Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

bicci, έχουν αποκαλυφθεί πλήρως, από όλες τις πλευρές? Τότε ίσως να είναι ΚΧ και με υπέρβαση ύψους.(αναλόγως τη διαμόρφωση γύρω από το κτίσμα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι έχω και εγώ μια ερώτηση που ίσως έχει απαντηθεί ή συζητηθεί στα προηγούμενα αλλά κάπου χάθηκα..

σε ισόγεια κατοικία, κατασκευάστηκε υπόγειο που δεν υπήρχε στην άδεια. το μισό χρησιμοποιείται ώς κατοικία (έχει και wc) και το υπόλοιπο έχει γίνει λεβητοστάσιο. να σημειώσω πως έχει αποκαλυφθεί και η πρόσβαση σε αυτό γίνεται από εξωτερική σκάλα. για το πρόστιμο υπολόγισα σε μια δήλωση το μισό σαν υπερβαση δόμησησς κύριου χώρου και το άλλο μισό ως υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου. το θέμα μου είναι να μπεί ή όχι και μια λοιπή παράβαση 13 για το ξεμπάζωμα? κάπου διάβασα πως αν βάλουμε τον προς τακτοποίηση υπόγειο χώρο κύριο δε χρειάζεται να επιβαρυνθεί οικονομικά ο ιδιοκτήτης και για το ξεμπάζωμα.. εσείς τι γνώμη έχετε? ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι έχω και εγώ μια ερώτηση που ίσως έχει απαντηθεί ή συζητηθεί στα προηγούμενα αλλά κάπου χάθηκα..

σε ισόγεια κατοικία, κατασκευάστηκε υπόγειο που δεν υπήρχε στην άδεια. το μισό χρησιμοποιείται ώς κατοικία (έχει και wc) και το υπόλοιπο έχει γίνει λεβητοστάσιο. να σημειώσω πως έχει αποκαλυφθεί και η πρόσβαση σε αυτό γίνεται από εξωτερική σκάλα. για το πρόστιμο υπολόγισα σε μια δήλωση το μισό σαν υπερβαση δόμησησς κύριου χώρου και το άλλο μισό ως υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου. το θέμα μου είναι να μπεί ή όχι και μια λοιπή παράβαση 13 για το ξεμπάζωμα? κάπου διάβασα πως αν βάλουμε τον προς τακτοποίηση υπόγειο χώρο κύριο δε χρειάζεται να επιβαρυνθεί οικονομικά ο ιδιοκτήτης και για το ξεμπάζωμα.. εσείς τι γνώμη έχετε? ευχαριστώ..

 

Ίσως, το πρόβλημά σου εδώ να μην είναι το υπόγειο, όσον αφορά στο ξεμπάζωμα, αφού λές ότι το δήλωσες ώς Υ.Δ κύριου και βοηθητικού χώρου, όσο το αν σου προκύπτει ή όχι υπέρβαση ύψους στο ισόγειο από την "μη ολοκλήρωση" του περιβάλλοντος χώρου. Αν, δηλαδή, το υπόγειο έχει αποκαλυφθεί όπως λες, θα έχεις και διαφορά ύψους για το νόμιμο ισόγειο, άρα, νατη η παράβαση ύψους...

Δηλαδή, κι άλλο φύλλο καταγραφής...

Link to comment
Share on other sites

catherine 76, επειδή πρόκειται για μονοκατοικία του '72 με διάφορες αυθαιρεσίες, έβαλα υπέρβαση ύψους (χωρίς υπέρβαση δόμησης) με συντελεστή 0,20 στο ισόγειο επειδή το καθαρό ύψος από 3 στην άδεια έγινε 3,20 στην κατασκευή. επίσης δήλωσα υπέρβαση ύψους με υπέρβαση δόμησης και στο δώμα όπου κατασκευάστηκαν 2 δωμάτια..

