Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.4030/11 - Νέος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης, ελέγχου κατασκευών και λοιπές διατάξεις


Engineer

Recommended Posts

<p>

Η ανάληψη όλων κυριολεκτικά των ευθυνών σχετικά με την οικοδομή.

Δεν είναι απαραιτήτως κακό αυτό. Αναβαθμίζει το ρόλο μας. Φροντίστε απλά να το εξαργυρώσετε επιτέλους. Και μην ακούσω δικαιολογίες του τύπου "μα δεν έχει λεφτά ο κόσμος". Ούτε εμείς έχουμε λεφτά. Και καλούμαστε μάλιστα σε αντίθεση με τον "κόσμο" να πληρώσουμε από αυτά που ...δε βγάζουμε. Θα πληρώσει αυτά που πρέπει να πληρώσει ο πελάτης σε εμάς και ας κόψει από κάπου αλλού μετά (τα πλακάκια, τις "καλές" ντουλάπες, τα "home cinema" ό,τι νομίζει τέλος πάντων).
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα χρημάτων συνάδελφε. Ούτε αναβάθμιση ρόλου είναι το φόρτωμα της νομοθετικής ασαφειας, ανεπάρκειας και γενικά παράνοιας στο μελετητή μηχανικό. Απλά βρήκανε καμπούρα για να χρεώσουνε τη δικια τους κρατική ανυπαρξία.

Στον όχλο αρέσει να δείχνουμε με το δάχτυλο ένα υπεύθυνο χωρίς να εξετάζουμε αν ευθύνεται μόνο αυτός. Έτσι γίνεται και τώρα.

 

Δεν έχω καμία πρόθεση καταγγελτικού λόγου και λαικίστικου ξεσπάσματος ούτε για το κλασικό "για όλα φταίει το κράτος". Οι ευθύνες κράτους-νομοθέτη, ιδιοκτήτη-εργοδότη, τεχνιτών-εργατών ποιες είναι? Μέχρι στιγμής βλέπω ότι ο μοναδικός υπεύθυνος είναι ο μηχανικός

 

β€Λάκη$

Edited by beLakis Tsipouras
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για τις 47,48,49,50 το γραφει στο τελος των αρθρων οτι ισχυουν απο τη δημοσιευση. Το πως γραφονται οι νομοι δεν το γνωριζω αλλα το ιδιο στυλ το εχω δει και σε αλλους νόμους και προφανως εχει να κανει με τροπολογιες που περνανε την τελευταια στιγμή στο νόμο.

 

Οσο για τον νόμο εμένα μια χαρά μου φαίνεται. Πλεον ο μηχανικός θα φέρει όλη την ευθύνη και ας ελπίσουμε να γίνουμε λίγο σεβαστοί απο τους πελάτες. Και προπάντων να αρχίσουμε όλοι να κάνουμε εφαρμόσιμες μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τον νόμο εμένα μια χαρά μου φαίνεται. Πλεον ο μηχανικός θα φέρει όλη την ευθύνη και ας ελπίσουμε να γίνουμε λίγο σεβαστοί απο τους πελάτες. Και προπάντων να αρχίσουμε όλοι να κάνουμε εφαρμόσιμες μελέτες.

 

Ενώ μέχρι τώρα την ευθύνη την φέρανε ο ιδιοκτήτης, ο εργολάβος, ο καλουπατζής, ο σιδεράς, ο προμηθευτής των υλικών, οι εταιρείες που πουλάνε τα στατικά προγράμματα, ο υδραυλικός που περνούσε σωλήνες από δοκάρια, ο "πιστοποιημένος" συγκολλητής και ο κατασκευαστής.

 

Άσε μας να χαρείς καλέ μου φίλε...

Link to comment
Share on other sites

Αλλο πράγμα λεω αλλα οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται. Αν μπορεις πήγαινε μελέτη απο αλλο κτήριο που δεν έχει καμια σχεση τα αρχιτεκτονικα και αφησε το κτήριο να κατασκευαστεί έτσι. Και μην μου πεις οτι δεν γινοταν μεχρι τωρα γιατι μαλλον ζεις σε αλλη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικά με το σύστημα ηλεκτρονικής κατάθεσης για τις νέες άδειες απο το ΥΠΕΚΑ? εφόσον θα εφαρμοστεί ο νόμος θα πρέπει να ετοιμάζεται. άλλωστε το ηλεκτρονικό σύστημα των αυθαιρέτων ήταν μια καλή δοκιμή και λειτουργεί καλά, τουλάχιστον ως προς την ηλεκτρονική υποβολή της αιτησης και την καταγραφή των αυθαιρέτων (υπολείπεται η τελική διεκπεραίωση).

Link to comment
Share on other sites

anavatis δεν βλεπω ότι χρειάζεται πολλες αλλαγες για τον 4030 το συστημα του ΤΕΕ. Χρειαζεται ακόμα τις αναγκαιες ομως αλλαγες για την απελευθερωση των αμοιβων απο εκει και περα το συστημα αμοιβων εμπλεκεται στην αρχη της δευτερης φασης οπου για να αρχειοθετηθουν (γιατι εγω βλεπω οι ονομαζομενες υπηρεσιες δομησης να λειτουργουν ως υπηρεσια αρχειοθετησης) οι μελετες θα πρεπει να φαινεται το αποδεικτικο πληρωμης των κρατησεων

 

achille εχεις δικιο

 

και μια επισημανση ακομα ελεγκτης δομησης θα μπορει να ειναι καποιος για 2 χρονια αλλα δεν θα μπορει να κανει συνεχομενες θητειες. Μετα το τελος της πρωτης θητειας και αφου περασουν 2 χρονια οποιος θελησει να γινει ξανα ελεγκτης θα πρεπει να ξαναδωσει εξετασεις(και να ξαναπληρωσει);

Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω κάτι...

 

"Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα μικρό καλάθι".

Μην νομίζετε ότι θ' αλλάξουν πολλά πράγματα. Θεωρώ ότι, "θ' αλλάξει ο Μανωλιός τα ρούχα του και θα βάλει αλλιώς".

Π.χ. για την έκδοση της άδειας υποβάλλονται και έντυπα - έγγραφα - παραστατικά στην Υπηρεσία Δόμησης ΙΔΙΟΧΕΙΡΩΣ.... Σας λέει κάτι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.