Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σκάλα, πηγάδι, βόθρος αυθαίρετες κατασκευές;


Recommended Posts

Θα ήθελα τη βοήθεια όσον γνωρίζουν σε 4 απορίες που έχω.

Σε κτίσμα που έχει νομιμοποιηθεί με Τρίτση, πρόσθετη εξωτερική, ανοικτή σκάλα (σιδηροκατασκευή) που συνδέει βεράντα με την ταράτσα μονόροφου κτιρίου αποτελεί αυθαιρεσία; και αν ναι πως υπολογίζεται; σαν τετραγωνικά βοηθητικού χώρου ή με αναλυτικό προϋπολογισμό;

Τα πηγάδια αποτελούν αυθαιρεσίες; (η γεώτρηση λογικά υπάρχει πάρα πολλά χρόνια)

Τι συμβαίνει με τους βόθρους; Αποτελούν αυθαιρεσία; και αν ναι πότε;

Επιπλέον θέλω να ρωτήσω πως κάνουμε αναλυτικό προϋπολογισμό με τιμές της εγκυκλίου 8/90 δεδομένου ότι για πολλά από τα υλικά δεν υπάρχουν τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Η σκάλα πάει με αναλυτικό. Θα πήγαινε ως κύριος χώρος μόνο αν ήταν η κύρια και μοναδική σκάλα που εξυπηρετούσε κάποιον επίσης κύριο χώρο (δηλαδή κάποια κατοικία-διαμέρισμα). Οι τιμές του αναλυτικού είναι αυτές που βγάζουμε και τους αναλυτικούς προϋπολογισμούς στις Ο.Α. Τα πηγάδια, βόθροι, κλπ δεν είναι αυθαιρεσίες εκτός κι αν για κάποιο λόγο είχαν καταγγελίες, οπότε ο Νόμος σου δίνει το δικαίωμα να τα τακτοποιήσεις (με αναλυτικό). Αν δεν έχουν κάποιο τέτοιο πρόβλημα τα αφήνεις ως έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα πηγάδια αποτελούν αυθαιρεσίες; (η γεώτρηση λογικά υπάρχει πάρα πολλά χρόνια)

jonstam, για τα πηγάδια και τις γεωτρήσεις που δεν είχαν άδεια, "τρέχει" παράλληλη διαδικασία νομιμοποίησης, άσχετη με τον ν. 4014.

Link to comment
Share on other sites

jonstam, για τα πηγάδια και τις γεωτρήσεις που δεν είχαν άδεια, "τρέχει" παράλληλη διαδικασία νομιμοποίησης, άσχετη με τον ν. 4014.

 

καλησπερα,

μηπως ξερεις κατι παραπανω για τη παραλληλη διαδικασια που αναφερεις για θεμα γεωτρησεων; σε επισκεψη μου στο τεε μου ειπε μια κοπελια απο τους μηχανικους που ειναι εκει για να βοηθανε (αμφιβολου εμπιστοσυνης) οτι παει με αναλυτικο αλλα ενα πραγμα που δε θελει οικοδομικη αδεια γιατι να υποκειται στα αυθαιρετα;

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω αλλα ειναι ενα απο αυτα που ειδα χτες και αναφερεται σε αγροτες.. Το θεμα μου ειναι η περιπτωση ο ιδιοκτητης να μην ειναι αγροτης.. εκτος αν δεν υπαρχει διαφοροποιηση και σκαω τζαμπα! αλλα δυστυχως το αναφερει αρκετες φορες..

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηγα στο τεε για αλλο θεμα και ειπα να ξαναρωτησω.. ο τυπος αυτη τη φορα μου ειπε οτι το εχει θεσει σαν ερωτημα, περιμενει απαντηση αλλα προς το παρον υποστηριζει να το παω με αναλυτικο "ελα μωρε ενα 500ρικο θα σου βγει"...

αυτα και θα δειξει..

Link to comment
Share on other sites

Υφιστάμενες γεωτρήσεις και πηγάδια δεν νομιμοποιούνται με το Ν. 4014. Απαιτείται Άδεια Χρήσης Νερού από την Διεύθυνση Υδάτων.

 

Ο νόμος που διέπει την νομιμοποίηση υφιστάμενων γεωτρήσεων και πηγαδιών για όσα είναι πριν το 2005 είναι η ΚΥΑ 150559/2011 (ΦΕΚ1440/Β/2011)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Επαναφέροντας το θέμα , όντως τα πηγαδια και οι γεωτρήσεις δεν τακτοποιούνται ούτε με τον 4178/2013 καθώς πουθενά δεν αναφέρεται σαν παράβαση μέσα στο νόμο . Αυθαιρεσία κατα τον 4178 αποτελουν οι χωρις αδεια αντλητικες εγκαταστάσεις μαζί με τα κτίρια που τις στεγάζουν (πχ οικιςκος γεώτρησης που περιέχει ηλεκτραντλια-πομονα, πίνακα ΔΕΗ, κυκλοφορητη κλπ). Για τα σημεία υδροληψια (γεωτρήσεις-πηγαδια) κλπ ισχύει πλέον η ΚΥΑ 145026 14/01/2014 όπου επιβάλει την υποχρεωτική καταγραφή όλων των υδροληψιων σε ενα εθνικό μητρώο (ΕΜΣΥ) . Η ΚΥΑ αυτή για πρώτη φορα απαγορεύει τη μεταβιβαση ακινήτου με υδροληψια (πηγάδι-γεώτρηση) καθώς και τη συσταση εμπράγματου δικαιώματος σε αυτό αν πρώτα δεν καταγράφει η υδροληψια αυτή στο εθνικό μητρώο. Μάλιστα στο ΦΕΚ αναφέρεται χαρακτηριστικά οτι οποίος ιδιοκτήτης επιθυμεί να διατηρήσει την υδροληψια του στο ακίνητο ακόμα και για διακοσμητικός λόγους πρέπει να υπαχθει στις διατάξεις της ΚΥΑ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.