Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή χρήσης από κατοικία σε γραφεία


Recommended Posts

Καλησπέρα στους συνάδελφους,

 

Μελετώ έναν φάκελο μιας εταιρείας η οποία σε ιδιόκτητα κτίρια έχει βγάλει άδειες για μικτή χρήση (γραφεία - κατοικίες). Όλοι οι χώροι βέβαια χρησιμοποιούνται ως γραφεία και τώρα εξετάζω τις παραβάσεις και υπολογίζω τα πρόστιμα.

 

Επειδή τα τετραγωνικά από αλλαγή χρήσης είναι πολλά και ανεβάζουν το πρόστιμο πάρα πολύ σκέφτομαι να προτείνω να βγάλει άδεια αλλαγής χρήσης που λογικά θα βγαίνει.

 

Μου δημιουργείται όμως η απορία γιατί η εταιρεία δεν το έκανε αυτό εξαρχής και κατέφυγε στη λύση μικτού κτιρίου? Μήπως για φορολογικούς λόγους?

 

Υπάρχει κάτι στον ΓΟΚ που ευννοεί τις κατοικίες έναντι των γραφείων?

 

Τα κτίρια είναι εντός Αθηνών στο κέντρο και δεν υπάρχει θέμα αρχαιολογίας, διατηρητέων κλπ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πέρα από τους όρους δόμησης, απ ότι ξέρω συνηθιζόταν η μικτή χρήση όχι μόνο για να αποφεύγονται κλιμακοστάσια διπλά, πυρασφάλειες πολύπλοκες κτλ, αλλά και για το γεγονός ότι είχαν την επιλογή τα διαμερισματα (κατοικίες) να μετατρέπονται σε γραφεία χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Ορθώς Hooke ο κύριος λόγος είναι το 2ο κλιμακοστάσιο.... όμως έχω θεμελιώδη απορία η οποία αν και συνήθης δεν μου έτυχε.

 

Τον τελευταίο όροφο κατοικίας σε κτίριο γραφείων - λέει ο ιδιοκτήτης να τακτοποιήσει.

 

Αν πάρω τ.μ. * αλλαγή χρήσης μου βγάζει 40% μεγαλύτερο πρόστιμο εάν το έκανε εντελώς αυθαίρετο όπου θα είχα συντελεστή 1.0 μόνον.

 

Τι κάνουμε ???

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Οι όροι δόμησης δεν αναφέρουν κάτι συγκεκριμένο.

Επειδή τα κτίρια είναι στο Νέο Κόσμο Αττικής δεν πιστεύω να είναι περιοχή αμιγούς κατοικίας άρα αυτό το αποκλείω.

 

Εάν χρειάζεται και 2ο κλιμακοστάσιο, τότε δύσκολα να βγάλω άδεια αλλαγής χρήσης τώρα.

Επομένως το να πληρώσουν το πρόστιμο για την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης φαίνεται μονόδρομος.

 

Archifree γι αυτό που ρωτάς είναι γεγονός οτι ο νόμος αντιμετωπίζει την αλλαγή χρήσης αυστηρότερα (ακριβότερα) από την αυθαίρετη επιπλέον δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα σε ενα topic που εχει να χρησιμοποιηθει 1χρονο+..

Εχω να τακτοποιησω ακινητο οπου μεταξυ αλλων υπαρχει και το θεμα αλλαγης χρησης γκαραζ και κατοικιας (μαζι αποτελουν το ισογειο) σε γραφεια. Στο διαγραμμα της αδειας ομως λεει πως χρησεις γης επιτρεπουν μονο κατοικιες. Μπορω παρ'ολ'αυτα να προχωρησω με τη τακτοποιηση;

Edited by sosi
Link to comment
Share on other sites

Αν η περιοχή είναι χαρακτηρισμένη "αμιγούς κατοικίας" όχι...

 

Για ποιο λόγο ζητήθηκε η τακτοποίηση; Τι είδους γραφεία είναι;

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου λέει και ο Χριστόφορος, από τη στιγμή που δεν επιτρέπεται η χρήση τώρα ούτε και όταν εγκαταστάθηκε η χρήση, τότε δε μπορείς να τακτοποιήσεις.

 

Πες μας όμως τι γραφεία είναι, γιατί υπάρχουν κάτι εξαιρεσούλες για της αμιγούς, όπως υπονοεί και ο Χριστόφορος.

Link to comment
Share on other sites

θυμαστε που το εχετε βρει αυτο με την απαγορευση της τακτοποιησης για γραφεια σε περιοχες αμιγους κατοικιας;

τα γραφεια, τα οποια βρισκονται εντος της κατοικιας του, ειναι της εταιρειας του ιδιοκτητη και ειναι κατι που δεν τον ενδιαφερει να γινει απαραιτητα, απλα μαζι με ολα τα αλλα που θα τακτοποιηθουν στο κτιριο σκεφτηκε να κανει κι αυτο. ποιες ειναι οι προυποθεσεις για τις εξαιρεσεις και που μπορω να τις βρω;

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει ότι για να τακτοποιηθεί μία χρήση αυτή πρέπει να επιτρέπεται τώρα ή να επιτρεπόταν όταν έγινε η εγκατάσταση της.

ΆΡθρο 24, παράγραφος 1.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.