Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Tοιχοποιΐες από Alfa Block / Ytong


belbos

Recommended Posts

Μπορει να γίνει αλλα δεν μπορω να καταλαβω τον λόγο που το θέλεις ετσι....:confused:

Ισως για μόνωση; Νομιζω οτι με τουβλο και εσωτερικα μια χαρα θα εισαι και πιο φτηνα θα σου έρθει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θελω να χτίσω περιμετρικά στο διαμέρισμα που μένω (το οποιο ειναι απο γυψοσανιδα ) Ytong.

 

Δηλαδη θα γίνει μια επένδυση απο την έξω μεριά της γυψοσανίδας για λόγους ηχομόνωσης και θερμονόνωσης.

 

Σκέφτικα να βάλω ανάμεσα στον υπάρχων γύψο κ στο Ytong μια επιπλεον μόνωση dow 3 εκ.

 

Με το Ytong γλυτωνω μεν το πεταχτο κ το λασπωμα αλλα απο την αλλη δεν ξερω κατα ποσο μπορει το Ytong να κρατησει στην παροδο του χρονου.

 

Στην κολλα κ στο μαρμαρομα θα προσθεθεί revinex.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι εαν η μόνωση που θα μπει ανάμεσα απο το Ytong κ την γυψοσανίδα πρεπει να ειναι 3εκ ή καλυτερα 5εκ??

Link to comment
Share on other sites

Το άν θα είναι 3 ή 5εκ, εξαρτάται από το πάχος του ytong που θα βάλεις εξωτερικά.

Όσο για την πάροδο του χρόνου κανείς δεν μπορεί να σου λύσει την απορία γιατί είναι νέο υλικό, όπως και το μπετόν, και μπορεί μετά από 365,5 χρόνια να έχουν γίνει σκόνη (υλικό σύνθεσής τους). Δεν υπάρχουν ιστορικά δεδομένα απ' ότι ξέρω.

 

Και μια και μιλάμε για τα ytong & τα alfablock, γνωρίζει κανείς τα τεχνικά χαρακτηριστικά του alfablock. Για το πρώτο υπάρχουν και είναι διαδεδομένα για το δεύτερο έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα. Που παρασκευάζεται στο Μαιμούντερλιφ ή στην Κασκάρκα?

Link to comment
Share on other sites

σορρυ,

 

το παχος θα ειναι 12,5 εκ του Ytong. ειδα το λινκ κ αποφασισα το παχος αυτο http://www.ytong.gr/Technical/Technical_Frameset.htm. (Ηχομόνωση)

 

Πιστευω να επαρκει.

 

Γυψοσανιδα, μόνωση dow 3 εκ, Ytong 12,5 εκ.

 

INFO διαστασεις Ytong = 12,5 Χ 60 Χ 25

Τιμή: 2,25€ το κομματι χωρις ΦΠΑ (νομιζω ακριβα)

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα βάλε τα 5εκ. μόνωση ή 15εκ το ytong. Με το μάτι σου τα λέω αυτά, έτσι το αισθάνομαι εγώ.

 

κ εγω για 5 εκ το βλεπω. Αν κ τωρα εψαξα κ βρηκα οτι ο πετροβαμβακας ειναι πιο καταλληλος για μονωση απο οτι το dow....

 

Βεβαια εχει 3πλασια τιμη αλλα εμενα με ενδιαφερει η μονωση....

 

Πρεπει να το μελετησω

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν εχεις προβλημα χώρου.

Γιατι δεν βαζεις πετροβαμβακα+dow+ytong; αν και υπερβολικο μου φαινεται.

επισης για οικονομικο βαλε μονο dow+τουβλο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν εχεις προβλημα χώρου.

Γιατι δεν βαζεις πετροβαμβακα+dow+ytong; αν και υπερβολικο μου φαινεται.

επισης για οικονομικο βαλε μονο dow+τουβλο.

 

Οχι δεν εχω προβλημα χωρου, την μονωση θελω να βρω :sad:

 

κ εγω υπερβολικο το βλεπω αυτο που λες.

 

Η διαφορα κοστους δεν ειναι μεγαλη. Καπου στα 120€. Οποτε δεν εχω τετοιο προβλημα...

 

Το κοστος στα 3 εκ dow ειναι 8€ το φυλλο (0,60 Χ 2,40)

 

Το κοστος στον πετροβαμβακα ειναι στα 3 εκ 5€ το m² κ στα 5εκ 7,5€ το m²

Link to comment
Share on other sites

Μια και μιλάμε για τα ytong & τα alfablock, γνωρίζει κανείς τα τεχνικά χαρακτηριστικά του alfablock και σε τι διαφέρει από το ytong? Για το πρώτο υπάρχουν και είναι διαδεδομένα στο διαδύκτιο, για το δεύτερο έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα. Που παρασκευάζεται στο Μαιμούντερλιφ ή στην Κασκάρκα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.