4. Νομιζω το να πας και να διορθωσεις επιτόπο ή και συμπληρωματικα στο φακελο αδειας δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω για μια ιδέα εξωτερικής τοιχοποιίας εάν θα ήταν συμβατή? εξωτερικά τούβλο, εσωτερικά αλφαμπλοκ με εσωτερική μόνωση με περλιτομπετο και βέβαια με ένα σεναζ ? την πολυστερίνη την φοβάμε γιατί εχω ακούσει ότι μετά από αρκετά χρόνια συρικνωνεται (λόγω παράγωγου πετρελαίου). την τοιχοποιία θα την κατασκευάσω μόνος μου, οπότε δεν με ενδιαφέρει το κόστος των εργατικών. τα χαρακτηριστικά της οικοδομής είναι: σκελετός με οπλισμένο σκυρόδεμα, δύο ορόφων σε σεισμογενή περιοχή (νότια Λακωνία). ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.