απ'τη μια το σκέφτομαι. ίσως χρειάζεται να αλλάξω τον συντελεστή ύψους στο ισόγειο από 0,20 σε 0,40 για αυτή την ανύψωση.. φαντάζομαι αυτό εννοείς.. και άρα η αποκάλυψη να ''τιμωρηθεί έτσι''..

όμως στο ΦΕΚ 249 - 25/11/2011, παρ. 25, αναφέρεται ρητά πως το ύψος που προκύπτει από μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου ή εκχωματώσεις που εκτελέστηκαν, μπαίνουν σα μια λοιπή παράβαση κατηγορίας 13..γι' αυτό και έχω κολλήσει!

έχει κ ο πελάτης οικονομικές δυσκολίες και δε θα ήθελα να τον επιβαρύνω με μεγαλύτερο πρόστιμο λόγω φόβου ή θολού τοπίου στο νόμο.. το οποίο ούτως ή άλλως δυστυχώς υπάρχει..ε ρε τι τραβάμε..

Link to comment
Share on other sites

Το να βάλεις 500 ευρώ λόγω εκχωμάτωσης οπως σωστα ανέφερες σε καλύπτει το άρθρο 49 παρ. 25 ν. 4030. Οπότε η υπέρβαση ύψους του κτιρίου οφείλεται στα 20 εκατοστά του ισογείου και στο ύψος των 2 δωματίων του δώματος. Κατά τη γνώμη μου σωστά το έχεις αντιμετωπίσει αν στο ισόγειο δεν υπάρχει άλλη αυθαιρεσία περαν της υπέρβασης ύψους των 20 εκατοστών.

Link to comment
Share on other sites

Το να βάλεις 500 ευρώ λόγω εκχωμάτωσης οπως σωστα ανέφερες σε καλύπτει το άρθρο 49 παρ. 25 ν. 4030. Οπότε η υπέρβαση ύψους του κτιρίου οφείλεται στα 20 εκατοστά του ισογείου και στο ύψος των 2 δωματίων του δώματος. Κατά τη γνώμη μου σωστά το έχεις αντιμετωπίσει αν στο ισόγειο δεν υπάρχει άλλη αυθαιρεσία περαν της υπέρβασης ύψους των 20 εκατοστών.

έτσι πιστεύω και εγώ..απλά στην αρχή με ανησύχησε το γεγονός πως στην άδεια η στάθμη του ισογείου βρισκόταν στο +0,50 μ ενώ τώρα λόγω του αυθαίρετου υπογείου βρίσκεται στο +1,50 μ. θεωρώ όμως πως με αυτή τη μία λοιπή παράβαση καλύπτομαι για την ανύψωση της στάθμης. κι εγώ ακριβώς σε αυτή την παραγράφο του Ν.4030 βασίστηκα. ευχαριστώ πάντως για τη γνώμη σου

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση γιατί παρόλο που διάβασα τα προηγούμενα δεν το έχω ξεκαθαρίσει. ΥΔ για υπόγειο που έχει αλλάξει από βοηθητική σε κυρία χρήση βάζουμε είτε προβλέπετε στην Ο.Α. είτε όχι? Επίσης γιατί σε κάποια παράδειγματα του ΥΠΕΚΑ στην αλλαγή χρήσης χρησιμοποιείτε ο συντελεστής αλλαγής χρήσης ενώ σε νεότερη ερωτοαπάντηση αναφέρετε ότι δεν χρησιμοποιείτε αν το υπόγειο έχει χρήση κατοικίας εφόσον αυτή συμφωνεί με την χρήση της άδειας?

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη χρησης δεν εχεις (εκτος κι αν απο υπογειο κατοικιας εχει μετατραπει σε καταστημα)

ΥΔ εχεις και στις 2 περιπτωσεις, και αναλογως τη σχεση σταθμη εδαφους-σταθμη υπογειου, που ισχυει σημερα τσεκαρεις και το μειωτικο 0,5.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Επισης στα υπογεια στον υπολογισμό της Υ.Δ. μπαίνει και ο συντελεστης 50-100% (1.3)? ή δεν τον βαζουμε γιατί τα υπογεια δεν προσμετρώνται στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.